Ryzen 5 3500X Overclock

Kadirhann

Femtopat
Arkadaşlar öncelikle hayırlı günler herkese, işlemcim Ryzen 5 3500X işlemci temel frekansını 4.2GHz'ye aldım kule tipi soğutucum var. Voltaj değerini de +0.300 yaptım şu an sorunsuz çalışıyor sıcaklık değeri tam yükte 62dereceyi geçmiyor genellikle de 45 derecelerde geziyor sizce overclock için iyi mi bu değerler sormak istedim.

Arkadaşlar öncelikle hayırlı günler herkese, işlemcim Ryzen 5 3500X işlemci temel frekansını 4.2GHz'ye aldım kule tipi soğutucum var. Voltaj değerini de +0.300 yaptım şu an sorunsuz çalışıyor sıcaklık değeri tam yükte 62dereceyi geçmiyor genellikle de 45 derecelerde geziyor sizce overclock için iyi mi bu değerler sormak istedim.
+0.3V o frekans için çok değil mi ? Temel voltaj 1.1V civarı olsa 1.4V üstü bir voltaj vermişsin. Daha düşük bir voltaj ile deneyin derim.

+0,300 yaptığınıza göre 1,3V ya da 1,4V de çalışıyor. 4,2GHz için yüksek, daha düşük değerler de denenebilir. Ancak sıcaklık değerleri güzel gözüküyor ondan dolayı pek kurcalamaya gerek yok. Bu arada soğutucunuz nedir acaba?

Soğutucum Snowman'ın 6bakırlı soğutucusu ve fan ayarı düşükte çalışıyor gerçekten fiyat performans ürünü tavsiye ederim.
+0, 300 yaptığınıza göre 1, 3V ya da 1, 4V de çalışıyor. 4, 2GHz için yüksek, daha düşük değerler de denenebilir. Ancak sıcaklık değerleri güzel gözüküyor ondan dolayı pek kurcalamaya gerek yok. Bu arada soğutucunuz nedir acaba?

+0.3v o frekans için çok değil mi? Temel voltaj 1.1v civarı olsa 1.4v üstü bir voltaj vermişsin. Daha düşük bir voltaj ile deneyin derim.

Şöyle önce Auto'ya aldım değerleri CPU Z programından baktım Auto'da da 1.4 v 1.3v veriyor genelde o yüzden bu değerlere çektim direk ama düşük voltaj da deneyeceğim.

Soğutucum Snowman'ın 6bakırlı soğutucusu ve fan ayarı düşükte çalışıyor gerçekten fiyat performans ürünü tavsiye ederim.

Şöyle önce Auto'ya aldım değerleri CPU Z programından baktım Auto'da da 1.4 v 1.3v veriyor genelde o yüzden bu değerlere çektim direk ama düşük voltaj da deneyeceğim.
Otomatik ayarı zaten fazla voltaj verdiği için pek önermiyoruz. Bence 1.2V dene. İşlemci silikonun berbat değilse sorunsuz çalışacaktır.

Hatta iyi silikonlu bir işlemci ise 1.1V ile bile 4.2GHz görülebilir.

Şimdi denedim de en az +0.200 voltajda mavi ekran almıyorum. Ama denemeye devam edeceğim.
Şimdi denedim de en az +0.200 voltajda mavi ekran almıyorum. Ama denemeye devam edeceğim.

Fan hızını arttırıp voltaj düşürsem olur mu sizce şu an işlemci fanı düşükte çalışıyor.
Bu arada arkadaşlar +0.200 voltajda 4.2GHz'de ful yükte 50 derece normal seyir de ise 33-36 arasında gidip geliyor yeni değerler bayağı düştü 0.100voltaj düşürünce.

Yeni konular

Geri
Yukarı