Ryzen 5 2600X ve RX Vega 64 Sistem Toplama

Ozgurovic

Decapat
Şu şekilde bir sistem toplamak istiyorum. Parçalar arası uyumsuzluk ya da darboğaz gibi herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Bütçem maksimum 15.000TL ve sistem tamamen oyun amaçlıdır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • Anakart: ASUS ROG Crosshair VII Hero Wi-Fi AM4 X470
  • İşlemci: Ryzen 5 2600X 4.2GHz AM4
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RX Vega 64 OC 8GB Gaming
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
  • SSD: Samsung 970 PRO 512GB M.2 Sata NWMe
  • Sıvı Soğutucu: Corsair H115i PRO RGB
  • Güç Kaynağı: Corsair HX850i 80+ Platinum 850W
  • Kasa: Corsair Obsidian 500D SE RGB
NOT: Vega 64 tercihim 1440p ve 144Hz Freesync bir oyuncu monitörüm olduğu içindir. Lütfen Nvidia ekran kartlarını veya Intel işlemcileri önermeyiniz. Ayrıca HDD asla kullanmam ve bol RGB içeren bir sistem olsun istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu şekilde bir sistem toplamak istiyorum. Parçalar arası uyumsuzluk ya da darboğaz gibi herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Bütçem maksimum 15.000TL ve sistem tamamen oyun amaçlıdır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • Anakart: ASUS ROG Crosshair VII Hero Wi-Fi AM4 X470
  • İşlemci: Ryzen 5 2600X 4.2GHz AM4
  • Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RX Vega 64 OC 8GB Gaming
  • RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
  • SSD: Samsung 970 PRO 512GB M.2 Sata NWMe
  • Sıvı Soğutucu: Corsair H115i PRO RGB
  • Güç Kaynağı: Corsair HX850i 80+ Platinum 850W
  • Kasa: Corsair Obsidian 500D SE RGB
NOT: Vega 64 tercihim 1440p ve 144Hz Freesync bir oyuncu monitörüm olduğu içindir. Lütfen Nvidia ekran kartlarını veya Intel işlemcileri önermeyiniz. Ayrıca HDD asla kullanmam ve bol RGB içeren bir sistem olsun istiyorum.
Bu sisteme 850W gerçekten çok fazla. 600W veya 650W hem gelecekte yükseltme yapmak için hemde PSU nuzun tam devir çalışmaması için yeterli. Hazır bütçeniz varken işlemci olarak Ryzen 2700x alınılabilir. Veya sistemi mart gibi toplarsanız Ryzen 3xxx serisinin en güçlü işlemcisini alırsınız.

Bu sisteme 850W gerçekten çok fazla. 600W veya 650W hem gelecekte yükseltme yapmak için hemde PSU nuzun tam devir çalışmaması için yeterli. Hazır bütçeniz varken işlemci olarak Ryzen 2700x alınılabilir. Veya sistemi mart gibi toplarsanız Ryzen 3xxx serisinin en güçlü işlemcisini alırsınız.
Hadi ya yeni nesil Ryzen mi geliyor?

Hocam cevabiniz icin sagolun. Ryzen 7 2700X, Vega 64 icin muazzam guclu bir islemci. Birlikte kullanilirsa %14.41 oraninda darbogaz yapiyor: Bottleneck calculator | First bottleneck calculator | TheBottlenecker

Ama Ryzen 5 2600X ile Vega 64 birlikte sadece %1.94 oraninda darbogaz yapiyor ki %10 ve uzeri darbogaz kabul ediliyor. Yani 2600X ve Vega 64 birbirleri icin yaratilmis: Bottleneck calculator | First bottleneck calculator | TheBottlenecker

Ustelik enteresan bir sekilde 2600X'in oyun performansi 2700X'e gore cok cok az da olsa daha iyi: CPU Hierarchy 2018: Intel and AMD Processors Ranked

Güç Kaynağının 650W degilde 850W olmasinin ne gibi bir dezavantaji var hocam? Zaten sirf 400W gucu 2600X ve Vega 64 harciyor.

Bence psu kısmına dokunmayın,ileride belki crossfire yaparsınız.Psu yüksek olması hiçbir sorun teşkil etmez.Sadece biraz daha fazla elektrik faturası.:)

Haklisiniz hocam. Bu sistemin beni min 3-4 sene goturecegini dusunuyorum. Zaten sonrasinda da amacim sadece islemci ve ekran kartini degistirerek bir 3-4 sene daha gitmek. O yuzden gerek crossfire opsiyonu icin gerek de ileriki sistem guncellemeleri icin yuksek psu iyi olur diye dusundum. Elektrik faturasina da katlanacagiz artik. :mutlu:

Tam tersi, Vega 64 tam gücünde çalışmamış olacak. Bu yüzden 2K öneriyoruz. Zaten arkadaş böyle bir kartla 1080p oynamaz heralde. 2K oynandığı takdirde hiç bir sıkıntı olmaz. Böylesine yüksek bir bütçe varken kesinlikle 2700X alınması kanaatindeyim.

Arkadaşların yanlış anladığı bir konu var. Link verilen sitede ''Vega 64, Ryzen 7 2700X için güçsüz kalıyor. Bu ekran kartı yerine Titan Xp Collecters Edition öneriyoruz.'' demiş.

Yani Vega 64 ile kullandığında CPU ve GPU ikisi de tam yükte çalıştığında işlemcinin %14 civarı bir gücü fazla geliyor ekran kartına.

Bence Ryzen 2700X tercih edilmeli. Çünkü oyun oynarken arkada benim gibi müzik dinlediğinizi ya da mesela aynı anda indirme yaptığınızı düşünelim. Ya da buna benzer başka işlemlerde bu fazladan %14 işlemci gücü işinize yarayacaktır.

İki birimin kafa kafaya olmasındansa işlemcinin daha güçlü olması arzu edilen bir durumdur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı