Ryzen 5 3500U TDP değerini artırmak

Rosenkavalier

Hectopat
Makaleler
3
İşlemcim Ryzen 5 3500U. TDP hakkında yeterince bilgi toplamaya çalıştım. Fakat şöyle bir sorum olacak. AMD'nin kendi sitesinde CTDP (Custom TDP) 12-35 olarak gösteriyor. Yani 35 üst limit olduğu belirtilmiş. Zaten onun üstüne çıkma gibi bir amacım da yok. Fakat TDP'yi 25 olarak ayarlamam pil ömrünü ciddi oranda azaltacak mıdır? Sonuçta AMD 35 olarak belirlemiş, ona rağmen ben 25W olarak sabitleyeceğim. Tabi ki sadece yük altında iken. Onun haricinde default değerinde kullanacağım.
Sorum şu; TDP değerini belirtilen üst limitte (35W) veya daha da altında (25W, benim kullanacağım) kullanmak pil ömründe ciddi bir etki yaratır mı? Ve bilen birisi CTDP olayını da tam olarak açıklarsa sevinirim.

TDP değerini yükselttikçe pil ömrü azalır, azalttıkça pil ömrü artar. Ctdp, dediğin olay Ryzen Master ile işlemcinin voltajını en az veya en çok ayarlayınca alacağın TDP'dir. Demekki voltajı en fazla 35 W'a kadar yükseltebilirsiniz sağlıklı bir şekilde, 12 W ise voltajı en aşağı aldığınızda alacağınız değer. Ama benim size tavsiyem default ayarlarda bırakmanız olacaktır. 12 W'a düşürürseniz işlemcinin frekansı bariz düşer, 35 W'ta ise bir laptopa göre fazla ısınacaktır. O yüzden sizin için default ayar bence en iyisi.

TDP değerini yükselttikçe pil ömrü azalır, azalttıkça pil ömrü artar. Ctdp, dediğin olay Ryzen Master ile işlemcinin voltajını en az veya en çok ayarlayınca alacağın TDP'dir. Demekki voltajı en fazla 35 W'a kadar yükseltebilirsiniz sağlıklı bir şekilde, 12 W ise voltajı en aşağı aldığınızda alacağınız değer. Ama benim size tavsiyem default ayarlarda bırakmanız olacaktır. 12 W'a düşürürseniz işlemcinin frekansı bariz düşer, 35 W'ta ise bir laptopa göre fazla ısınacaktır. O yüzden sizin için default ayar bence en iyisi.
Default ayarlarda kullandığım zaman yük altında iken (oyun içinde) 2-3 dakika sonra bir anda GPU Clock hızı 900 mHz'den 400 mHz'ye, CPU Clock hızı da 2.5 gHz'den 1.5 gHz'lere düşüyor. Ne zaman ki TDP değerini 25W yapsam bu sorun ortadan kalkıyor. Ayrıca ben de TDP değerini arttırdıkça pil ömrünün belirli bir ölçüde azalacağını biliyorum. Benim sorduğum ise ciddi bir oranda mı azalacağı? Ayrıca downclock sorununa çözüm bulursak TDP değeriyle oynamama gerek kalmayacak.

TDP Değeri nasıl arttırılıyor acaba ? Benim Bilgisayarımda Ryzen 5 3500u .
Ryzen Controller adlı uygulamayı indirerek hızlıca yükseltip düşürebilirsiniz. Konuya çok hakim değilseniz benim yaptığım gibi internetten araştırın ve konuyla ilgili videolar izleyin. Ve şunu unutmayın 3500U modelinin üst sınırı 35W'dır. Üstüne çıkmayınız. Takıldığınız bir konu olursa buraya yazabilirsiniz. Benim sorumla alakalı cevabı olan varsa da yazarsa sevinirim.

Ryzen Controller adlı uygulamayı indirerek hızlıca yükseltip düşürebilirsiniz. Konuya çok hakim değilseniz benim yaptığım gibi İnternet'ten araştırın ve konuyla ilgili videolar izleyin. Ve şunu unutmayın 3500U modelinin üst sınırı 35W'dır. Üstüne çıkmayınız. Takıldığınız bir konu olursa buraya yazabilirsiniz. Benim sorumla alakalı cevabı olan varsa da yazarsa sevinirim.

Çok sağ ol kardeşim.

Geri
Yukarı