Ryzen 5 3600 için soğutucu önerisi

Sizce sadece bir fan satın almak bu sorunu çözer mi? Benim için bir öneriniz var mı?
Sadece fan satın almak senin dertlerini çözmez.
Bios'a da güzel bir voltaj ve çekirdek ayarı çekmeniz gerek. 1.310v ile bu işlemciyi kullanmak işlemciye insafsızlık. 3.8ghz için çok daha düşük voltajlar yeterli. Ben parasını verdiğim ürünü dibine kadar sömürmek istediğim için soğutucu alıp overclock yaptım. 50 derecelerde oyun oynuyorum.

Sadece fan satın almak senin dertlerini çözmez.
Bios'a da güzel bir voltaj ve çekirdek ayarı çekmeniz gerek. 1.310v ile bu işlemciyi kullanmak işlemciye insafsızlık. 3.8ghz için çok daha düşük voltajlar yeterli. Ben parasını verdiğim ürünü dibine kadar sömürmek istediğim için soğutucu alıp overclock yaptım. 50 derecelerde oyun oynuyorum.
Ben bu sistemi toplarken maalesef tek seferde herşeyi satın alamadım. Bu yüzden bütçeye göre öncelik verdiğim parçaları satın aldım. Dolayısıyla kasa ve soğutma sisteminde sorun yaşadım. İşlemciyi satın alalı yaklaşık 1 yıl oluyor. Bu süre zarfında oyunlarda nedenini asla anlayamadığım bir fps kaybı/düşüşü gözüme çarpıyordu. Sanırım bu sorunun en temel sebebi soğutma ve voltaj ayarlarından kaynaklıymış. Daha önce hiç voltaj ayarları yapmadım, sizce bunun üstesinden deneyimsiz bir kullanıcı gelebilir mi?

Ben bu sistemi toplarken maalesef tek seferde herşeyi satın alamadım. Bu yüzden bütçeye göre öncelik verdiğim parçaları satın aldım. Dolayısıyla kasa ve soğutma sisteminde sorun yaşadım. İşlemciyi satın alalı yaklaşık 1 yıl oluyor. Bu süre zarfında oyunlarda nedenini asla anlayamadığım bir fps kaybı/düşüşü gözüme çarpıyordu. Sanırım bu sorunun en temel sebebi soğutma ve voltaj ayarlarından kaynaklıymış. Daha önce hiç voltaj ayarları yapmadım, sizce bunun üstesinden deneyimsiz bir kullanıcı gelebilir mi?
İnsanoğlu çok çabuk öğrenebilen bir canlı. Ben de daha önce voltaj ayarı ve overclock yapmamıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsanoğlu çok çabuk öğrenebilen bir canlı. Ben de daha önce voltaj ayarı ve overclock yapmamıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim, esenle kalın!
Merhaba, Ryzen 5 3600 işlemciyi stok fan ile kullanmaktayım. Bios üzerinde game mod kapalı durumda. Sistem boştayken 60-70 °C seviyelerinde seyir ediyor. Anlık voltaj tüketimi ise 1.250 - 1.350 arasında. Sistem yüke bindiği zamanlarda ise 75-90 °C aralığına çıkıyor ve bu durumdan memnun değilim. Game modu aktif ettiğim zaman ısı çok yükseldiği için ya oyunlar kapanıyor ya da sistem kapanıyor.

Yeni bir hava soğutucu almak istiyorum, eğer mümkünse gelecekte alabileceğim herhangi bir üst model Ryzen serisi işlemci ile kullanabilmeyi amaçlıyorum. Soğutucular konusunda hiç bir bilgiye sahip olmadığım için böyle bir şeyin mümkün olup olmadığı konusunda bir fikrim yok. Şuan için ise işlemciyi game mod aktif bir şekilde kabul edilebilir değerlerde kullanmak istiyorum. Yeni alacağım soğutucu için maksimum ayırdığım bütçe ise 500 TL. Fakat yinede bu seviyelere ulaşmazsa sevinirim.

Ek olarak kaliteli bir termal macun önerebilirseniz mutlu olurum, bunun için bütçem ise 100 TL.

Aşşağıya mevcut donanımlarımı yazıyorum;

Anakart; MSI B450 Gaming Plus Max
GPU; MSI RTX 2070 Armor
CPU; Ryzen 5 3600
PSU; Corsair RM750W 80+ Gold Modüler
RAM; Corsair Vengeance 8x2 3000 Mhz
M.2 SSD; Corsair MP510 480 Gb
SSD; Kingston HyperX Furry 240 Gb
HDD; Seagate Barracuda 1 Tb
Kasa; Zalman R1

Yorumlarınızda fikir belirtip yardımcı olursanız sevinirim, herkese iyi sosyaller dilerim!

NOT: Marka takıntım yok fakat çok bilinmeyen markaların ürünlerini kullanmayı tercih etmiyorum. Kendini kanıtlamış, piyasada yer edinmiş ürünleri önerirseniz sevinirim.

Önermiş olduğunuz ID Cooling SE234 - ARGB Hava soğutucusunu satın aldım. Kurulumunu yaptıktan sonra bios üzerinden bazı ayarlamalar yaparak yeni soğutucunun performansını gözlemlemek için test yaptım. Ortalama 25 - 30 °C fark gösterdi ve artık işlemcim daha yüksek Ghz kullanıyor ve daha soğuk bir şekilde çalışıyor. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (163).png
    Ekran Görüntüsü (163).png
    131,2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Geri
Yukarı