Çözüldü Ryzen 5 2600X RX 570 Sistem Ekran Kartı BIOS Güncellemesinden Sonra Açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gRoved06

Hectopat
Daha fazla  
RAM
G.SKILL SniperX 2X8GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Netac N535S 480 GB
Ekran kartı
PowerColor Red Dragon RX570 4GB
Anakart
Biostar A320MH
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600X 3.60 GHz
Bilgisayarım zaten arada donuyordu kısa kısa video bile izletmiyordu, ben de dedim ki restart atayım ancak atmadan önce çözüm olabilir diye ekran kartı BIOS'unu olması gerektiği gibi güncelledim ve yeniden başlattım ancak ekran gelmedi. Klavyemin-faremin ışıkları vs yanmadı. Birçok şeyi denedim söylenilenleri yaptım ancak işe yaramadı. Ekran kartını çıkardım öyle çalıştırdım ve sağlıklı olması gerektiği gibi çalıştı bilgisayarım. Geri taktığım da ise yine aynı şekilde devam ediyor ne yapabilirim?

Çözüm
Anakart ile alakası yok hocam ekran kartına yanlış BIOS yazılmasından kaynaklı bu sorun.. Aynı sorunu yaşadım ordan biliyorum.

Söylediklerimi yaparsanız çözersiniz çok basit hocam sıkıntı etmeyin kendinize 🙂
BIOS çipinin arızalı olduğu söylendi, kendi BIOS'u (yedek) bile işe yaramadı, şehir dışına göndericem ekran kartımı mecburen.

Sorunum çözüldü, test videolarıyla beraber.

IMG_20230110_124825.jpg
Umarım BIOS yedeği almışsınızdır çözülmesi kolay bir sorun bakıldığı zaman. Bildiğim kadarıyla R5 2600X'te GPU yok. O yüzden o bilgisayar ile kurtarma yapamazsınız. Dahili grafik bulunan bir işlemci lazım. Yapmanız gereken dahili BIOS'u zorunlu dahili GPU'ya yönlendirip görüntüyü oradan almak. Daha sonra diğer GPU'yu bağlayacaksınız. Görüntü girişiniz yine onboard üzerinden olacak. Bilgisayarınız açıldığında eğer ki ekran kartınızın BIOS yedeğiniz varsa tekrar geri yükleyin yoksa uyumlu BIOS sürümünüzü bulup yükleyin. Yükleme işleminden sonra BIOS ayarlarını eski haline getirip görüntü çıkışınızı ekran kartı üzerinden alabilirsiniz. Geçmiş olsun şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakart BIOS'unda secure boot'u kapatın ve CSM açıksa kapatın kapalıysa da açın.
Ekranım hiç gelmiyor ki normal BIOS'a gireyim.

Umarım BIOS yedeği almışsınızdır çözülmesi kolay bir sorun bakıldığı zaman. Bildiğim kadarıyla R5 2600X'te GPU yok. O yüzden o bilgisayar ile kurtarma yapamazsınız. Dahili grafik bulunan bir işlemci lazım. Yapmanız gereken dahili BIOS'u zorunlu dahili GPU'ya yönlendirip görüntüyü oradan almak. Daha sonra diğer GPU'yu bağlayacaksınız. Görüntü girişiniz yine onboard üzerinden olacak. Bilgisayarınız açıldığında eğer ki ekran kartınızın BIOS yedeğiniz varsa tekrar geri yükleyin yoksa uyumlu BIOS sürümünüzü bulup yükleyin. Yükleme işleminden sonra BIOS ayarlarını eski haline getirip görüntü çıkışınızı ekran kartı üzerinden alabilirsiniz. Geçmiş olsun şimdiden.
Ekran kartımın orijinal BIOS yedeğini aldım ama o da işte bilgisayarımda dediğiniz gibi yapacağım bugün.

Ekran kartını sökünce giriyor demiş olduğunuz için bu tavsiyeyi vermiştim, BIOS da dediğim şeyi yapıp kaydedip Ekran kartını tekrar takmayı deneyin.

Anakart ile alakası yok hocam ekran kartına yanlış BIOS yazılmasından kaynaklı bu sorun.. Aynı sorunu yaşadım ordan biliyorum.

Ekranım hiç gelmiyor ki normal BIOS'a gireyim.

Ekran kartımın orijinal BIOS yedeğini aldım ama o da işte bilgisayarımda dediğiniz gibi yapacağım bugün.

Söylediklerimi yaparsanız çözersiniz çok basit hocam sıkıntı etmeyin kendinize 🙂

BIOS çipinin arızalı olduğu söylendi, kendi BIOS'u (yedek) bile işe yaramadı, şehir dışına göndericem ekran kartımı mecburen.

Sorunum çözüldü, test videolarıyla beraber.

IMG_20230110_124825.jpg

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı