Ryzen 5 2600X overclock-undervolt değerleri nasıl olmalı?

spoZusician

Hectopat
Arkadaşlar Ryzen 5 2600X işlemcim var, stok soğutucuyla kullanıyorum. Anakartım ASUS TUF X470 PLUS GAMING. CPB açık kullanıyorum. Resimde görüldüğü gibi sürekli yüksek voltajlarda çalıştırıyor çoğu zaman hw monitör üzerinden takip ediyorum. Max clock 4.7'ye çıkarmıştı bir ara. CPB kapatıp işlemcinin performansından yararlanamamak da istemiyorum açıkçası. Undervolt deneyeyim diyorum mesela 4.00 GHz'e sabitleyip o zaman da yine işlemcinin performansından kaybedeceğim. Ne yapmamı önerirsiniz ve CPB açık olduğu halde bu verdiği Volt'lara limit koyabilir miyim? Mesela 1.4'e kadar Auto takılsın ama 1.4'ü geçmesin.

Dosya Ekleri

• İşlemci.png
    İşlemci.png
    36 KB · Görüntüleme: 127
Ben R5 2600X'te uzun bir süre stabil değer bulamadığımdan 4.0GHz 1.325V'ta kullanıyorum. Gayet memnunum. Cinebench'te 7500 gibi bir skor alıyor.

Yani açıkçası ben de oyun oynarken MSI Afterburner'dan değerleri kontrol ediyorum 4000-4050 arasında gezdiğini görüyorum.
Eğer sizde de vaziyet böyleyse cidden 2600X almak saçmalıktan başka bir şey değil. Hem frekans yüksek diye sıcaklık sıçramaları oluyor hem de 2600 ile aralarında fiyat farkının hakkını veremiyor. Bazen diyorum zamanında keşke 2600 alsaydım.

Sadece Volt ayarı yapabilirsiniz, sabit GHz girmenize gerek yok. Verdiğiniz Volt ile CPB açık işlemciyi tam verimde kullanabiliyorsunuz.

O Volt ayarını nasıl yapacağım. Manuel bir kendim denedim fakat şu offsettde artı eksinin mantığını tam çözemedim.
Eğer sizde de vaziyet böyleyse cidden 2600X almak saçmalıktan başka bir şey değil. Hem frekans yüksek diye sıcaklık sıçramaları oluyor hem de 2600 ile aralarında fiyat farkının hakkını veremiyor. Bazen diyorum zamanında keşke 2600 alsaydım.

Buna sanırım ben de katılıyorum. Keşke Ryzen 5 2600 alıp ona overclock yapsaydım.

Yeni konular

Geri
Yukarı