Ryzen 5 3600 için soğutucu

Hocam benim size tavsiyem bir yolunu bulup kasa fanını Max değere alın. 2. olarak da kasanın tepesine birtane daha eksoz fan koymanızda fayda var 100 derece çok ciddi bir sıcaklık. Ondan sonra farklı soğutucu arama işine girersiniz?
Resimleri detaylı inceledim kasa fanınız zaten Max devirdeymiş uygun fiyatlı 40 50 TL civarı bir fan alıp kasanın üst tarafına yerleştirin bence dışarı üfleyecek şekilde.

Hocam kasanın üstü icin iki tane Arctic P12 fan aldım işlemci için ise Dark Freezer X124 soğutucu aldim geldiğinde sonuçları yazarım, teşekkürler :)

Merakla bekliyorum umarım güzel bir sonuç elde edersiniz.

Hocam Dark Freezer X124 geldi monte ettim termal macunu yeniledim fakat hiçbir değişiklik yok AIDA64 testini açtığımda yaklaşık 3dk sonra PC kapanıyor 100 derecelere çıkıyor CPU sıcaklığı :(
anlam veremedim
birde cinebench testi yaptım sistem kapanmadı fakat sıcaklık 97 civarılarına kadar geldi. Test sonuçları:
cinebench r20.png

bu da sistem boştayken ki sıcaklık değeri
ryzen master.png

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba. Bugün tekrardan tüm anakartı söküp soğutucunun montajını tekrar yaptım termal macunu temizleyip bayağı Inc'e bir tabaka halinde sürdüm. Sistemi açtığımda 36 derece boşta sıcaklık değeri verdi ve beni heyecanlandırdı (bir süre sonra boşta 35-46 derece arası oldu). Tekrar sistem testi yaptığımda başta AIDA64 testi crash verdi sonra BIOS resetleyip yaptım ve ilk 5 dakika da 70-80 derece arası sıcaklık değerleri aldım. 5 dakikanın ardından 95 derecelere kadar sıcaklık çıktı fakat önceki testlerde ki gibi sistem kapanmadı. Ardından Prime 95 testi yaptım asıl şaşırtıcı olay ise burada ilk 10 dakika 60-70 arasıydı sıcaklık 10 dakikadan sonra 100'ü buldu. Cinebench testinde ise 82 dereceyi geçmedi ve sistem kapanmadı. Hiç bir testte sistem kapanmadı ve belki biraz gelişme var ama bu dengesizliği anlamış değilim. Nerede hata yapıyorum macun da mı montajda mı? Halbuki dikkatlice yaptım hepsini.
2. deneme aida.png
prime 95 2. deneme.png

son olarak octt testi yaptım 15 dakika ve 80 dereceyi geçmedi
Çok mesaj attım biliyorum :) oyun denemelerinde biraz da olsa moralim yerine geldi beklediğim gibi olmasa da.. Pubg en yüksek ayarlarda 30 dk testim de 55-65 arası sıcaklık değeri aldım en fazla 70i gördü. Cod WarZone' da ise yine en yüksek grafik ayarlarında 60-65 arası sıcaklık değerleri aldım en fazla 65.

Son düzenleme:
Gelişme sevindirici fakat yinede söylediğiniz soğutma performansına göre yüksek değerler işlemcinin bozuk olma ihtimalini düşünüyorum ben hala.

Tekrardan merhaba. Bugün tekrardan tüm anakartı söküp soğutucunun montajını tekrar yaptım termal macunu temizleyip bayağı Inc'e bir tabaka halinde sürdüm. Sistemi açtığımda 36 derece boşta sıcaklık değeri verdi ve beni heyecanlandırdı (bir süre sonra boşta 35-46 derece arası oldu). Tekrar sistem testi yaptığımda başta AIDA64 testi crash verdi sonra BIOS resetleyip yaptım ve ilk 5 dakika da 70-80 derece arası sıcaklık değerleri aldım. 5 dakikanın ardından 95 derecelere kadar sıcaklık çıktı fakat önceki testlerde ki gibi sistem kapanmadı. Ardından Prime 95 testi yaptım asıl şaşırtıcı olay ise burada ilk 10 dakika 60-70 arasıydı sıcaklık 10 dakikadan sonra 100'ü buldu. Cinebench testinde ise 82 dereceyi geçmedi ve sistem kapanmadı. Hiç bir testte sistem kapanmadı ve belki biraz gelişme var ama bu dengesizliği anlamış değilim. Nerede hata yapıyorum macun da mı montajda mı? Halbuki dikkatlice yaptım hepsini.Eki Görüntüle 539586Eki Görüntüle 539589
son olarak octt testi yaptım 15 dakika ve 80 dereceyi geçmedi
Çok mesaj attım biliyorum :) oyun denemelerinde biraz da olsa moralim yerine geldi beklediğim gibi olmasa da.. Pubg en yüksek ayarlarda 30 dk testim de 55-65 arası sıcaklık değeri aldım en fazla 70i gördü. Cod WarZone' da ise yine en yüksek grafik ayarlarında 60-65 arası sıcaklık değerleri aldım en fazla 65.
Merak etme dostum, XMP veya diğer adıyla DOCP açık haldeyken sıvı soğutmaya rağmen benim işlemci de yine yüksek derecelerde çalışıyor. Bu işlemcinin kendi çalışma karakteri ile alakalı diye düşünüyorum. Çünkü sistem boştayken 3600 MHz iken bir anda kendiliğinden 4200 MHz'ye çıkıyor, herhalde bu sebeple ani sıcaklık artışları olabiliyor diye düşünüyorum. Sistem testlerden kapanmadan çıkıyorsa sıkıntı yok demektir. Hayırlısı olsun yeni soğutmanız.

Bir çözüm bulabildiniz mi? Aynı sorunları yaşıyorum.

Çözüm müdür bilemem soğutucuyu taktiktan sonra Core voltage 1278'e alip 4.1 sabit hizda testlerde kapanma olmadi Cinebench'te 3576 puan aldi 80 dereceyi geçmedi YouTube'da izledigim videolarda 400 TL degerinde AMD Wraith sogutucuyla CoD war zone testinde ve PUBG testinde 60-70 arasi sicakliklar aliniyor benim 200 TL degerindeki Dark Freezer sogutucumla aynı degerleri aliyorum. Boşta ise sıcaklık 32 ile 45 arasi değişiyor. Sanırım artik kurcalamayi bırakıyorum, bu işlemcinin yapısı bu şekilde sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı