Ryzen 5 3600 boştayken 90 derecede çalışıyor

Sahin1662

Centipat
Merhaba

Ryzen 5 3600 işlemci ve stok fanı kullanıyorum. Termal macun sürülü. İşlemci masaüstünde boştayken 80-90 dereceyi görüyor. Ayrıca ısı 62, 63, 64 şeklinde değil de 60, 70 gibi direkt artıyor. Kasanın ısınma sorunu yok ekran kartı diğer bileşen ısıları oyundayken bile gayet güzel.

Anlamadığım nokta işlemci mi bozuk yoksa ayarlarda mı sorun olabilir? Ne yapmam gerekir yol gösterirseniz sevinirim forum halkı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne kadar kötü olursa olsun boştayken bu degerler de cok anormal değil mi peki

Bu arada ben bu pc yi fark etmeden CPU ısı degerlerine bakmadan 15 gündür başından kalkmıyorum gta v bannerlord 2 vb oyunları yüksek ayarlarda gunlerce oynadım. İşlemcim zarar görmüş müdür?
  • Tabii ki anormal.
  • Siz eminsiniz ama iyi monte edememiş olabilirsiniz.
  • Termal macun alıp kaliteli bir marka macun ile işlemciyi temizleyip o şekilde deneyebilirsiniz.
  • Bios güncellemenizi yapın. O da güncel olsun. Kontrol edin.
  • Bios CPU ekran görünütüsünü de atabilirsiniz. Voltaj değerleriyle farketmeden oynamış, kaydedip çıkmış olabilir misiniz?
  • CPU-Z programından SS alabilirsiniz.
  • 100 derece üstüne çıkmadığına göre işlemcinin zarar gördüğünü sanmam.

Son düzenleme:
Açıkçası fanı bir saat önce çıkarıp tekrar taktım ve oturduguna eminim. Bios ta herhangi bir degisiklik yapmadım. Yarın sizi alıntılayarak sorularınızı cevaplayacağım tekrardan bir bakarsanız sevinirim

Aynı işlemciye sahibim bende sıcaklık muhabbetinden muzdarip idim Corsair Hydro 100X 240mm soğutucuya geçtim GTA 5 en yüksek ayarlarda 7 saat oynadım 4.2 GHz sabit 57 dereceyi geçmedi (29 derece boşta) stok soğutucu pek iyi olduğu söylenemez fakat boşta 90 derece görücek kadar rezalet değil üstündeki fanı çalışmasa dahi o blok temas ettiği zaman bile 90'dan az görmesi gerekiyor kesinlikle montaj da bir problem var işlemci soğutucusunun işlemciye temas ettiğine emin olun.

Öncelikle harika yanitlariniz icin teşekkür ederim.
Gelelim soruların cevaplarına.

Kasa camı açık veya kapalı fark etmiyor cunku PC'yi bekletip sogutup bir saat sonra actigimda hemen AIDA64'den ve diger programlardan baktigimda yine ayni sorun var.

İşlemci fanı termal macun sürülü şekilde geldi herhangi bir sıkıntı yok.

Fanı oturttugumdan son derece eminim.

CBP kapalı.

Fan çalışıyor bağlantı da herhangi bir sıkıntı yok.

Peki sorun ne olabilir?

İşlemci fanı termal macun sürülü şekilde geldi herhangi bir sıkıntı yok.

Fanı oturttugumdan son derece eminim.

Soğutucunun jelatinini söküp öyle montaj yaptınız değil mi? O sıcaklık değerleri hiç ama hiç normal değil BIOS'ta kaç derece görünüyor baktınız mı hiç?

Bios ilk açılışta 30 derece görünüyor gayet güzel. Ama pc yi açtığımda sıcaklık değerim uçuşa geçiyor. Aida64 ve coretemp ten bakıyorum.

Tabi ki jelatin vb yok.

İslemci fanının temasından eminim hatta dün fanı sökmeye çalıştığımda sağa sola kaydırmam gerekti baya vidaları çıkardıktan sonra. Yapışmış iyice işlemciye sağa sola çevirerek çıkardım.

Bios ilk açılışta 30 derece görünüyor gayet güzel. Ama pc yi açtığımda sıcaklık değerim uçuşa geçiyor. Aida64 ve coretemp ten bakıyorum.

Tabi ki jelatin vb yok.

İslemci fanının temasından eminim hatta dün fanı sökmeye çalıştığımda sağa sola kaydırmam gerekti baya vidaları çıkardıktan sonra. Yapışmış iyice işlemciye sağa sola çevirerek çıkardım.
Senin anakart fazla voltaj veriyor işlemciye o zaman bios güncellemesi var mı bi bak.

Merhaba fotoları ekliyorum

Ana kartim msi tomahawk max
Ana kart voltajina nerden bakarim bios tan tomahawk max
  • Tabii ki anormal.
  • Siz eminsiniz ama iyi monte edememiş olabilirsiniz.
  • Termal macun alıp kaliteli bir marka macun ile işlemciyi temizleyip o şekilde deneyebilirsiniz.
  • Bios güncellemenizi yapın. O da güncel olsun. Kontrol edin.
  • Bios CPU ekran görünütüsünü de atabilirsiniz. Voltaj değerleriyle farketmeden oynamış, kaydedip çıkmış olabilir misiniz?
  • CPU-Z programından SS alabilirsiniz.
  • 100 derece üstüne çıkmadığına göre işlemcinin zarar gördüğünü sanmam.

Hocam fotoları paylaştım

Dosya Ekleri

• IMG_20200505_230641.jpg
    IMG_20200505_230641.jpg
    1,7 MB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20200505_230259.jpg
    IMG_20200505_230259.jpg
    1,6 MB · Görüntüleme: 60
  • IMG_20200505_230620.jpg
    IMG_20200505_230620.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 61
  • IMG_20200505_230603.jpg