Ryzen 5 3600 için 500 TL soğutucu tavsiyesi

josephsharp

Hectopat
Arkadaşlar selamlar. Ryzen 5 3600 stok fanı yerine yeni bir fan almak istiyorum. Anakartım Gigabyte B450M H, kasam ise Power Boost VK-G2052S.
Bu kasaya ve anakarta sığabilecek en iyi işlemci soğutucu nedir? 500 TL'yi aşmak istemiyorum, tavsiyelerinizi buna göre yaparsanız sevinirim.
Arctic Freezer 34E-Sports Duo'nun sığıp sığmayacağına emin olamadım, sığarsa da sınırdan olur gibi. Eğer sığacağından eminseniz önceliğim bu soğutucudan yana bu arada.

106339171_996780407447098_7907874538916865438_o.jpg

Boşta mı yük altında mı? 4'ün üstüne hiç çıkmıyor mu?

Test esnasında cpu kullanımı %100 iken 3.6 GHz üstüne çıkmıyor. Henüz overclock yapmadım, nasıl yapacağımı da bilmiyorum. İnternetten araştırıp yapmaya çalışacağım gibi görünüyor.
AMD ve bazı donanım uzmanlarına göre, Ryzen 3000'lere manuel overclock önerilmiyor. Performans artışını geçin, aksine bazı durumlarda bunun oyun performansını negatif etkilediğini söylüyorlar. Yani AMD'nin PBO+CPB algoritmaları sizin manuel yaptığınız OC'den çok daha akıllı çalışıyorlar. Örneğin AMD, işlemcinin kaliteli iki çekirdeğini oyun sırasında otomatik OC yapıyor zaten. Yani sizin yapmanız gereken soğutucu almak, işlemcinizi serin tutmak ve varsayılan ayarlarda kullanmak. İlgili teknolojiler/algoritmalar zaten sizin anakartınızın VRM gücüne, termal performansına göre otomatik OC yapıyor. Bunu elle ve özellikle bilinçsiz şekilde yapmanız bazı dezavantajlara ve kayıplara yol açabiliyor. AMD'nin açıklamasına göre, adamlar 1.5 yıl oturup Precision Boost 2 teknolojisinin algoritmasını geliştirmeye uğraşmışlar, OC uzmanlarıyla beraber çalışmışlar. Siz manuel OC yaptığınızda bu teknolojiler devre dışı kalıyor :)

Şuradaki yazana göre ilerlemem daha çok yararıma mı olur? OC yapmak yerine PBO+CPB açabilirim, benim için daha az uğraştırıcı olur hem.

Son düzenleme:
Madem 500 TL bütçeniz var 250 TL daha koyabilirseniz overclock yapmaya çok müsait ve daha sessiz bir sıvı soğutma daha iyi olacaktır hava soğutmaya 500 TL verilmez

Bu ürünün fiyatının tekrar 750 tl olması imkansız değil mi:(((

Geri
Yukarı