Ryzen 5 3600 4.2 GHz'de çalışmıyor

Burak Temelkaya

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ: AMD Ryzen 5 7600
İŞLEMCİ SOĞUTUCU: Cooler Master Hyper 212 Spectrum Rainbow LED 120mm Hava Soğutucu
ANAKART: MSI Pro B650M-A WiFi AM5
EKRAN KARTI: MSI Radeon RX 6800 Gaming Z Trio 16G V1 16GB
RAM: Kingston Fury Beast 16 + 8 GB 6000MHz CL40 DDR5 Ram
SSD: Samsung 980 1TB + Kingston KC3000 2TB
KASA: VENTO Neptune VG07F RGB Siyah Mid Tower Gaming Kasa
PSU: FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze
Meslek
Yazılım Geliştirici
RAM
Corsair Vengance LPX 2400 MHZ
Ekran kartı
GTX 1060 6 GB
Anakart
MSI B350M GAMING PRO
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, işlemcim Ryzen 5 3600, anakart MSI B350M Gaming Pro (son sürüm BIOS kurulu). Hangi ayarı denersem deniyeyim işlemcimi 4.2 GHz veya 4.1 GHz'e sabitleyemedim. En yüksek voltajı verdim (1.4 v) yine de Prime 95 testinde hata verdi. Acaba yapmam gereken başka bir ayar var mıdır? Şu anda sadece işlemci frekansı Auto ve voltaj Auto'da sıkıntısız çalışıyor. Bu şekilde ancak 4.05 GHz'e çıkıyor. Şimdiden teşekkürler.

20220419_183728.jpg
20220419_183741.jpg
20220419_183750.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Garanti kapsamına girmeyebilir tabii, vaadi karşılıyor. Ancak mantıklı bir açıklama getiremedim. Altı çekirdekten birisi diğerlerinden daha kaliteli bir silikona mı sahip oluyor?

Evet, genelde 1 ya da 2 çekirdek diğer çekirdeklere göre daha performanslı oluyor ve tek çekirdekle çalışan oyunlar genelde onları kullanıyor diye biliyorum.

All-Core frekansı ile tek çekirdek frekansı birbirinden farklı şeyler, 6 çekirdekli işlemcilerin genelinde bütün çekirdekler devreye girince çekirdek frekansı düşer. Bu normal bir durum yani.

Yalnız BIOS'a 4.2GHz girmenize rağmen 1.4'ün hata vermesi çok garibime kaçtı, silikonunuz harbiden kötü demek bu veya tam teknik adını hatırlayamadığım ama şu anda bunu "voltaj alışkanlığı" ile çevirebileceğim durum olmuş.

Öyle bir durum artık üretim hatasına girmeli. Benim çöp silikon 3300X bile 4.3Ghz'i görüyor CPB ile tüm çekirdeklerde. Yalnızca yüksek sıcaklıklardan otomatik frekans düşürürse düşürür yoksa defective diyebiliriz.

Garanti kapsamına girmeyebilir tabii, vaadi karşılıyor. Ancak mantıklı bir açıklama getiremedim. Altı çekirdekten birisi diğerlerinden daha kaliteli bir silikona mı sahip oluyor?
Net öyle denemez ama olabilir tabii. Ayrıca tersine 6 çekirdekten 5 çekirdek iyiyken bir çekirdek kötü olsa bile OC'yi baltalıyor. Benim 3600'de mesela 1.4v rağmen 4.2 yapınca Prime95'te çakılıyordu.

4.05 GHz 1.35 V'ta 10 dakikadır sıkıntısız çalışıyor, galiba bu ayarda tutacağım. Sıcaklık ise 85 derecede geziyor.

Bu konuda da 4 GHz'in üstüne çıkamamışlar. Gameboost ile 4.2 GHz aldığını söyleyen var ama ben gameboost açtığımda da hata veriyordu çok garip.

Her silikon aynı değil, size sanırım ya kötü silikon denk gelmiş ya da o voltaj alışkanlığı zımbırtısı olmuş. Gameboost ile All-Core 4.2GHz çok bir şey değil açıkçası 200MHz'ı çoğu silikon kaldırıyor artık, ama sizinkisine bir şey de diyemedim.

Öyle bir durum artık üretim hatasına girmeli. Benim çöp silikon 3300X bile 4.3Ghz'i görüyor CPB ile tüm çekirdeklerde. Yalnızca yüksek sıcaklıklardan otomatik frekans düşürürse düşürür yoksa defective diyebiliriz.

Seninki 4 çekirdek hocam, 6 çekirdeklerde daha zor voltajı vs ayarlamak. Ama ilk defa bir 3600'ün bu voltaj ve GHz ile bile başarısız olduğunu gördüm.

Her silikon aynı değil, size sanırım ya kötü silikon denk gelmiş ya da o voltaj alışkanlığı zımbırtısı olmuş. Gameboost ile All-Core 4.2GHz çok bir şey değil açıkçası 200MHz'ı çoğu silikon kaldırıyor artık, ama sizinkisine bir şey de diyemedim.

Seninki 4 çekirdek hocam, 6 çekirdeklerde daha zor voltajı vs ayarlamak. Ama ilk defa bir 3600'ün bu voltaj ve GHz ile bile başarısız olduğunu gördüm.

Bence anakart ile de alakalı olabilir. Bayağıdır güncelleme gelmiyor ve 1000 serisi çıktığı zaman çıkan bir anakart. O zaman içinde de ucuz bir anakarttı, güç beslemeleri vs. kötü olabilir diye düşünüyorum.

El ile ayarlamadan ziyade otomatikte bile 4.2Ghz'i görmesi gerekirdi benim tahminimce.

Bence anakart ile de alakalı olabilir. Bayağıdır güncelleme gelmiyor ve 1000 serisi çıktığı zaman çıkan bir anakart. O zaman içinde de ucuz bir anakarttı, güç beslemeleri vs. kötü olabilir diye düşünüyorum.

300 serisi anakartlar 5000 serisi için dahi yeni güncelleme aldılar, bunun bir sorun olacağını pek sanmam.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı