Çözüldü Ryzen 5 3400G VRAM nasıl artırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Yer
Nazilli.
Daha fazla  
Meslek
Technopat'ta gezinmek.
Arkadaşlar adam bu video da nasıl oluyorda 3GB, 4 GB ve 8 GB VRAM verebiliyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
Merhaba, konuyu irdeledim ancak güncel BIOS'lar ile 2G üstüne manuel olarak çıkılamadığını gördüm. Ancak BIOS'tan ayrılan belleği Auto yaptığımda paylaşılan bellek kullanımının 3 GB'a çıktığını gördüm.

1.png

3 GB VRAM kullanabiliyoruz bu şekilde. 2G olarak ayarlayıp tekrar deneyeceğim.
RDR2 bellek kullanımında biraz değişik bir oyun. 2 GB seçiliyken 2.8 GB kadar kullanılıyor yine paylaşılan bellekler. VULKAN kaynaklı olabilir. GTA V'te deneyip geliyorum. :D

1604217534222.png

Merhabalar yeniden. Sonuçlarla geldim. Auto ayarındayken daha fazla bellek kullanabiliyor cihazlar. GTA V'te 3 GB kadar bellek kullanacak şekilde ayarları sona aldım. İlk durumda 2 GB'ı çok aşmadı. Zaten bir miktarı da sistem kullandığı için direkt 2 GB diyebiliriz. Oyun için MSI Afterburner OSD ile de bakınca 2 GB belleğin sınırları içerisinde kalıyoruz.

v11.png

Ancak bellek ayarını BIOS'tan Auto'ya çekince işler değişiyor. APU gerçekten kullanabileceği kadar belleği çekiyor. 3 GB'ın üstüne bile çıkabiliyor kullanım. Elbette APU bu kadar veriyi işlerken bize oyunlarda 60 FPS sunamayacaktır. Ancak yalnızca bellekten dolayı sıkıntı yaşanılan oyunlarda çözüm yolu olabilir. Aşağıya bakınca bellek kullanımının çok daha yüksek seviyelere çıktığını görebiliyoruz. Bu durumda APU'lar için 16 GB bellek zorunlu hale geliyor. Performansa bakarsak da yer yer birkaç FPS fark edebiliyor.

v3.png

Konu olarak açtım hocam: https://www.technopat.net/sosyal/konu/apu-sistemde-2-gbtan-fazla-vram-kullanma.1136171/
Arkadaşlar adam bu video da nasıl oluyorda 3GB, 4 GB ve 8 GB VRAM verebiliyor?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8 GB RAM'in varsa 2 GB alır. 16 varsa 4 GB. Böyle gider.

VRAM arttığında bu sefer de RAM kullanımı düşüyor. Yani toplam olarak değişen bir şey yok gibi algıladım.

Yanlışım yok ise VRAM kullanımı aşıldığında gereken alan RAM'den karşılanıyor. APU'larda RAM ve VRAM frekansı, gecikmesi vs. aynı olacağından performans farkı olacağını düşünmüyorum.

Yanlışım yok ise VRAM kullanımı aşıldığında gereken alan RAM'den karşılanıyor. APU'larda RAM ve VRAM frekansı, gecikmesi vs. aynı olacağından performans farkı olacağını düşünmüyorum.

Hocam birçok kullanıcı 2 GB VRAM'den dolayı Forza Horizon 4 MP, Warzone gibi oyunlardam drop yiyiyor bunun önüne geçer mi?

Sanmıyorum. RAM miktarından dolayı da drop olabilir. Örnek olarak Warzone, 16 GB'lık belleğin %70'ini rahatlıkla kullanabiliyor.

Arkadaşimda Ryzen 5 3400G Gigabyte B450M S2H anakart G.Skill 3600MHz 2x8 RAM 480GB SSD var oyunda fazlasıyla drop yiyor (720P Low'da)

Hocam birçok kullanıcı 2 GB VRAM'den dolayı Forza Horizon 4 MP, Warzone gibi oyunlardam drop yiyiyor bunun önüne geçer mi?
Bellekten dolayı aynı oyunlarda ben de APU sistemde drop yiyorum. 2 GB üstüne çıkamadığımız için oyunlarda 2 GB üstü bellek gereksinimlerinde takılma yaşıyoruz.

Anakartlar normalde 2 GB'a kadar izin veriyor. ASUS bunu 3 yapmıştı sanırım emin değilim ancak bununla ilgili haberler ve kaynaklar vardı. Konuyu araştırıp sonuca ulaşamamıştım. Bakıyorum tekrardan.

Evet hocam bende bunu duymuştum bazı MSI ve ASUS anakartlarda vardı.

Geri
Yukarı