Ryzen 5 2600X overclock yapma

"neden maksimum verim almayalım" demişsiniz de, overclock verimin tam tersi bir olay.
1575341971343.png

Performansta elde edeceğiniz yüzde 10luk artış için harcadığınız elektriği 1.5 katına çıkarıyorsunuz.
Buna maksimum verim denmez, maksimum performans denir.

Evet ozaman bu tabloylada kafadaki soru işaretlerimiz dağılmıştır :) Overclock saçmadır daha pahalı sistem daha az elektrik uzun vadede kar :D Şaka bir yana yararlı bir konu olduğunu düşünüyorum. Umarım herkes faydalanır. Bu olayı başardığınızda alacağınız haz buna kesinlikle değecektir.

"neden maksimum verim almayalım" demişsiniz de, overclock verimin tam tersi bir olay. Demişsiniz buna da şöyle açıklık getirmek istiyorum; 4. maddede yazdığım gibi "çektiği elektriğe değecek bir performans" ibaresinden yola çıkarak neden maksimum verim almayalım dedim. Yani sizinde dediğiniz gibi "Çok fazla elektrik çekmeye başlarsın, ve çektiğin elektriğe değecek bir performans artışı yaşamazsın. " Yani fazla çekecekse yapmanın anlamı yok bana göre ama overclok mantığı bu değil dediğiniz gibi ben kişisel görüş belirtmiştim. Ha 1.5 kat değer değmez tartışılır bunun kararını bu konudan yararlanıp overclok yapmaya karar verenler düşünür :) Teşekkürler @VladIsDead

Şöyle birşey dikkatimi çekti sistem boştayken 4.2 de çalışıyor ama yük binince 4ü geçemiyor. Ryzen masterdaki stres testinde gördüğüm bu şekilde. Açıkcası çokta çekindiğim bir konu bozmaktan korkuyorum ama öğrenmekte istiyorum :) Benim öğrenmek istediğim mantığı. Örneğin @Tolga Samet core voltage demiş çarpan demiş LLC demiş. Bunlar nedir nelere etki eder ? Yani çalışma mantığı nedir overclockun mantığı nedir uygulanan donanımı nasıl çalışma şekli yada mantığı varken nasıl bir biçime dönüştürür ? Yani işe temelden girip mantığını kavramak istiyorum ezberden yapmak değil. Yanıtınızada gelincede sayın moderatör zaten biosta core voltage 1,35. Şimdide kafam yazımın yani cevabımın başındaki yazdığım şeye takıldı ? :) :)

Çok özür dileyerek bunu nasıl yapabiliriz ? :) Bu ramin birde 3200lüğü var sizdekide o olabilir mi sorusuda takıldı kafama. Sistemdeki herşeyi overclocklamak istiyorum çünkü. Alış amacımın içerisinde bu hayalim vardı oyüzden soğutma kısmına önem verdim kasamın 4 adet 12 cm hava girişi 2 adet de 12 cm egzoz fanım var. Umarım yeterli olurlar :)
3000 e çıkıyor XMP ile, ama XMP yi kapatıp kendim el ile "Memory Frequency" kısmından 3200 e aldığınızda kendisi sorunsuz çıkıyor ve şuana kadar hiç hata ile karşılaşmadım. Hiç voltaj ve timing ayarı yapmanız gerekmiyor.

Evet ozaman bu tabloylada kafadaki soru işaretlerimiz dağılmıştır :) Overclock saçmadır daha pahalı sistem daha az elektrik uzun vadede kar :D Şaka bir yana yararlı bir konu olduğunu düşünüyorum. Umarım herkes faydalanır. Bu olayı başardığınızda alacağınız haz buna kesinlikle değecektir.

"neden maksimum verim almayalım" demişsiniz de, overclock verimin tam tersi bir olay. Demişsiniz buna da şöyle açıklık getirmek istiyorum; 4. maddede yazdığım gibi "çektiği elektriğe değecek bir performans" ibaresinden yola çıkarak neden maksimum verim almayalım dedim. Yani sizinde dediğiniz gibi "Çok fazla elektrik çekmeye başlarsın, ve çektiğin elektriğe değecek bir performans artışı yaşamazsın. " Yani fazla çekecekse yapmanın anlamı yok bana göre ama overclok mantığı bu değil dediğiniz gibi ben kişisel görüş belirtmiştim. Ha 1.5 kat değer değmez tartışılır bunun kararını bu konudan yararlanıp overclok yapmaya karar verenler düşünür :) Teşekkürler @VladIsDead
Selamlar öncelikle herkese, ben 2600'ü stok fanla tüm çekirdekler 3975Mhz ayarladığım zaman sıcaklıklar çok fazla yükseliyor stres testlerinde. Oyunlarda bir fark yok. Tabii ki stok soğutucu olduğu için bu böyle. Yani attığım taş ürküttüğüm kuşa değmiyor. Ben biraz daha voltaj verip 4.1 ghz'leri görmek istiyorum sıvı soğutma ile. Elektrik sarfiyatıyla alakalı bir problemim yok fakat 'stabil de olsa' atıyorum 2 sene yüksek voltajda çalışmasının acaba bir problemi olacak mı işlemci için? Bunun cevabını bilmiyorum.

@VladIsDead dostum açıklayıcı yorumların için teşekkürler. Silikon şansım çok tutmamış gibi gözüküyor yani ne çok iyi ne çok kötü gibi geldi bana, kafamda 230-250W TDP değerine sahip bir sıvı soğutma alıp olabildiğince 1.4V bandına yaklaşıp max Ghz almak var 2600 ile bu ne kadar mümkün olur sizce?

Selamlar öncelikle herkese, ben 2600'ü stok fanla tüm çekirdekler 3975Mhz ayarladığım zaman sıcaklıklar çok fazla yükseliyor stres testlerinde. Oyunlarda bir fark yok. Tabii ki stok soğutucu olduğu için bu böyle. Yani attığım taş ürküttüğüm kuşa değmiyor. Ben biraz daha voltaj verip 4.1 ghz'leri görmek istiyorum sıvı soğutma ile. Elektrik sarfiyatıyla alakalı bir problemim yok fakat 'stabil de olsa' atıyorum 2 sene yüksek voltajda çalışmasının acaba bir problemi olacak mı işlemci için? Bunun cevabını bilmiyorum.

@VladIsDead dostum açıklayıcı yorumların için teşekkürler. Silikon şansım çok tutmamış gibi gözüküyor yani ne çok iyi ne çok kötü gibi geldi bana, kafamda 230-250W TDP değerine sahip bir sıvı soğutma alıp olabildiğince 1.4V bandına yaklaşıp max Ghz almak var 2600 ile bu ne kadar mümkün olur sizce?
"Sıcaklıklar çok fazla yükseliyor"dan kasıt nedir? Nicel bir şekilde konuşun. 99 derece mi "çok", 75 derece mi? Kaç voltta çok sıcak oluyor? Auto ayarlarda frekansınız kaç? Kasanız ne? bilgisayar odada nerede duruyor vs. vs. bir sürü etken var. Hiçbir yorum yapılamaz siz sadece "çok sıcak" derseniz. 1.4V ile "max GHz" almak ne demek? Max GHz ne? 6 mı? 5 mi? 4.2 mi? Düzgün bi şekilde sorarsanız düzgün bi şekilde cevap verebilirim. Sıvı soğutma çok verimsiz bir olay, yarı maliyetine daha iyi hava soğutma çözümleri var.
3000 e çıkıyor XMP ile, ama XMP yi kapatıp kendim el ile "Memory Frequency" kısmından 3200 e aldığınızda kendisi sorunsuz çıkıyor ve şuana kadar hiç hata ile karşılaşmadım. Hiç voltaj ve timing ayarı yapmanız gerekmiyor.
Voltaj ve timing ayarı yapmazsan anakartın stok voltajda 3200 elde edebilmek için CL/CAS gecikmesi dediğimiz değerleri arttırır. CPU-Z gibi bir programla açıp bakarsanız bu değerlere 3200 MHz hızına erişmek için anakartınızın otomatik yaptığı fedakarlıkları görürsünüz.

"Sıcaklıklar çok fazla yükseliyor"dan kasıt nedir? Nicel bir şekilde konuşun. 99 derece mi "çok", 75 derece mi? Kaç voltta çok sıcak oluyor? Auto ayarlarda frekansınız kaç? Kasanız ne? bilgisayar odada nerede duruyor vs. vs. bir sürü etken var. Hiçbir yorum yapılamaz siz sadece "çok sıcak" derseniz. 1.4V ile "max GHz" almak ne demek? Max GHz ne? 6 mı? 5 mi? 4.2 mi? Düzgün bi şekilde sorarsanız düzgün bi şekilde cevap verebilirim. Sıvı soğutma çok verimsiz bir olay, yarı maliyetine daha iyi hava soğutma çözümleri var.

Voltaj ve timing ayarı yapmazsan anakartın stok voltajda 3200 elde edebilmek için CL/CAS gecikmesi dediğimiz değerleri arttırır. CPU-Z gibi bir programla açıp bakarsanız bu değerlere 3200 MHz hızına erişmek için anakartınızın otomatik yaptığı fedakarlıkları görürsünüz.

Doğru, spesifik konuşmak gerek. İş yerinde kafa dağınık olabiliyor.

R20 testinde stok halinde 73 dereceyi geçmiyor, bu halde 3850 Mhz'de çalışırken testte kendisini 3.650Mhz'e kadar geriletiyor sıcaklık 71 olunca. 3975mhz ayarladığımda 90 derece oluyor 1.335V voltaj. Voltajı kısmayı deneyebilirdim fakat uğraşmadım açıkçası stok hale döndürdüm. Kasam vesaire imzamda yazıyor, Zalman S3 kasa kullanıyorum Arctic F12 PWM fanlar ile. Hava akışı ve intake konusunda bir sorun yok. Gerçekten bunu net söyleyebilirim ki hava akışı iyi seviyede. Kasanın durduğu yer duvarın kenarı, atılan havanın tahliyesini engelleyen hiç bir şey yok. Hatta odanın en soğuk yeri diyebilirim kaloriferin en uzak köşesi :)

Oyunlara gelecek olursak BF5'ten örnek verelim 2K High ayarlarda işlemci stok halde 64, overclocklu halde 69 derece oluyor.

Max Ghz'den kastımın 5, 6 olmadığı aşikar yalnız. Burada çok komplike bir şey demedim, yani 4.2 Ghz, 4.3 Ghz gibi hızlardan bahsediyorum. 1.4V ile buralara erişilebilir mi diye sormuştum.

Maliyet ile ilgili bir problemim bulunmuyor. Ha siz derseniz daha iyi performans alacaksınız o zaman ilgili çeker hava soğutma. i7 4770 kullandım daha önce farklı CoolerMaster ve Xigmatek çözümleri ile. Hava soğutma konusunda iyi anılarım yok, R20 testinde tüm çekirdeklerin 99 dereceyi gördüğünü ve frekansın 3.4 ghz'e düştüğünü hatırlıyorum i7'de fakat asla asla demem :)

1.4V 4.2GHz Ryzen ikinci nesil için çıta zaten. Oraya ulaşmak kolay geçmesi zor. 4.2GHz görmemeniz için bir sebep göremiyorum 3.65GHz kadar gerilemesi dışında. 2600'ün stok soğutucusu 2600X'ten daha kötüydü diye hatırlıyorum. Ayrıca Cooler Master'ın o soğutuculara sürdüğü termal macunda oldukça düşük kalite. Herhangi bir OC işlemi için en azından Arctic Freezer 34 esports Duo şart koşulmalı diye düşünüyorum. Hiç pahalı değil ve oldukça yeterli, 600 tl üstü verip sıvı soğutma almaya gerek yok.

1.4V 4.2GHz Ryzen ikinci nesil için çıta zaten. Oraya ulaşmak kolay geçmesi zor. 4.2GHz görmemeniz için bir sebep göremiyorum 3.65GHz kadar gerilemesi dışında. 2600'ün stok soğutucusu 2600X'ten daha kötüydü diye hatırlıyorum. Ayrıca Cooler Master'ın o soğutuculara sürdüğü termal macunda oldukça düşük kalite. Herhangi bir OC işlemi için en azından Arctic Freezer 34 esports Duo şart koşulmalı diye düşünüyorum. Hiç pahalı değil ve oldukça yeterli, 600 tl üstü verip sıvı soğutma almaya gerek yok.
Malesef Arctic Freezer duo takamıyorum 1mm'den dolayı. Kasa 156mm'ye kadar hava soğutma destekliyor fakat Actic 157mm yüksekliğinde. Belki bir yolunu bulabilirim kastırarak falan ama emin değilim. Bu arada baktığım sıvı soğutmalar 230W TDP olanları kampanyalarla 450 liralara düşüyor, 600 gibi tutarlara almam gerçekten.

Soğutucu konusu doğru, 2600 ile gelen Wraith Stealth, 2600x ile gelen Wraith Spire, daha yüksek ve sanıyorum en altında bakır bir yuvarlak bölüm var.

Stok macun kullanmam hiç bir zaman, CoolerMaster Mastergel Nano kullanıyorum.

Nolur şu TDP konuşmasını bırakın, kesinlikle bilimsel ortak standardı olmayan bir kavram. Her markanın TDP kavramı farklı. İşlemciler düşük soğutucular yüksek çıksın diye ellerinden geleni yapıyorlar.
Ne aldığınızı/alacağınızı biliyorsanız birinden onay almanıza gerek yok. Alın deneyin paylaşın. 3.7den aşağıya throttle yapması zoruma gitti sadece.

R5 2600X zaten R5 2600'ün overclocked modeli. Dolayısı ile 4.2 üstünde pek bir stabilite alamazsınız. Tabi zar kalitesine bağlı ama bu genel bir durum. Boost kapatıp tüm çekirdekleri 4.2'ye sabitlerseniz performans (Hız bazlı) düşüşü yaşamazsınız. Tabi güç tüketimi ve ısınma artacaktır. Sıvı soğutucunuz konusunda bir fikrim yok. Diğer taraftan MSİ anakartlarda baz voltaj 1.4 civarında zaten.Birçok konuda voltaj ayarlama sıkıntısı yaşandığına değinmişlerdi. Açıkçası MSİ kartlarda overclock işleminin biraz uğraştırıcı olduğu dile getiriliyor.

Geri
Yukarı