Ryzen 5 2600X oyunlarda 100 dereceye ulaşıyor

mertlev

Hectopat
Merhaba. Stok soğutucu ile kullanıyorum, daha fırsat olmadı ek soğutucu almaya fakat bugün Detroit'de 100 dereceyi aşıp bilgisayar kendini kapattı.
3.6 GHz hızında 1.3V ile kullanıyorum CPB kapalı. 1.3V'tan daha düşük değer vermeyi denedim ama o zaman bir süre sonra PC donuyor, en stabil 1.3V yani.
Soğutucu stok da olsa 100 derece görmemeli diye düşünüyorum, üstelik OC yok. Yani sanırım 80 85'lerde gezmeli stok soğutucu ile.
Kasam Cooler Master MB511. önü mesh, hava problemi de yok.
Termal macunum Arctic MX-4 fakat videolarda bu macun akışkan iken benim macunum o kadar akışkan değil, biraz kuru gibi. Bundan kaynaklanıyor olabilir mi bu durum, tavsiyeleriniz nelerdir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kule soğutucu veya sıvı soğutucu denediniz mi?
Hocam denesem zaten yüksek ihtimalle sorun çözülecek daha fırsat olmadı soğutucu almaya yazdım. Ben burda soğutucu tavsiyesi istemiyorum, soğutucu stok da olsa ortada bir problem var ve ben yakın zamanda soğutucu alamayacağım için bu problemin çözümünü arıyorum.
Macun sahte olabilir. Nereden aldınız? Orijinal ise yanlış montaj yapmışsınızdır.
Macunu hepsiburada üzerinden aldım hocami pek sahte gibi durmuyor.
Dostum CPB kapatınca zaten 3.6 GHz'ye sabitliyor neden elle 3.6 GHz 1.3V verdin ki? Yaptığın OC'yi geri al sadece CPB kapat. Ek olarak bi' soğutucu alman faydalı olur.
deneyeyim hemen
Ne zamandır kullanıyorsunuz bilgisayarı ? Ve macunu ne zaman satın aldınız ?
Bilgisayar 1.5 senedir bende hocam. Macunu 1 ay önce aldım ve 1 ay önce değiştim macunu.

Hocam denesem zaten yüksek ihtimalle sorun çözülecek daha fırsat olmadı soğutucu almaya yazdım. Ben burda soğutucu tavsiyesi istemiyorum, soğutucu stok da olsa ortada bir problem var ve ben yakın zamanda soğutucu alamayacağım için bu problemin çözümünü arıyorum.

Macunu hepsiburada üzerinden aldım hocami pek sahte gibi durmuyor.

deneyeyim hemen

Bilgisayar 1.5 senedir bende hocam. Macunu 1 ay önce aldım ve 1 ay önce değiştim macunu.
Hocam sahte olabilir. Gelen macun size poşet içinde mi geldi yoksa kutu içinden mi çıkardınız?

Gelen macun poşet ile geldiyse sahtedir. Ayrıca 1.3 V ile o işlemci 4.0 GHz stock fan ile 80 dereceleri geçmemesi lazım. Şansınıza kötü silikon denk gelmiş.

Voltajı oto yap, muhtemelen soğutucun oturmamış ayakları falan kırık mı kontrol et en iyisi. Bu arada AM4 stok soğutucunun ayağı var mı emin değilim hiç kullanmadım :)

Dostum CPB kapatınca zaten 3.6 GHz'ye sabitliyor neden elle 3.6 GHz 1.3v verdin ki? Yaptığın OC'yi geri al sadece CPB kapat. Ek olarak bi' soğutucu alman faydalı olur.

Hocam denedim sonradan aklıma geldi. Benim anakart MSI olduğu için voltaj oto olunca saçma voltajlar veriyor, mesele orada 3.6 GHz yapmam değil 1.4, 1.45 voltajlar veriyor oto fazla voltaj veriyor diye 1.3 vermiştim.

Hocam denedim sonradan aklıma geldi. Benim anakart MSI olduğu için voltaj oto olunca saçma voltajlar veriyor, mesele orada 3.6 GHz yapmam değil 1.4, 1.45 voltajlar veriyor oto fazla voltaj veriyor diye 1.3 vermiştim.
CPB kapatınca frekans ile birlikte voltaj da düşüyor hocam. Voltaj ayarı yapmana gerek yok.

Hocam sahte olabilir. Gelen macun size poşet içinde mi geldi yoksa kutu içinden mi çıkardınız?
Hocam kutu değil de böyle bir ambalaj gibi resimini buldum bana gelen böyle geldi.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (361).png
    Ekran Görüntüsü (361).png
    259 KB · Görüntüleme: 31

Yeni konular

Geri
Yukarı