Ryzen 5 3600 boştayken 90 derecede çalışıyor

Sahin1662

Centipat
Merhaba

Ryzen 5 3600 işlemci ve stok fanı kullanıyorum. Termal macun sürülü. İşlemci masaüstünde boştayken 80-90 dereceyi görüyor. Ayrıca ısı 62, 63, 64 şeklinde değil de 60, 70 gibi direkt artıyor. Kasanın ısınma sorunu yok ekran kartı diğer bileşen ısıları oyundayken bile gayet güzel.

Anlamadığım nokta işlemci mi bozuk yoksa ayarlarda mı sorun olabilir? Ne yapmam gerekir yol gösterirseniz sevinirim forum halkı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Virüs olabilir mi? bilgisayarda.
pc 3 haftalık toplam 3 gün internet gördü. Wİndows defender calısıyor. Sörf yapmadım bile diyebilirim. Şu an pc den yazıyorum açtım şu an sorun çözülmüş gibi kendi kendine stres testi yaptım 95 i gördüm gerçi ilk dk da

ayrıca şunu mu alsam diyorum önerir misiniz

Arctic Freezer 34 eSports

Sıcaklık sorununuz voltajdan kaynaklı 3600 serisi dengesiz voltajdan sebep sıcaklık problemi yaşatıyor. Linkini koyduğunuz soğutucu minimum 10 derece avantaj sağlayacaktır alınabilir. Güç yönetimindeki ayarları normal moda alıp o şekilde de test yapmanızı öneririm. AMD Master programından işlemciyi 3.6GHz'e sabitleyip o şekilde de test yapın.

Sıcaklık sorununuz voltajdan kaynaklı 3600 serisi dengesiz voltajdan sebep sıcaklık problemi yaşatıyor. Linkini koyduğunuz soğutucu minimum 10 derece avantaj sağlayacaktır alınabilir. Güç yönetimindeki ayarları normal moda alıp o şekilde de test yapmanızı öneririm. AMD Master programından işlemciyi 3.6GHz'e sabitleyip o şekilde de test yapın.
bana amd master dan nasıl sabitleyeceğimi anlatabilir misiniz ?

Msi anakart kullanıyorum 2600x ile sanırım msida böle bi sorun var.Auto modda yüksek voltaj veriyor sizinde biosun resminde görünüyor zaten bios sayfasında bile 1.34 v var sistem calısınca bu iyice artıyor. Yüksek voltaj demek zaten ısı demek.
Tavisyem auto boostu kapat ve hız çok senin için sorun değilse hız ve voltajı sabitmeni önerirm.
Psun yüksekse eğer 4.1 ghz 1.3 volt verebilirsin. Dahada soğusun ve daha düşük bi psu var diyorsan 3.95 ghz 1.225 volt ile stabil ve serin çalışmasını sağlayabilirsin. Bu verdiğim ayarlar 3.95 olan o voltajda sorun çıkarmaz fakat 4.1 olan belki sorun çıkarabilir biraz daha volt vermen gerekebilir.
3.95 ghz 1.225 volt vererek ciddi şekilde ısı sorununu çözebilirsin. Ayarları bios üzerinden yaparsan daha iyi olur.

Msi anakart kullanıyorum 2600x ile sanırım msida böle bi sorun var.Auto modda yüksek voltaj veriyor sizinde biosun resminde görünüyor zaten bios sayfasında bile 1.34 v var sistem calısınca bu iyice artıyor. Yüksek voltaj demek zaten ısı demek.
Tavisyem auto boostu kapat ve hız çok senin için sorun değilse hız ve voltajı sabitmeni önerirm.
Psun yüksekse eğer 4.1 ghz 1.3 volt verebilirsin. Dahada soğusun ve daha düşük bi psu var diyorsan 3.95 ghz 1.225 volt ile stabil ve serin çalışmasını sağlayabilirsin. Bu verdiğim ayarlar 3.95 olan o voltajda sorun çıkarmaz fakat 4.1 olan belki sorun çıkarabilir biraz daha volt vermen gerekebilir.
3.95 ghz 1.225 volt vererek ciddi şekilde ısı sorununu çözebilirsin. Ayarları bios üzerinden yaparsan daha iyi olur.
psu fsp hydro 700 80+

peki bu ayarları nasıl yapacağım bana tane tane anlatman gerekiyor =)

tomahawk 450.png

Senin biosun görüntüsüne baktımda benim bi önceki görüntü .Güncelledikten sonra değişmişti. Sonra yukarda yazan isme bakarak bi aradımda sende 2019 sürüm varken nisan 24 te cıkan bi bios sürümü var . Kartın bu deilse tabi indirme. Güncelleme yaparsan ona göre anlatayım yeni bios ile.

Eki Görüntüle 554822
Senin biosun görüntüsüne baktımda benim bi önceki görüntü .Güncelledikten sonra değişmişti. Sonra yukarda yazan isme bakarak bi aradımda sende 2019 sürüm varken nisan 24 te cıkan bi bios sürümü var . Kartın bu deilse tabi indirme. Güncelleme yaparsan ona göre anlatayım yeni bios ile.
Su an yapiyorum hocam sana da fotosunu atacağım sonuc olumlu gibi simdiden ellerin dert görmesin :)

Cpu z ile bi stres teste tıkla biosu güncelleyince core temp ilede hem ısı hem voltu izle. Voltaj kaçlara çıkıyor anlık olarak kısa bi test edip bi dene bakalım ona göre istersen sabitlemek için bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı