Ryzen 5 3600 Core Performance Boost kapatılmalı mı?

Peki UV yapsam etki eder mi? Şimdilik undervolt yapmayı öğrenerek idare etmeyi düşünüyorum. Ayrıca undervolt yaparken işlemciye zarar verebileceğim bir durum var mı nelere dikkat etmem lazım?

Corsair Spec Delta, hava akışı kötü biliyorum, camı vs. çıkartmayı denedim fakat neredeyse hiç farketmedi.
İlginç. Bilmiyorum neden olmuş olabilir. Şuanlık kesinlikle UV yapın. Hafif bir UV ile sıcaklık azalır ve performansınız CPB'u kapalı tutmaktan çok daha iyi olur.

UV'den hiçbir zarar gelmez sıcaklıklar normal olduğu sürece. Şuan ekstra yapabileceğin şeyler kasanın kapağı açık kullanmaktan başka çaren yok. CPB açıkken 90C'nin üstüne çıkmıyorsada kullanabilirsin işlemciyi bir şey olmaz.
Tamamdır hocam, Undervolt yapmayı tekrar deneyeyim. @viczafervic hocam bir rehber vs. var mı acaba UV için? Anakartım Asus Prime B450M K-II, ayarlar vs. farklı Technopat'ın videosundakine göre.

Tamamdır hocam, Undervolt yapmayı tekrar deneyeyim. @viczafervic hocam bir rehber vs. var mı acaba UV için? Anakartım Asus Prime B450M K-II, ayarlar vs. farklı Technopat'ın videosundakine göre.
Hocam rehber bilmiyorum ama bende aynı anakart var, işim olmazsa denerim. Siz de deneme-yanılma ile ideal ayarlar bulabilirsiniz ama.

@viczafervic Hocam deneyeyim dedim, voltajı girmeye çalışıyorum max 0.5000 olabilir diyor. Yanlış yere mi bakıyorum?
Şimdilik CPB açık devam edeceğim, anakart sağolsun hiç birşey anlayamadım.

Evet BIOS çok karışık olunca Ryzen Master üzerinden iki ayar ile işi hallettim galiba. Aldığım FPS değerleri aynı fakat sıcaklıklar 13-15 derece daha az.
1660250312139.png

@deadfellow hocam Prime95 testine sokunca bilgisayar kapandı, bir sıkıntı yaratır mı?

Son düzenleme:
@viczafervic Hocam deneyeyim dedim, voltajı girmeye çalışıyorum max 0.5000 olabilir diyor. Yanlış yere mi bakıyorum?
Şimdilik CPB açık devam edeceğim, anakart sağolsun hiç birşey anlayamadım.

Evet BIOS çok karışık olunca Ryzen Master üzerinden iki ayar ile işi hallettim galiba. Aldığım FPS değerleri aynı fakat sıcaklıklar 13-15 derece daha az.
Eki Görüntüle 1482686

@deadfellow hocam Prime95 testine sokunca bilgisayar kapandı, bir sıkıntı yaratır mı?
Normal çünkü limitleri kaldırdın manuel OC yaparak :D

Normal çünkü limitleri kaldırdın manuel OC yaparak :D
Son olarak hocam, GHz'yi 4.20'ye sabitledim. Bu bir sorun yaratır mı peki? Fazla güç kullanması faturaya falan yansır mı :D

Hocam siz GHz'i CBP ile alacağınız max hıza sabitlemişsiniz. 4.0 GHz yapıp voltajı biraz düşürün bence.
Deneyeyim hocam. 1.175'e düşürdüm 4.2GHz ile, çöktü bilgisayar Valorant'ta :D

Normal hocam, voltaj çok düşük clock speed için. 4.1, 4.0, 3.9 vs. deneyin sırayla, hangisi stabil olursa onu kullanın.
Bu ayarlar ile iyi gibi hocam, AIDA64'ten stres testi yaptım. Başka hangi testleri yapmam lazım?
1660301605387.png

Geri
Yukarı