Ryzen 5 3600 ısınıyor mu?

Gereğinden fazla güç veriyordu ilk çıktığı zamanlar, AMD güncelleme gelene kadar undervolt yapmayın, düzelteceğiz demişti. Güncellemenin gelmiş olması lazım.

Ilk çıktığında biraz vardı fakat şu an için son BIOS ve chipset sürümleriyle düzeldi. Stok soğutucu ile 58 62 derece gibi değerler alıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
AGESA 1.0.0.3 ile düzelttiler. Şimdi 1.0.0.4 ile üzerine koyuyorlar. Örnek testler:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bartovski insta varmi sana bi kac bisey soracağım islemci hakkında
Ilk çıktığında biraz vardı fakat şu an için son BIOS ve chipset sürümleriyle düzeldi. Stok soğutucu ile 58 62 derece gibi değerler alıyorum.
Boşta ve yükte hangi değerleri alıyorsun

Boşta 45 derece, oyun oynarken 58 65 derece arası değerler alıyorum. BIOS update öncesi kendi ayarladigim 4GHz, 1.25V değerleri ile kullanıyordum. Şuan auto ayarlarda 4.2GHz'e kadar çıkıyor CPU frekansları ve oyun içi sıcaklık değerleri undervoltlu haliyle aynı oldu son güncellemeler ile.

Yoğunluktan dolayı fazla test edemiyorum ancak CS:GO'da işlemci sıcaklığı 65 dereceyi görünce BIOS'dan Core Performance Boost ayarını kapattım ve sonrasında CS:GO içinde maksimum 50 ortalama 45 derece gibi değerler almaya başladım.

Ben çözümü fps sabitleyerek buldum monitörüm 60hz 120 fpsye ayarladım oynadığım oyunları cs:go oynarken ultrada yer yer 500+ fps almama rağmen 120 fps oynuyorum sıcaklık değerleri güzel seviyede kalıyor zaten çokta ısındığını söyleyemem şu ana kadar max 78 dereceyi gördüğümü hatırlıyorum.

@Stepne 65 derece yüksek değil ki? Neden kapattın?
Bu işlemcinin ısındığını söyleyenlerin konularına denk geldim bir iki kere. Birde stok soğutucu Wraith Stealth. Ayrıca oyun içi sıcaklık değerleri çok dalgalanıyordu. Bende tedirgin olup kapadım hocam forumdaki benzer konulara yazan arkadaşların tavsiyesiyle. Dediğim gibi pek test etme şansım olmuyor yoğunluktan dolayı ama boşta sıcaklık değerlerinde de azalma gördüm bu ayarı kapatınca. Sizce ideal boşta ve yükte sıcaklıklar nasıl olmalı? Ona göre gözlemleyip verileri aktarayım tekrardan.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı