Ryzen 5 3500X fan önerisi

ID cooling SE 224 fazlamı gelir hocam. Siz bir tane önerebilir misiniz? Link bırakırsanız sevinirim. Arctic 34 de alabilirim.
Hocam ID Coooling de işinizi görecektir fakat 500-700 lira gibi bir bütçeyle fiyat performans ürünü almak bence mantıklı değil onun yerine daha uzun ömürlü olacak kaliteli bir şey almanız daha mantıklı olur, o yüzden şunlara baksanız daha iyi olur bence:

Peki sıvı soğutma kullanım mantığını açıklayabilir misin? :)
Sıvı soğutmada ne kadar sirkülasyon varsa o kadar çok soğutma sağlanır bu basit fizik bilgisi zaten. Sıvıyı 30cm tüpten geçirmek için sıvı soğutma yapmak bu yüzden mantıklı değil. Tüm sistemi sıvı soğutma yaptığınızda sıvının içinden geçtiği tüp miktarı da arttığı için daha etkili bir soğutma sağlıyor, internetten bakabilirsiniz. Şu an hava soğutması hem daha ucuz hem de daha serin çalışıyor her türlü sıvı soğutmaya göre.

Hocam ID Coooling de işinizi görecektir fakat 500-700 lira gibi bir bütçeyle fiyat performans ürünü almak bence mantıklı değil onun yerine daha uzun ömürlü olacak kaliteli bir şey almanız daha mantıklı olur, o yüzden şunlara baksanız daha iyi olur bence:

Sıvı soğutmada ne kadar sirkülasyon varsa o kadar çok soğutma sağlanır bu basit fizik bilgisi zaten. Sıvıyı 30cm tüpten geçirmek için sıvı soğutma yapmak bu yüzden mantıklı değil. Tüm sistemi sıvı soğutma yaptığınızda sıvının içinden geçtiği tüp miktarı da arttığı için daha etkili bir soğutma sağlıyor, internetten bakabilirsiniz. Şu an hava soğutması hem daha ucuz hem de daha serin çalışıyor her türlü sıvı soğutmaya göre.
Sıvı soğutma her zaman daha serin çalışır. Sirkülasyon olayı hava soğutmalı sistemlerde çok daha önemlidir. Eğer kasanın kendi soğutması yetersizse sirkülasyonu zayıfsa işlemcinin hava soğutmasına negatif yönde etkisi olur. Sıvı soğutmanın avantajları kasada çok daha az yer kaplar kasa içi hava sirkülasyonunu bozmaz , eğer overclock yapılacaksa işlemciye daha geniş yelpazede imkan tanır. Dezavantajı fiyatıdır ama konu sahibi arkadaşın belirttiği fiyat aralığında da sıvı soğutma bulunabilir. Mesele eğer normal şartlar altında serin çalışmasıysa 500-700 fiyatlara hava soğutma almak mantıksız. Daha az bütçeylede işini görebilir.

Sıvı soğutma her zaman daha serin çalışır. Sirkülasyon olayı hava soğutmalı sistemlerde çok daha önemlidir. Eğer kasanın kendi soğutması yetersizse sirkülasyonu zayıfsa işlemcinin hava soğutmasına negatif yönde etkisi olur. Sıvı soğutmanın avantajları kasada çok daha az yer kaplar kasa içi hava sirkülasyonunu bozmaz, eğer overclock yapılacaksa işlemciye daha geniş yelpazede imkan tanır. Dezavantajı fiyatıdır ama konu sahibi arkadaşın belirttiği fiyat aralığında da sıvı soğutma bulunabilir. Mesele eğer normal şartlar altında serin çalışmasıysa 500-700 fiyatlara hava soğutma almak mantıksız. Daha az bütçeylede işini görebilir.

450 TL'ye SE 234 almaya karar verdim hocam. Master Liquid de almayı planlıyordum. Ama gereksiz gibi geldi. Ama hangisi mantıklı anlamadım.

Sıvı soğutma her zaman daha serin çalışır. Sirkülasyon olayı hava soğutmalı sistemlerde çok daha önemlidir. Eğer kasanın kendi soğutması yetersizse sirkülasyonu zayıfsa işlemcinin hava soğutmasına negatif yönde etkisi olur. Sıvı soğutmanın avantajları kasada çok daha az yer kaplar kasa içi hava sirkülasyonunu bozmaz , eğer overclock yapılacaksa işlemciye daha geniş yelpazede imkan tanır. Dezavantajı fiyatıdır ama konu sahibi arkadaşın belirttiği fiyat aralığında da sıvı soğutma bulunabilir. Mesele eğer normal şartlar altında serin çalışmasıysa 500-700 fiyatlara hava soğutma almak mantıksız. Daha az bütçeylede işini görebilir.
Dediğiniz olay custom sıvı soğutmalar ve devasa AIO sistemler için geçerli. 500-700 lira bandında hava soğutmadan daha iyi performns veren sıvı soğutma bulamazsınız.
450 TL'ye SE 234 almaya karar verdim hocam. Master Liquid de almayı planlıyordum. Ama gereksiz gibi geldi. Ama hangisi mantıklı anlamadım.
İyi yapmışsınız hocam güle güle kullanın. Artan parayla kasanıza cfm değeri yüksek fan ekleyebilirsiniz.

Dediğiniz olay custom sıvı soğutmalar ve devasa AIO sistemler için geçerli. 500-700 lira bandında hava soğutmadan daha iyi performns veren sıvı soğutma bulamazsınız.

İyi yapmışsınız hocam güle güle kullanın. Artan parayla kasanıza cfm değeri yüksek fan ekleyebilirsiniz.
Evet hava soğutma işlemciyi daha serin tutabilmek için fan devir hızını daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Bu da kullanıcıya ses olarak geri dönecektir. Sıvı soğutma daha düşük Rpm’de serin tutmayı başarabilir. Bana kalırsa overclock yapılmayacaksa işlemciye sıvı soğutmaya gerek yok. Ama ben serin tutucam diye eyfel kulesi gibi hava soğutmayıda kasamın içine sokup kasa içi hava sirkülasyonunuda bozmam. 500-700 TL civarında hava soğutma almak akıl işi değil.

Evet hava soğutma işlemciyi daha serin tutabilmek için fan devir hızını daha yüksek seviyelere çıkaracaktır. Bu da kullanıcıya ses olarak geri dönecektir. Sıvı soğutma daha düşük RPM'de serin tutmayı başarabilir. Bana kalırsa overclock yapılmayacaksa işlemciye sıvı soğutmaya gerek yok. Ama ben serin tutacağım diye eyfel kulesi gibi hava soğutmayı da kasamın içine sokup kasa içi hava sirkülasyonunuda bozmam. 500-700 TL civarında hava soğutma almak akıl işi değil.

Hocam şimdi de 234 alayim mi? Al miyim mi? Anlamadım gitti aklım yandı babayiğit.

Yeni konular

Geri
Yukarı