Ryzen 5 3600 4.3 OC dengesiz sıcaklık değerleri

M.Arda Solmaz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu işlemcim 4.3 GHz'ye çıkarttım. Voltajı da 1.15 yaptım. Sıcaklık durumu şu. PC'yi açıyorum, 46'da başlıyor sıcaklık. Sonra 39'a düşüp 48-49'a tekrar atlıyor. Sonra tekrar 1 er 1 er 39'a düşüyor tekrar 48-49'a fırlıyor. Bu döngü devam ediyor. Soğutucum MSI Core Frozr L. Şimdi ben GHz'yi mi düşüreyim yoksa voltajı mı arttırıyim hangisi? Stabil çalışması için hangisini yapmam lazım?
Bu işlemcim 4.3 GHz'ye çıkarttım. Voltajı da 1.15 yaptım. Sıcaklık durumu şu. PC'yi açıyorum, 46'da başlıyor sıcaklık. Sonra 39'a düşüp 48-49'a tekrar atlıyor. Sonra tekrar 1 er 1 er 39'a düşüyor tekrar 48-49'a fırlıyor. Bu döngü devam ediyor. Soğutucum MSI Core Frozr L. Şimdi ben GHz'yi mi düşüreyim yoksa voltajı mı arttırıyim hangisi? Stabil çalışması için hangisini yapmam lazım?

Şöyle düzenliyeyim. 15 dakikalık stres testinde 68-69-70 aras gitti geldi, daha yukarı çıkmadı.

Son düzenleme:
Sıcaklığınız oc yapılmış hali gayet iyi bir sıcaklık değeri. Stres testiylede bunu onaylamışsınız. Ben burada herhangi bir sorun görmedim yalnız şöyle bir durum var 4.3 MHz nasıl 1.15 voltaj değeri ile stabil çalışıyor ona anlam veremedim.

Sıcaklığınız OC yapılmış hali gayet iyi bir sıcaklık değeri. Stres testiylede bunu onaylamışsınız. Ben burada herhangi bir sorun görmedim yalnız şöyle bir durum var 4.3 MHz nasıl 1.15 voltaj değeri ile stabil çalışıyor ona anlam veremedim.

Bilmiyorum. İlk kez o.c yaptım. Stok voltajı da 1 idi işlemcimin. Servise göndermiştim işlemcimi, delid yapmışlar. Söylemediler ama geldiğinde fark ettim. Delid iyi bir şey mi kötü bir şey mi pek anlam veremedim. Şu anda 1080P en Ultra ayarlar v-Sync kapalı olarak NFS Heat oynuyorum 20 dakikadır. 60 dereceyi geçtiğini görmedim. 1 saat oynayacağım bakalım geçecek mi?

O ani sıcaklık düşüşleri ve çıkışları voltajın stabil olmayışından kaynaklanıyor olabilir. Eğer sorununuz devam ederse voltaj arttırma yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Bunu mutlaka deneme yanılma yöntemi ile voltaj değerinde ufak ufak artışlar yaparak yapmanız gerekiyor. Keskin değerlerden uzak durun.

O ani sıcaklık düşüşleri ve çıkışları voltajın stabil olmayışından kaynaklanıyor olabilir. Eğer sorununuz devam ederse voltaj arttırma yoluna gitmenizi tavsiye ederim. Bunu mutlaka deneme yanılma yöntemi ile voltaj değerinde ufak ufak artışlar yaparak yapmanız gerekiyor. Keskin değerlerden uzak durun.

Keskin değerler derken? Şimdi sıcaklığın sabit olmayışı voltaj düşüklüğünden diyorsunuz yani. Peki kaç kaç arttıriyim 0.25 olarak mı 0.50 olarak mı arttırıyim her seferinde.

0.25 olarak yaparsanız sizi biraz oyalayabilir ama daha temiz bir iş yapmış olursunuz. İşlemci soğutucunuz iyi bir işlemci soğutucu olduğundan size 0.50 olarak da arttırma yönünde bir imkan sağlıyor aslında ama siz eğer ben uğraşırım sıkıntı değil darlanmam diyorsanız 0.25 iyidir.

0.25 olarak yaparsanız sizi biraz oyalayabilir ama daha temiz bir iş yapmış olursunuz. İşlemci soğutucunuz iyi bir işlemci soğutucu olduğundan size 0.50 olarak da arttırma yönünde bir imkan sağlıyor aslında ama siz eğer ben uğraşırım sıkıntı değil darlanmam diyorsanız 0.25 iyidir.

Anladım. Şimdi ben oyunu oynadıktan sonra hiç uğraşmadan bu ayarlarla kapatsam PC'yi. Yarın uğraşsam OC ile sıkıntı olur mu?

Hayır bir sıkıntı olmaz. Yalnız bir şey merak ettim voltaj ayarını Auto yaptığınızda ne kadar voltaj veriyor ve sıcaklık hangi seviyelerde oluyor ? Birde Anakart modelini öğrenebilir miyim ?

Bilmiyorum. İlk kez o.c yaptım. Stok voltajı da 1 idi işlemcimin. Servise göndermiştim işlemcimi, delid yapmışlar. Söylemediler ama geldiğinde fark ettim. Delid iyi bir şey mi kötü bir şey mi pek anlam veremedim. Şu anda 1080P en Ultra ayarlar v-Sync kapalı olarak NFS Heat oynuyorum 20 dakikadır. 60 dereceyi geçtiğini görmedim. 1 saat oynayacağım bakalım geçecek mi?
Aynı işlemci anakarta sahibim bios sürümünüz nedir? Amd cool and quiet seçeneğini biosda bulamadım ve bir türlü ghz sabitleyemedim o yüzden merak ettim.

Hayır bir sıkıntı olmaz. Yalnız bir şey merak ettim voltaj ayarını Auto yaptığınızda ne kadar voltaj veriyor ve sıcaklık hangi seviyelerde oluyor? Bir de anakart modelini öğrenebilir miyim?

Anakart modelim MSI MPG B550 GAMING Plus. Auto yaptığımda voltaj 0.9 ile 1.0 arasında gidip geliyor. Sıcaklık nedendir bilmem bana yüksek geliyor ama boşta ve Chrome gezinirken sürekli 36-38 arası. Ben de buna anlam veremedim. Acaba macunu mu bol sıktım diye şüphelenmiyor değilim. Ama tehlikeli sıcaklıklar olmadığı için üşeniyorum, biraz da kokuyorum açıkçası. Çünkü önceki anakartımı soğutucuyu takarken mahvettim. Üstüne soğutucunun demir plakası düştü, ondan sonra görüntü vermedi bir de işlemciyi görmedi. Allah'tan servise gönderdiğimde zorunlu iade oldu. Muadili ve onarımı yapılmadığı için. O Gigabyte B450 GAMING X idi.
Aynı işlemci anakarta sahibim BIOS sürümünüz nedir? AMD cool and quiet seçeneğini BIOS'da bulamadım ve bir türlü GHz sabitleyemedim o yüzden merak ettim.

BIOS ver: E7C56AMS.100
Hayır bir sıkıntı olmaz. Yalnız bir şey merak ettim voltaj ayarını Auto yaptığınızda ne kadar voltaj veriyor ve sıcaklık hangi seviyelerde oluyor? Bir de anakart modelini öğrenebilir miyim?

Arkadaşa BIOS versiyonun söylemek için restart yaparken 0.025 arttırdım voltajı, şimdi 38'den 46-47'ye zıplayıp iniyor. Tahminimce 1.225'te stabil olarak çalıştırabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı