Ryzen 5 2600X overclock-undervolt değerleri nasıl olmalı?

spoZusician

Hectopat
Arkadaşlar Ryzen 5 2600X işlemcim var, stok soğutucuyla kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF X470 PLUS GAMING. CPB açık kullanıyorum. Resimde görüldüğü gibi sürekli yüksek voltajlarda çalıştırıyor çoğu zaman hw monitör üzerinden takip ediyorum. Max clock 4.7'ye çıkarmıştı bir ara. CPB kapatıp işlemcinin performansından yararlanamamak da istemiyorum açıkçası. Undervolt deneyeyim diyorum mesela 4.00 GHz'e sabitleyip o zaman da yine işlemcinin performansından kaybedeceğim. Ne yapmamı önerirsiniz ve CPB açık olduğu halde bu verdiği Volt'lara limit koyabilir miyim? Mesela 1.4'e kadar Auto takılsın ama 1.4'ü geçmesin.

Dosya Ekleri

• İşlemci.png
    İşlemci.png
    36 KB · Görüntüleme: 127
İlk basamakta bilgisayara verilen en yüksek Volt'u bulun CPB açık, güç ayarlarını yüksek performansa alın. Monitörden izleyin ya da test de yapabilirsiniz. Sonra ayarlar böyle kalsın. BIOS'a gidip override mode varsa bulduğunuz değerin biraz altından ( ör 1.4v ise 1.35'den başlayın) 0.02v düşürerek deneme yapın. Her voltaj da test uygulayın 10 dak. Bilgisayar testi gecene kadar voltajı düşürebilirsiniz.

Offset in mantığı direk voltaj girmiyor verilen voltajı oransal olarak azaltıp çoğaltabiliyorsunuz. Nasıl kullanıldığını hatırlayamıyorum yanlış bilgi verebilirim.

Ben hep override yapıyorum. Kesin override vardır anakartnızda

İlk basamakta bilgisayara verilen en yüksek Volt'u bulun CPB açık, güç ayarlarını yüksek performansa alın. Monitörden izleyin ya da test de yapabilirsiniz. Sonra ayarlar böyle kalsın. Bıos'a gidip override mode varsa bulduğunuz değerin biraz altından ( ör 1.4v ise 1.35'den başlayın) 0.02v düşürerek deneme yapın. Her voltaj da test uygulayın 10 dak. Bilgisayar testi gecene kadar voltajı düşürebilirsiniz.

Anladım fakat override yok sadece Auto ve offsett var.

Anladım fakat override yok sadece Auto ve offsett var.
Ofsette girin, 0 'a basın , sonra alt ok a bir kere basın voltaj - bir değer olarak gözükecektir. Yani
- 0.05v oluyorsa, burdan başlayabilirsiniz. Gelen voltajı bu şeklide oransal olarak düşüreceksiniz. Ama bu tamamen hatırladığım kadarı ile .. - değer olması önemli bir de mutlaka küçük değerler ile oynamalısınız. -0.05 oluyorsa açıp voltu kontrol edin, not alın, sonraki değer - 0.07 olacak . Tekrar açın voltu kontrol edin not alın. Bu şekilde 0.02 düşürerek ilerliyebilirsiniz. İlk baştaki yüksek voltajda yani ilk iki denemeyi hızlı geçmek için 0.04v da düşürebilirsiniiz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda 5.39 dak daki gibi.

Ofsette girin, 0'a basın, sonra alt ok a bir kere basın voltaj - bir değer olarak gözükecektir. Yani.
- 0.05v oluyorsa, buradan başlayabilirsiniz. Gelen voltajı bu şeklide oransal olarak düşüreceksiniz. Ama bu tamamen hatırladığım kadarı ile. - değer olması önemli bir de mutlaka küçük değerler ile oynamalısınız. -0.05 oluyorsa açıp Volt'u kontrol edin, not alın, sonraki değer - 0.07 olacak. Tekrar açın Volt'u kontrol edin not alın. Bu şekilde 0.02 düşürerek ilerliyebilirsiniz. İlk baştaki yüksek voltajda yani ilk iki denemeyi hızlı geçmek için 0.04v da düşürebilirsiniiz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda 5.39 dakdaki gibi.

Öncelikle videodaki gibi Offset'i - ye alıp - 0.12500 yaptım ve 10 dakikalık Prime 95 testi yaptım bir kapanma veya sıkıntı çıkmadı. Maksimum 91 dereceyi gördü işlemci stok soğutucuyla. Daha başka test yapmalı mıyım? Mesela Cinebench gibi.

Dosya Ekleri

• prime95.png
    prime95.png
    35,6 KB · Görüntüleme: 63
Öncelikle videodaki gibi Offset'i - ye alıp - 0.12500 yaptım ve 10 dakikalık Prime 95 testi yaptım bir kapanma veya sıkıntı çıkmadı. Maksimum 91 dereceyi gördü işlemci stok soğutucuyla. Daha başka test yapmalı mıyım? Mesela Cinebench gibi.
En üsttüki voltage kısmında CPU VCORE voltajı yazabilir misiniz. 1.356v muhtemelen . Baska test yapmanıza gerek yok. Voltajı düşürmeye devam edebilirsiniz. 0.02 aralıklarda düşürün. -0.14 sonra -0.16 gibi gitsin. Son voltajlara geldiğinizde test süresini biraz uzatırsınız ya da o zaman baska test uygularsınız . denerken çok gerek yok

En üsttüki voltage kısmında CPU Vcore voltajı yazabilir misiniz? 1.356v muhtemelen. Baska test yapmanıza gerek yok. Voltajı düşürmeye devam edebilirsiniz. 0.02 Aralıklarda düşürün. -0.14 sonra -0.16 gibi gitsin. Son voltajlara geldiğinizde test süresini biraz uzatırsınız ya da o zaman baska test uygularsınız. Denerken çok gerek yok.

Öncelikle voltage otomatik 0.0625 artıyor veya iniyor şu an - 0.12500 de 0.12700 0.12900 falan yapamıyorum yazıp entera bastığımda 0.13125'e daha yakın olduğundan direk o Voltage'ı yazıyor kendisi ve şu an sanırım maksimum voltagedayım. 0.13125 yaptığım zaman sistem res attıktan sonra uyku modunda kalıyor ve tekrar reset atınca biosa giriyorum değer 0.13125 olarak gözüküyor kaydetmeden çıkıyorum BIOS'tan sonrasına gitmiyor sistem.

Öncelikle voltage otomatik 0.0625 artıyor veya iniyor şu an - 0.12500 de 0.12700 0.12900 falan yapamıyorum yazıp entera bastığımda 0.13125'e daha yakın olduğundan direk o Voltage'ı yazıyor kendisi ve şu an sanırım maksimum voltagedayım. 0.13125 yaptığım zaman sistem res attıktan sonra uyku modunda kalıyor ve tekrar reset atınca biosa giriyorum değer 0.13125 olarak gözüküyor kaydetmeden çıkıyorum BIOS'tan sonrasına gitmiyor sistem.
Tamam öyle olması normal. -0.13125 in bir tık üstündeki değeri bulup deneyin. Yani -0.13 olabilir. -0.12900 olabilir -0.12800 olabilir. açılınca VCORE u yazın bakalım

Tamam öyle olması normal. -0.13125'in bir tık üstündeki değeri bulup deneyin. Yani -0.13 olabilir. -0.12900 olabilir -0.12800 olabilir. Açılınca Vcore'u yazın bakalım.

Şu anlık BIOS'ta durum böyle. - 0.13125 ile - 0.12500 arasında her değeri denedim. Hangisine yakınsa ona attı.

Dosya Ekleri

• cpu.jpg
    cpu.jpg
    42 KB · Görüntüleme: 59
Şu anlık BIOS'ta durum böyle. - 0.13125 ile - 0.12500 arasında her değeri denedim. Hangisine yakınsa ona attı.
Tamamdır. Şuan voltaj çok düşük. Offsett in 1.062v yazıyor ya . Onun en az 1.18 v olacak şekilde bir değer bulun. Öyle deneyin.
Tam 1.18 olmasına gerek yok, o civarda olabilir, üstünde yakın olabilir.
Tam 1.18 olmasına gerek yok, o civarda olabilir, üstünde yakın olabilir.

Geri
Yukarı