Ryzen 5 3600 boşta 70 derece

Ayarlardan baktım en düşük işlemci durumum zaten %5miş.

Kasa montajıyla alakalı bir durum olsa ekran kartı sıcaklık değerlerimde anormal olması gerekmez mi? Sadece işlemci üzerinde anormal değeler alıyorum. Açıkçası kasa düzeninden de pek bir şey anlamadığım için bilemedim doğrusu.

AC Valhalla oynuyorum bu aralar ekran karti kullanimi %95 96 (1080p Ultra'da oynuyorum)
1660 Super cıft fanlı ekran kartım var 60ların üzerine cıkmıyor %66 kullanımda 70 derece olmasıda fazla kasanın bır fotoğrafini cekip atabilir misin?

AC Valhalla oynuyorum bu aralar ekran karti kullanimi %95 96 (1080p Ultra'da oynuyorum)
1660 Super cıft fanlı ekran kartım var 60ların üzerine cıkmıyor %66 kullanımda 70 derece olmasıda fazla kasanın bır fotoğrafini cekip atabilir misin?
Fotoğrafa ek olarak kasanın ön kısmında 2 tane sistem fanı var yani kasam toplam 3 sistem fanına sahip ekran kartı fanlarım(3 tane) aşağıya doğru bakıyor. Evde olmadığım için daha önce çektiğim videodan ekran görüntüsü aldım umarım anlaşılır.
Merhabalar, 2 gün önce yeni sistem aldım sistem özelliklerimi aşağıya yazıyorum. Daha önce masaüstü kullanmadığım için sıcaklıklara dair bir fikrim yok o yüzden foruma danışmak istedim. Ekran kartı değerlerim gayet normalken işlemcimin sıcaklığı Valorant oynarken bile 80 dereceye dayanıyor. CoD: Warzone oynarken 85-90 arası değerler görüyorum. Boştayken 65-70 arası derece sıcaklık alıyorum. Bu sıcaklıklar gündüz 32-35 derece iken aldığım sıcaklıklardır. Akşam 28 derecelik gün sıcaklığında boştayken 60 derece sıcaklık alıyorum. Oyun oynarken olan sıcaklık değerlerinin fotoğrafını da aşağıya bırakacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Fotoğraftaki sıcaklık değerleri CoD: Warzone oynarken aldığım değerlerdir.

Eki Görüntüle 1124222

Eki Görüntüle 1124224

2xG.Skill 8 GB Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
AMD Ryzen 5 3600 MPK 3.6GHz 35MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
WD 500GB SN550 NVMe M.2 SSD (2400 MB okuma / 1750 MB yazma)
MSI MAG Forge 100R tempered glass ARGB USB 3.2 mid Tower kasa.
Sharkoon wpm Gold Zero 650W 80+ Gold modüler 140mm fanlı PSU.
MSI GeForce RTX 3060 Gaming X Trio 12 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
MSI B550-A Pro 4600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI-D mATX anakart.
Ek olarak 3 tane sistem fanım var ancak biosta sadece fan 4 gözüküyor ama 3 fanım da çalışır vaziyette 900rpm ile çalışıyor. Bu bi sorun mudur?

Dosya Ekleri

• 2B1A5A65-FF4A-4443-961C-24C873EF0FCD.jpeg
    2B1A5A65-FF4A-4443-961C-24C873EF0FCD.jpeg
    33,9 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Fotoğrafa ek olarak kasanın ön kısmında 2 tane sistem fanı var yani kasam toplam 3 sistem fanına sahip ekran kartı fanlarım(3 tane) aşağıya doğru bakıyor. Evde olmadığım için daha önce çektiğim videodan ekran görüntüsü aldım umarım anlaşılır.

Ek olarak 3 tane sistem fanım var ancak BIOS'ta sadece fan 4 gözüküyor ama 3 fanım da çalışır vaziyette 900RPM ile çalışıyor. Bu bir sorun mudur?

KPSS'den gelıyorum dönemedım kusura bakma.
Kasa marka modelin ne acaba?

KPSS'den gelıyorum dönemedım kusura bakma.
Kasa marka modelin ne acaba?
Umarım gönlünüzce geçmiştir. Kasa modelim: MSI MAG Forge 100R tempered glass ARGB USB 3.2 mid Tower kasa.
Hatta technopat şöyle bir inceleme videosu yapmış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Umarım gönlünüzce geçmiştir. Kasa modelim: MSI MAG Forge 100R tempered glass ARGB USB 3.2 mid Tower kasa.
Hatta Technopat şöyle bir inceleme videosu yapmış:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasam Performax trinity siyah pencereli ARGB ATX kasa olarak gecıyor senin kasan midtower ancak hava akısın daha iyi.

Ön panelimde 3 arka panelde bir baca fanım ve üst kapakta bir fan daha var.
Sıcaklık değerlerim ve işlemcim gördüğün gibi ek olarak ekran kartini performans modundan normale alırsam stok soğutucu ile işlemcim 40-41 derecelere kadar düşüyor ekran kartida 36-37 arasına dusuyor ekran kartım maksimum 1840 MHz ancak performans halıylemın 1530 MHz de calısıyor 1660S'lerde boyle olmazsa damalanma yapıyor o yuzden oyle.
Görsellere bakarsak sıcaklık karşılaştirmasi yapabılırsın ancak değelerinin normal olduğunu dusunmuyorum. Performans modu acık kartla ve işlemci mın %80 kullanımla değerlerimiz arasinda fark var.
Ek olarak güç modunda işlemciyi Ryzen High perfornmance yapıp ekran kartını da perfornmansa aldıysan stock halde 60lari görmen doğal olabilir ancak yine de o kadar yükselmemesi gerekir işlemci güç planlarından ne seçtin bir atabilir misin?

Dosya Ekleri

• techno1.png
    techno1.png
    379,1 KB · Görüntüleme: 30
  • techno2.png
    techno2.png
    476,5 KB · Görüntüleme: 35
  • techno3.png
    techno3.png
    614,4 KB · Görüntüleme: 39
Kasam Performax trinity siyah pencereli ARGB ATX kasa olarak gecıyor senin kasan midtower ancak hava akısın daha iyi.

Ön panelimde 3 arka panelde bir baca fanım ve üst kapakta bir fan daha var.
Sıcaklık değerlerim ve işlemcim gördüğün gibi ek olarak ekran kartini performans modundan normale alırsam stok soğutucu ile işlemcim 40-41 derecelere kadar düşüyor ekran kartida 36-37 arasına dusuyor ekran kartım maksimum 1840 MHz ancak performans halıylemın 1530 MHz de calısıyor 1660S'lerde boyle olmazsa damalanma yapıyor o yuzden oyle.
Görsellere bakarsak sıcaklık karşılaştirmasi yapabılırsın ancak değelerinin normal olduğunu dusunmuyorum. Performans modu acık kartla ve işlemci mın %80 kullanımla değerlerimiz arasinda fark var.
Ek olarak güç modunda işlemciyi Ryzen High perfornmance yapıp ekran kartını da perfornmansa aldıysan stock halde 60lari görmen doğal olabilir ancak yine de o kadar yükselmemesi gerekir işlemci güç planlarından ne seçtin bir atabilir misin?
Bugün biraz uğraşıp manuel bir şekilde kendi fan ayarlarımı yaptım ve core performance boost ayarını kapadım. Sıcaklık değerlerim gayet normale düştü oyun oynarken işlemci sıcaklığı 60-65 aralığını geçmiyor. Sanırsam ayar eksikliğinden kaynaklı işlemcimi gereğinden fazla kullanıyormuşum. İlgin için çok teşekkür ederim.

Core Boost acık bende 3.6 GHz'yi aşmaz o sekılde işlemcin ve FPS kaybi yaşarsın
Turbo modu kapatmak gibi bir şey o ve gereksiz
Attığım 3. fotoğraftaki işlemci güç ayarlarini atar misin bir?
Baştala güç yaz güç plani seç de gelen ekran.

Hocam ısınman normal değil sistem kapalıyken işlemci fanını bir elle oynatmaya çalış hafifce titriyor mu bak bir eğer bir titreme varsa fanın tam oturmamış olabilir yoksa kaliteli bir termal macun alıp yeniledikten sonra kasa kapağini acik tutarak kullan sistemini ekran karti zirvesi 82 83 derece işlemci zirvesi 105 derece ancak bunlar tehlıkelı rakamlar olabildiğince stabil tut ki sistemi ki ömrü uzun olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı