Ryzen 5 3600 100 Dereceye Ulaştı

XandeR12

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabayte B450 Gaming X 3600MHZ DDR4 ATX Anakart

Sapphire Pulse AMD 6700XT (PCI-E 4.0) GDDR6 Ekran Kartı

AMD Ryzen 5 3600 3.6/4.2GHz AM4 İşlemci

XPG Gammix D30 16GB (8x2) 3200MHZ CL16 Ram

Corsair MP510 960GB (3500 Read - 3000 Write) SSD

Xigmatek Venom X 650W +80 Bronze Kasa

AOC 24G2U 144HZ IPS 1MS (MPRT) Monitör
Daha 1 hafta önce macunu yenilediğim Ryzen 5 3600 düne kadar gayet iyiydi. Yani 1.24V ile stok soğutucu ile render esnasında 88 derece üstünü görmedim. Fakat bugün kablolamayı düzeltip tekrar bilgisayarı açtığımda render esnasında bir anda 100 dereceye geldi direk fişi çektim. Kalbime indi vallahi yanacak diye :D.
Asıl sorun dün düzgün çalışan işlemci bugün neden ısınıyor?
Bu arada işlemci soğutucusunun fanlarını da temizledim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız program veya BIOS sürümünden kaynaklı hata sebebiyle yanlış değer görebilirsiniz. Soğutucu tam oturmamış da olabilir veya fan çalışmıyordur. Yine de o işlemci kendini frenler. Çarpan düşürerek ısıyı düşürür. Fiş çekmek gibi tuhaf hareketlere gerek yok. Sorunun sebebini bulun yeter. Yanıp gitmez kendi kendine. :)

Stok soğutucu deyince beni ateş basıyor :) Sitede max sıcaklık 95 derece yazıyor. O sıcaklıkta PC nin kendini resetlemesi falan gerekirdi. Bence doğrudan fişi çekmeniz de sıkıntı
Hayır. 115 dereceye kadar çalışıyor fakat ben hemen testi kapattım.
Kullandığınız program veya BIOS sürümünden kaynaklı hata sebebiyle yanlış değer görebilirsiniz. Soğutucu tam oturmamış da olabilir veya fan çalışmıyordur. Yine de o işlemci kendini frenler. Çarpan düşürerek ısıyı düşürür. Fiş çekmek gibi tuhaf hareketlere gerek yok. Sorunun sebebini bulun yeter. Yanıp gitmez kendi kendine. :)
Aslında fişi çekmedim oraya sıcaklığını abartmak için yazdım.Bende biliyorum testi durdurmayı. :)
Core performance Boost devre dışı bırakıp dener misin?
Çok farketmedi 85 de sabitledi.Yani CBP kapalı kötü bir sıcaklık. :(

Geri
Yukarı