Ryzen 5 3550H+GTX 1650 FPS düşmesi problemi

beratpkts

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar, Acer Nitro 5 cihazımla son zamanlarda bir FPS düşmesi problemi yaşıyorum. FPS oyunlarının çoğunda anlık 5-10 FPS'e düşüyor ve sonra düzeliyor öncelikle sıcaklığı kontrol ettiğimde genelde CPU 70-80 derecelerde oluyor GPU ise 50-60 arasında oluyor. Kendimce son BIOS ve Windows güncellemelerimden sonra bu sorun meydana gelmeye başladı. Birkaç kez de Google Chrome kullanırken bir anda tüm PC dondu mouse falan hareket ettiremedim reset sonucu düzeldi. Son zamanlarda başlayan bu sıkıntıyı fanları Max seviyeye aldığımda (5500 RPM) çok nadir karşıma çıktığını fark ettim sıcaklık kaynaklı olabilir mi yoksa sorun BIOS ve güncellemelerde midir? (ekte sadece Google açıkken olan sıcaklık değerlerini paylaştım.)

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    253,3 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleyen: Moderatör:
CPU sıcaklığı aman aman fazla değil ama vakum soğutucu tarzı bir şey alabilirsin. Sürücüleri düzgün yükledin mi? Sıcaklıktan dolayı CPU frekans düşürüyor olabilir. HDD kullanıyorsanız sağlıklı mı?
Eski BIOS sürümüne dönmeyi deneyebilirsin. 21H1 sürümü stabil diyorlar, 21H1 sürümüne geçebilirsin.
Hatta 21H1 ile FPS arttı diyenleri bile gördüm.

Tüm sürücüler güncel. M2 ssd kullanıyorum. 20h2 versiyonundayım. Sorun her zaman teşkil etmiyor. Az önce yaptığım sıcaklık kontrolünde işlemci bir anda 85 den 90 a çıkıyor tekrar aynı hızla geri 85 veya 81 e civarlarına iniyor ve bunu genel olarak belli aralıklarda tekrarlıyordu fanların hızı otomatik düzeydeydi. Bu ani çıkıp inmelerin nedeni ne olabilir?

CPU sıcaklığı aman aman fazla değil ama vakum soğutucu tarzı bir şey alabilirsin. Sürücüleri düzgün yükledin mi? Sıcaklıktan dolayı CPU frekans düşürüyor olabilir. HDD kullanıyorsanız sağlıklı mı?
Eski BIOS sürümüne dönmeyi deneyebilirsin. 21H1 sürümü stabil diyorlar, 21H1 sürümüne geçebilirsin.
Hatta 21H1 ile FPS arttı diyenleri bile gördüm.
Konuyla bağımsız ama ben güncellemeleri denetliyorum fakat güncelleme bulmuyor, hala 21H1 deyim. Beklemekten başka çarem var mı? Temiz kurulum yapmak istemiyorum.

İşlemci ısınıyor, ısındığı için frekans düşürüyor, frekans düşürdüğü için sıcaklıkta düşüyor.
Sorun bu.
Konuyla bağımsız ama ben güncellemeleri denetliyorum fakat güncelleme bulmuyor, hala 21H1 deyim. Beklemekten başka çarem var mı? Temiz kurulum yapmak istemiyorum.
Temiz kurulum yap bence ama güncelleme sana gelmemiş olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı