Ryzen 5 2600 XMP Sonrası Aşırı Isınma ve Mavi Ekran Sorunu

Lord of Black

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhabalar,

ASUS TUF B450M PLUS GAMING
Ryzen 5 2600
G.Skill Trident Z RGB 3200 CL16 1.35v
Sapphire RX590 Nitro+ SE

Sistem bilgilerim yukarıdaki gibidir. Yaklaşık 5 aydır D.O. C.P üzerinden hazır olan profildeki -3200 MHz- ayarları kullanmaktaydım.
Şuana kadar işlemcinin ısınmasına çok fazla aldırış etmemiştim. Fakat bir haftadır ısı değerleri had safhaya ulaşmış durumda. Yük altında 90 dereceyi -ki bu değerleri 5 dakika gibi kısa bir sürede görebiliyorum-, boşta iken 50 derece civarlarında seyrettiğini gözlemledim.
Bu süre zarfında sistem ısıdan dolayı kendisini kapatmakta, açılışta 'CPU over temperature error' hatası ile karşılaşmaktayım.
Denediğim çözüm yolları; BIOS'u güncellemek ve ayarlarını sıfırlamak, kasa -Rampage Carisma V1- kapağı açık iken bilgisayara yük bindirmek oldu.
Biraz araştırma sonucunda 2933 MHz'in Ryzen 5 2600 için azami sınır olduğuna dair söylentiler okudum. Bunu da denemiş olmama rağmen sonuç pek değişmedi.
Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteme o kadar para verip macun fiyatından çekinmeyeceğim çünkü bu problem gerçekten can sıkıcı olmaya başladı 🙂. Tavsiyeleriniz üzerine bugün Cooler Master MasterGel Pro satın alacağım. Ürün elime ulaştıktan sonra kullanıp, izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.
Ufak bir şey daha sormak istiyorum; macun uygulamak için işlemciyi çıkartırken anakartı sökmeme hacet var mı? İşlemi kasa içerisinde yapsam statiklenme yapar mı?

Güç kaynağı prize takılıyken kasaya dokunmanız yeterli olur topraklanmanız adına. Macun uygulamak için işlemciyi yerinden çıkarmanıza gerek yok; soğutucuyu çıkarın, her iki yüzeyi temizleyin ve yeni aldığınız macunu uygulayıp soğutucuyu tekrar takın, bu kadar.

Tekrardan merhabalar, ufak bir problemim var. Soğutucuyu çıkardım fakat videodaki gibi basit bir şekilde takamadım. Vidalar boşa dönüyor. Kaçırdığım bir şey var sanırım. Bastırmak da istemedim danışmadan...
Edit: Arka plaka yerinden çıkmış hiç fark etmeden, o yüzden takamıyormuşum.
Açılışta da "C sürücüsü driverlar aranıp onarılıyor" tarzında bir şeyler yazarak açıldı.
Test gerçekleştirip sizinle paylaşacağım.
Hiçbir düzelme yok maalesef. Durum gerçekten can sıkıcı olmaya başladı. 3200 MHz'de kullanabildiğim ram frekansları 2133 MHz'de böyle bir sonuç veriyor. Aynı şekilde, işlemcim de stok hız olan 3,40 GHz'de.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    20,5 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı