Ryzen 5 3600 düşük GHz çalışıyor

Furkan06310

Hectopat
PC açtığımda(10 kere açıyorsam 5 nde bu sorun oluyor ) işlemci düşük GHz çalışıyor. Kapatıp açınca düzeliyor. Fakat sorunun kaynağını bulamadım.
Bu resimde 0.54 GHz sabit. Ama bu sorun hep böyle olmuyor. Bazen 1.2 -- 0.8 arası gidip geldiği oluyor.
YY6Pxz.png

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: RX 580 8GB ARMOR
ANAKART: Asrock b450m pro4
Güç : 650 w

PC kapatıp açtığımda ise PC normale dönüyor.

Burada da normal hali var.
Ekran Görüntüsü (7).png

Arkadaşlar bu arada sıcaklıklar normal. Sıcaklık olarak hiçbir sıkıntı yok.
Anlayan varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttan kaç v çekiyor kontrol eder misin?
Birde güç seçeneklerinden yüksek performans yada varsa nihai performansı seçin.

İki resimdede değerler normal. İlk resimde CPU kullanılmadığından o anlık tam performansıyla çalışmaya gerek duymuyor işlemcin, 2. resimde ise farkettiysen işlemcinin çeyrek bir kullanım oranı var.
Oyunlara girip görev yöneticisinden tekrar kontrol et, dediğin gibi düşük frekansta çalışıyorsa eğer sıkıntı vardır. Bu resimlere göre yanlış olan bir şey yok.

1. fotoğrafda bütün sistem neredeyse boşda hiçbir işlem yapılmıyor arka planda da ufak tefek şeyler çalışıyor sanırım. Hal böyle iken CPU'nun böyle olması gayet normal. Sistemde kendi kendine kapanma aşırı yükse ısınma sorunu vs yoksa ve de stress testinde bir şey görünmüyorsa her şey normal bence.

Hayır normal değil. İşlemcinin taban frekansı 3.59 GHz, bu frekansın genellikle ısınma nedeniyle olur, ancak sıcakların normal olduğu belirtilmiş.

Anakarttan kaç v çekiyor kontrol eder misin?
Birde güç seçeneklerinden yüksek performans yada varsa nihai performansı seçin.
Yüksek performansa ayarlı zaten.
Oyunda dahi 0.50-1.8 arası mı çalışıyor? BIOS sürümünüz ne?
Oyunlarda 3.4 e çıkıyor en fazla. Ama takılmalar oluyor.Hissediyorsun.
İki resimdede değerler normal. İlk resimde CPU kullanılmadığından o anlık tam performansıyla çalışmaya gerek duymuyor işlemcin, 2. resimde ise farkettiysen işlemcinin çeyrek bir kullanım oranı var.
Oyunlara girip görev yöneticisinden tekrar kontrol et, dediğin gibi düşük frekansta çalışıyorsa eğer sıkıntı vardır. Bu resimlere göre yanlış olan bir şey yok.
İşlemciye yük verdiğim zamanda yükselmiyor zaten.En fazla 3.4 felan yükseliyor.
1. fotoğrafda bütün sistem neredeyse boşda hiçbir işlem yapılmıyor arka planda da ufak tefek şeyler çalışıyor sanırım. Hal böyle iken CPU'nun böyle olması gayet normal. Sistemde kendi kendine kapanma aşırı yükse ısınma sorunu vs yoksa ve de stress testinde bir şey görünmüyorsa her şey normal bence.
Kapatıp açtığımda ,arka planda hiçbir şey olmadığında 3.6 da çalışıyor.Yani normal değil
Hayır normal değil. İşlemcinin taban frekansı 3.59 GHz, bu frekansın genellikle ısınma nedeniyle olur, ancak sıcakların normal olduğu belirtilmiş.
Evet. Bir türlü sorunun kaynağını bulamadım.

HWiNFO vb. bir programla işlemcinin voltajına ve PSU'dan gelen voltajların değerlerine bakabilir misiniz?

Yüksek performansa ayarlı zaten.

Oyunlarda 3.4'e çıkıyor en fazla. Ama takılmalar oluyor. Hissediyorsun.

İşlemciye yük verdiğim zamanda yükselmiyor zaten. En fazla 3.4 falan yükseliyor.

Kapatıp açtığımda, arka planda hiçbir şey olmadığında 3.6'da çalışıyor. Yani normal değil.

Evet. Bir türlü sorunun kaynağını bulamadım.

Dostum işlemcine bir yük binmiyorsa işlemciye yapacak bir işlem gelmiyorsa napsın işlemci ha bire sabit hızlarda çalışsın mı? Bende de var R5 3600 bazen 800 Hz'e düşüyor hızı neden hiçbir şey çalışmıyor çünkü sistem boşda. Dediğim gibi stress testinde bir şey yoksa CPU aşırı ısınmıyorsa bence normal her şey.

HWiNFO vb. bir programla işlemcinin voltajına ve PSU'dan gelen voltajların değerlerine bakabilir misiniz?
Ekran Görüntüsü (10).png

100 aşşağı 100 yukarı değişebiliyor.
Tabi şu an normal haliyle paylaştım ben.Bunuda göz önünde bulundurmak lazım.
Dostum işlemcine bir yük binmiyorsa işlemciye yapacak bir işlem gelmiyorsa napsın işlemci ha bire sabit hızlarda çalışsın mı? Bende de var R5 3600 bazen 800 Hz'e düşüyor hızı neden hiçbir şey çalışmıyor çünkü sistem boşda. Dediğim gibi stress testinde bir şey yoksa CPU aşırı ısınmıyorsa bence normal her şey.
Dostum işlemciye yük bindirdiğimde de ghz yükselmiyor.Bunu anlatmak istiyorum.Sanki bir şey engelliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı