Ryzen 5 3600 ısınıyor

Priviyet Putin

Hectopat
Arkadaşlar, Ryzen 5 3600 işlemcim aşırı derecede ısınıyor. Bu sorun dün başladı, normalde BIOS üzerinden Core Performance Boost özelliğini kapatmıştım ve bu durum İşlemcimi 3.6 GHz'ye sabitleyip oyun içinde sıcaklığının maksimum 65 derecelere kadar çıkmasını sağlamıştı (stok fan kullanıyorum). Ancak dün BIOS'u güncelledim (B450 Tomahawk Max) ve aşırı ısınmaya başladı, belki ayarlar sıfırlanmıştır diye BIOS'a girip baktım ve Core Performance Boost enable idi, ben de disable yaptım ancak kapatmama rağmen işlemci hala 4.2 GHz'ye çıkıyor ve oyun içi 80 dereceleri görüyor. Bunun nedeni nedir, yardımcı olabilir misiniz? Şu anda boşta 60 derece işlemci.

Arkadaşlar, Ryzen 5 3600 işlemcim aşırı derecede ısınıyor. Bu sorun dün başladı, normalde BIOS üzerinden Core Performance Boost özelliğini kapatmıştım ve bu durum işlemcimi 3.6 GHz'ye sabitleyip oyun içinde sıcaklığının maksimum 65 derecelere kadar çıkmasını sağlamıştı (stok fan kullanıyorum). Ancak dün BIOS'u güncelledim (B450 Tomahawk max) ve aşırı ısınmaya başladı, belki ayarlar sıfırlanmıştır diye BIOS'a girip baktım ve Core Performance Boost enable idi, ben de disable yaptım ancak kapatmama rağmen işlemci hala 4.2 GHz'ye çıkıyor ve oyun içi 80 dereceleri görüyor. Bunun nedeni nedir, yardımcı olabilir misiniz? Şu anda boşta 60 derece işlemci.

En son ne zaman termal macun yenilemesi yaptınız.

Arkadaşlar, Ryzen 5 3600 işlemcim aşırı derecede ısınıyor. Bu sorun dün başladı, normalde BIOS üzerinden Core Performance Boost özelliğini kapatmıştım ve bu durum İşlemcimi 3.6 GHz'ye sabitleyip oyun içinde sıcaklığının maksimum 65 derecelere kadar çıkmasını sağlamıştı (stok fan kullanıyorum). Ancak dün BIOS'u güncelledim (B450 Tomahawk Max) ve aşırı ısınmaya başladı, belki ayarlar sıfırlanmıştır diye BIOS'a girip baktım ve Core Performance Boost enable idi, ben de disable yaptım ancak kapatmama rağmen işlemci hala 4.2 GHz'ye çıkıyor ve oyun içi 80 dereceleri görüyor. Bunun nedeni nedir, yardımcı olabilir misiniz? Şu anda boşta 60 derece işlemci.
OC Genie açıkmı?

En son ne zaman termal macun yenilemesi yaptınız.

Maksimum 3 ay olmuştur
Voltaj düşürmeyi denediniz mi?

Evet denedim voltaşı 1.1'e çektim ancak sonuç gene aynı
OC Genie açık mı?

Yok hocam o ayarın nerede olduğunu bilmiyorum ancak Core performans Boost ve Precision Boost OverDrive ayarlarını kapattım.
İlgilenen herkese çok teşekkür ederim. BIOS sürümünü düşürdüm ve sorun çözüldü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı