Ryzen 5 2600X ve RX 580 sistem toplama

salo35

Decapat
Yeni bir sistem toplamayı düşünüyorum, sizlerle paylaşacağım monitör ve kasa konusunda sizin fikirlerinizi almak isterim. Lafı uzatmadan sisteme geçelim.
  • İşlemci : RYZEN 5 2600X 3.6 - 4.2 GHz
  • Anakart : ASUS PRIME B450M-K AMD4 DDR4 Anakart
  • Ekran Kartı : Sapphire RX 580 Pulse OC 8GB GDDR5 256Bit DX12 Amd Radeon
  • RAM: Kingston Hyperx Predator 16GB(2x8) 3200MHz DDR4 HX432C16PB3K2/16 Bellek
  • Güç : Frisby Gamemax GP-650 650W Power Supply
  • SSD : WESTERN DIGITAL WD Black NVMe SSD 250GB PCIe Gen3 8Gb/s M2 2280 3000MB/s-1600MB/s WDS250G2X0C
  • HARD DİSK: Hitachi Ultrastar 1TB Sata 3 7200 RPM Sabit Disk Harddisk HDD
  • Kasa : ELBA Q11 ŞEFFAF YAN PANEL GAMER ATX KASA 5 FANLI IŞIKLI
  • Monitör : 75 Hz mi 144 mü konusunda kararsızım.
Topladığım sistemim bu. Sizce nasıl sistem? 75 Hz monitör alırsam 6983 TL, eğer 144 alırsam 7650 lira civarı oluyor. 7000'e kadar bütçem var. Acaba kısıp 144 Hz monitör mü almayalım yoksa 75 Hz mi? Freesync özelliği tam ne işe yarıyor bilmiyorum fakat 75 Hz Freesync özelliği olan bi monitör alırsam PUBG'de 100 FPS alacağını tahmin ediyorum. Bu sistemde bozulur mu görüntü acaba? Şimdiden yorum yapan herkese çok teşekkür ederim.
RX 580'in modelleri aralarında ne fark var açıklayabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM' leri Nanokatalog' dan alıyorsanız güzel seçim çünkü o sitede en ucuzu ancak geç geliyor. Monitörü ileriye dönük olsun diyorsanız 144 HZ bir monitör alabilirsiniz. Şuan amazon satmıyor ama kendi satınca 1100 liranın altında satıyor bütçe yeterse almanızı tavsiye ederim kendim kullanıyorum tek eksik yanı alt tab yapınca sürekli göçüyor monitör. Oyun esnasında yapmıyorsanız problem değildir.
https://www.amazon.com.tr/Acer-ED24...coding=UTF8&psc=1&refRID=133NM24R0PS8TVCN13GA
Kasa ve PSU kaliteli alınmalı bir üstteki arkadaş için Silverstone 600W seçilebilir.
Kasa olarak Aerocool LS 5200 olabilir. Hava akışı için uygun bir kasa.

PSU'yu ve kasayı değiştirin. Sisteminizde canlı bomba barındırmak istemezsiniz değil mi? Freesync olduğu sürece 144Hz bir monitöre gerek yok diye biliyorum.
Freesync özellliği olan bi monitör alsam fps 75 üstüne cıktığı zaman freesync teknolojisi sayesinde 240 fps e kadar akıcı oynar mıyım freesync HZ yi ortadan kaldırıyor mu ? PSU'olarak 650+80 yetersiz midir ve kasa öneriniz varmı ?

Freesync özellliği olan bi monitör alsam fps 75 üstüne cıktığı zaman freesync teknolojisi sayesinde 240 fps e kadar akıcı oynar mıyım freesync HZ yi ortadan kaldırıyor mu ? PSU'olarak 650+80 yetersiz midir ve kasa öneriniz varmı ?
600W yeterlidir kasa önerisi yukarıdakilerden biri olabilir ikisi beraber satılan uygun. @CJack60 arkadaşın attığı kasada güç kaynağı markası HighPower 600W' lık olanı o da yeter rahat besleyecektir sisteminizi. Dilerseniz ayrı ayrı alarak farklı kasa veya güç kaynağı da seçebilirsiniz ama kasanın kalitesi çok iyi mi değil mi bilmiyorum ama hava akışı için güzel bir kasa.
Freesync ekrandaki yırtılmaları önleyerek akıcı bir şekilde oynamanı sağlayacaktır. Fakat 75 hz destekliyorsa 75 HZ üstünü göremezsin daha fazla hızı desteklemediğinden ha alırsın ancak monitörün o kadar hızı yetiştirmez. Ağır oyunların yanında CS-GO gibi oyunlar oynuyorsanız onlarda da yüksek FPS hedefinizse yukarıdaki linkten Acer modeli alınabilir Amazon kendisi sayınca daha ucuz oluyor arada bir bakın düşer fiyatı şuan biraz tuzlu.

600W yeterlidir kasa önerisi yukarıdakilerden biri olabilir ikisi beraber satılan uygun. @CJack60 arkadaşın attığı kasada güç kaynağı markası HighPower 600W' lık olanı o da yeter rahat besleyecektir sisteminizi. Dilerseniz ayrı ayrı alarak farklı kasa veya güç kaynağı da seçebilirsiniz ama kasanın kalitesi çok iyi mi değil mi bilmiyorum ama hava akışı için güzel bir kasa.
Freesync ekrandaki yırtılmaları önleyerek akıcı bir şekilde oynamanı sağlayacaktır. Fakat 75 hz destekliyorsa 75 HZ üstünü göremezsin daha fazla hızı desteklemediğinden ha alırsın ancak monitörün o kadar hızı yetiştirmez. Ağır oyunların yanında CS-GO gibi oyunlar oynuyorsanız onlarda da yüksek FPS hedefinizse yukarıdaki linkten Acer modeli alınabilir Amazon kendisi sayınca daha ucuz oluyor arada bir bakın düşer fiyatı şuan biraz tuzlu.
Pubg oynuyorum sadece takipte kalacağım.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X
Ekran Kartı: GTX 1070
Monitör: Acer Monitör 144 HZ
HDD: Seagate Barracuda 1 TB
Anakart: MSI B450 GAMING PLUS
PSU: SilverStone 600W 80+ Strider Serisi
RAM: G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000 MHZ
Kasa: Phanteks Eclipse P350x

Toplam: 7258 TL

2600X yerine 2600 alınıp ekstra 8 GB RAM daha eklenebilir. Sonrada SSD alırsınız. Nanokatalogtan gelen ürünlerin biraz uzun süreli geleceğini belirtelim çünkü yurt dışından geliyor.
Sistem çok güzel sadece tek eksiği 256 GB SSD + 8 GB RAM üstüne eklendiği zaman benim topladığım sistemden çok çok daha güzel bi sistem ortaya çıkıyor.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X
Ekran Kartı: GTX 1070
Monitör: Acer Monitör 144 HZ
HDD: Seagate Barracuda 1 TB
Anakart: MSI B450 GAMING PLUS
PSU: SilverStone 600W 80+ Strider Serisi
RAM: G.Skill Aegis 8GB DDR4 3000 MHZ
Kasa: Phanteks Eclipse P350x

Toplam: 7258 TL

2600X yerine 2600 alınıp ekstra 8 GB RAM daha eklenebilir. Sonrada SSD alırsınız. Nanokatalogtan gelen ürünlerin biraz uzun süreli geleceğini belirtelim çünkü yurt dışından geliyor.
Kasa olarak bana önerilen Aerocool LS5200 600W Usb 3.0 Mid Tower Oyuncu Kasası Fiyatı yeterli mi bu sistem için

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı