Ryzen 5 3600 aşırı ısınıyor

jvde.mp3

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Beatmaker.
RAM
Neo Forza 3200 MHz CL 16
Ekran kartı
Asus Rog Strix Rx 570 4 GB
Anakart
Asus B450 M-K
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, işlemcinin voltaj ayarları derken kaç gündür uğraşıyorum. Fakat son 1 haftadır çok anormal bir durum var. İşlemcide stok soğutucu takılı ve az önce termal macununu değiştirdim. Yine de sıcaklık değerlerinde oynama olmadı. 4200 MHz de kullanırken aşırı sıcaklıktan dolayı 3600 MHz'ye geçmek zorunda kaldım. Boşta 55 derece, Prime 95 testinde ise 10 dakika içinde 100 dereceye ulaşıyor ve teste devam etmiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Bu ısıyı alırken voltajım 1,075 ve frekansım 3600 MHz.

Stok soğutucu çok yetersiz hocam bütçeniz ve kasanızın ölçüleri dahilinde soğutucu alın. Kaliteli termal macun sürdüğünüzü bile varsayarsak hadi olsun 88-89 derecelere düşürsün ki bu bile çok yüksek.

Şimdi peki o zaman sanırım soğutucu alana ve havalar da biraz serinleyene kadar 3600 MHz de kullanmam gerekiyor değil mi? 400 500 TL civarında tavsiye ettiğiniz soğutucu var mı?

Stock soğutucuyla kullanıyorsanız ve %10'luk bir fps dilimi sizi rahatsız etmezse bios ayarlarını sıfırlayın kafa şişirmeyecek bir fan çizgisi çekin ardından Core Performance Boost kapatın gayet yeterli olacaktır. Ek masraf yapabilirim diyorsanız soğutucu alın tabi ancak bence gerek yok. CPB kapayınca gayet iş görüyor stok soğutucu. 3600X kullanıyorum ben de.

Hocam şu an CPB kapalı durumda.
Stock soğutucuyla kullanıyorsanız ve %10'luk bir fps dilimi sizi rahatsız etmezse bios ayarlarını sıfırlayın kafa şişirmeyecek bir fan çizgisi çekin ardından Core Performance Boost kapatın gayet yeterli olacaktır. Ek masraf yapabilirim diyorsanız soğutucu alın tabi ancak bence gerek yok. CPB kapayınca gayet iş görüyor stok soğutucu. 3600X kullanıyorum ben de.

Stok soğutucu yüzünden diyenlere pek itimat etme. Ben wraith prisme geçtim max 70dereceden 65e düştü. Yani stok soğutucu bile olsa 100derece imkânsız. İşlemciniz arızalı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı