Ryzen 5 3600 aşırı ısınıyor

jvde.mp3

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Beatmaker.
RAM
Neo Forza 3200 MHz CL 16
Ekran kartı
Asus Rog Strix Rx 570 4 GB
Anakart
Asus B450 M-K
İşlemci
Ryzen 5 3600
Merhaba, işlemcinin voltaj ayarları derken kaç gündür uğraşıyorum. Fakat son 1 haftadır çok anormal bir durum var. İşlemcide stok soğutucu takılı ve az önce termal macununu değiştirdim. Yine de sıcaklık değerlerinde oynama olmadı. 4200 MHz de kullanırken aşırı sıcaklıktan dolayı 3600 MHz'ye geçmek zorunda kaldım. Boşta 55 derece, Prime 95 testinde ise 10 dakika içinde 100 dereceye ulaşıyor ve teste devam etmiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Bu ısıyı alırken voltajım 1,075 ve frekansım 3600 MHz.

CBP kapadıktan sonra voltaj vs oynamanıza gerek yok. O zaman bir fan eğrisi çekin kafa şişirmeyecek şekilde o şekilde deneyin CPB kapatıp bios ayarlarını sıfırlayıp fan eğrisi çekmenize rağmen hala çok sıcaksa termal macununuzu yenileyin.
CPB kapalı ve frekans, voltaj ayarları autoda yine aynı değerler hatta bir tık fazla ısındığı için erken bitirdim testi.

Sistem boştayken normal değerlerde çalışıyor açıkçası stok soğutucu kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Stock soğutucu çok ince içini temizlerken fark ettim. Olabilir belki farklı soğutucu rahatlatır fakat beni düşündürten eskiden böyle olmamasıydı.

CPB kapalı ve frekans, voltaj ayarları Auto'da yine aynı değerler hatta bir tık fazla ısındığı için erken bitirdim testi.

Stok soğutucu çok ince içini temizlerken fark ettim. Olabilir belki farklı soğutucu rahatlatır fakat beni düşündürten eskiden böyle olmamasıydı.

Komik gelebilir ama format atarak denemenizde fayda var, herhangi bi' virüs vs bir şeyyde tetikliyor olabilir.

Termal macun değiştirmeyi deneyin.
Az önce değiştirdim. Tekrardan yanlışlık olma ihtimaline karşı değiştireceğim.

Komik gelebilir ama format atarak denemenizde fayda var, herhangi bi' virüs vs bir şeyyde tetikliyor olabilir.
Olabilir ama biostayken de aynı şekilde çok ısınıyor işlemci. Masaüstünde 55 derece biosta ise 63 62 değişiyor.

Az önce değiştirdim. Tekrardan yanlışlık olma ihtimaline karşı değiştireceğim.

Olabilir ama biostayken de aynı şekilde çok ısınıyor işlemci. Masaüstünde 55 derece biosta ise 63 62 değişiyor.
Bios'ta 62-63? Düşük derecelerdeki fan eğrinizde bir sorun olabilir kontrol edin tekrar. Fanları otomatiğe bırakmayın. Bios sıfırlayıp fan eğrisini tekrar oluşturun.

Bios'ta 62-63? Düşük derecelerdeki fan eğrinizde bir sorun olabilir kontrol edin tekrar. Fanları otomatiğe bırakmayın. Bios sıfırlayıp fan eğrisini tekrar oluşturun.
Fan eğrisini en yukarı çektim hocam 2070 Rpm de çalışıyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    181,1 KB · Görüntüleme: 14
ASUS arayüzünü bilmiyorum ancak bunu tek çizgi yapmışsınız sıcaklığa göre kademeli şekilde yükselecek şekilde ayarlamalısınız.
Öyle yaptığımda da pek değişen bir şey olmuyor tek çizgi yapmadan önce de aynıydı.

Hocam bu değer stock soğutucuyla bile normal olmamalı.

Dosya Ekleri

• 2.jpeg
    2.jpeg
    168,1 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Geri
Yukarı