Ryzen 5 3600 + B450 vs Ryzen 5 3600X + X570

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
Arkadaşlar başlıktaki gibi bir durumda fikirlerinizi bekliyoruz. Bu anakart ve işlemcilerin testlerini izledik, özelliklerine dikkat ettik yine de karar veremedik. Çok araştırdık, uzun ömürlü olması için X570 ve Ryzen 5 3600X seçtik ama bilgisayar bütçeyi aşıyor. İndirimde kesinlikle X570'li olan ancak indirim ne zaman olacak kestiremiyoruz. Sizce çok performans sorunu olur mu B450'li sistem alınırsa indirim yokken? Doğal olarak indirim olmadan sistem alamaz olduk.

Ln2 farklı bir konu ben güç beslenmesini söyledim

Builzoid anakart incelemeleri yapıyor orda bu konuyla ilgili konuşuyor

Güç beslemesi bakımından da üst seviye bir x470 bir çok X399 amd ryzen threadripper anakarttan daha kaliteli VRM bileşenleri kullanılmıştır. Örnek X470 Rog Crosshair VII Hero VRM bileşenleri ve kapasitesi üst seviyedir. Bu anakart yeni çıkacak X3950 16 çekirdek işlemciyi dahi overclock yapabilecek durumda. Gerekli mi dersen duruma göre değişir. Olaya sadece güç beslemesi olarak da bakmamalı sunduğu diğer özelliklerde var. Benim görüşüm hala aynı fiyat performans olarak yeni bir ryzen pc toplanıyorsa 3600 + B450 derim.

B
Güç beslemesi bakımından da üst seviye bir x470 bir çok X399 amd ryzen threadripper anakarttan daha kaliteli VRM bileşenleri kullanılmıştır. Örnek X470 Rog Crosshair VII Hero VRM bileşenleri ve kapasitesi üst seviyedir. Bu anakart yeni çıkacak X3950 16 çekirdek işlemciyi dahi overclock yapabilecek durumda. Gerekli mi dersen duruma göre değişir. Olaya sadece güç beslemesi olarak da bakmamalı sunduğu diğer özelliklerde var. Benim görüşüm hala aynı fiyat performans olarak yeni bir ryzen pc toplanıyorsa 3600 + B450 derim.
Bütçe meselesi x570 aorus pro anakart alıcam bende en üst x470 lerden bile iyi 13+3 vrm var veya 14+2 tam aklımda değil ama güçlü baya

Çok büyük ihtimal çıkacak Ryzen 4000 serisi AM4 uyumlu olmayacak. X570'e yeni nesil AMD takamayacaksak şimdi en az 1000 TL fazla para vermek bana yanlış geliyor.

B

Bütçe meselesi x570 aorus pro anakart alıcam bende en üst x470 lerden bile iyi 13+3 vrm var veya 14+2 tam aklımda değil ama güçlü baya

X570 serisinde Gigabyte diğer markalara göre daha iyi anakartlar çıkardı piyasaya.
Çok büyük ihtimal çıkacak Ryzen 4000 serisi AM4 uyumlu olmayacak. X570'e yeni nesil AMD takamayacaksak şimdi en az 1000 TL fazla para vermek bana yanlış geliyor.

4000 de bir ihtimal ama bir sonraki zen de kesin değişir soket. Yeni soket yeni işlemci ve DDR5 desteği bekliyorum.

X570 serisinde Gigabyte diğer markalara göre daha iyi anakartlar çıkardı piyasaya.
Zaten o işlemci baya bir götürür uzun vadeli bakmak lazım ddr5 de çıkar zaten anakart toplu değişir en uzun ömürlü parçalar işlemcilerdir pce4 olduğu için ekran kartı tarafında sıkıntı olmaz güncel olmuş olur tek işlemci yetmezse anakart değiştiririm ki yeni nesil konsollar 8 çekirdekli olucak buna bağlı olarak 4 çekirdek bitti zaten 6 12 bir işlemci en az 4 5 sene götürür

Evet ama maalesef BIOS kısmında Gigabyte iyi değil. Hem kullanıcı dostu değil, hem de geliştirme çok yavaş oluyor.
Asus forumları Beta ve MODlu BIOS dolu. Asus çalışanları direk paylaşım ve geri dönüş yapıyor.

Gigabyte x570 serisiyle yeni biosa geçti
O BIOS ta sorunlu. 🙂
3000 serisi tüm BIOS lar şu an sorunlu. Çalışmıyor değil, ya boot sorunları var ya da İşlemcinin vaadettiği frekanslara çıkamıyorlar. Sorun anakart firmalarından değil AGESA BIOS lardan kaynaklı.
Harıl harıl çözmeye çalışıyorlar.
Umarım siz alana kadar sorunlar çözülmüş olur.

Evet ama maalesef BIOS kısmında Gigabyte iyi değil. Hem kullanıcı dostu değil, hem de geliştirme çok yavaş oluyor.
Asus forumları Beta ve MODlu BIOS dolu. Asus çalışanları direk paylaşım ve geri dönüş yapıyor.

Aynen fakat bu nedenle asus da bug lı bios da fazla oluyor. Son çıkardığı resmi bios 2703 de hala bug var. Benim ilk gördüğüm pc ilk açılışta 2 kere boot ediyor. Açılıyor gibi oluyor kapatıyor bir kendini sonra tekrar açıyor. Artık bir sonrakinde onu düzeltirler başka bir bug çıkar. İyi kötü yuvarlanıp gidiyoz böyle :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı