Ryzen 5 3600 ısınma problemi

brknsng

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, sistemim;
AMD Ryzen 5 3600 ve stok soğutucu.
MSI Gaming Edge Wi-Fi B550 anakart.
MSI Gaming X 1660 Super.
G.Skill Ripjaws 3600MHz 16 GB bellek.
Kasa MSI Vampiric m.
Soğutma 1 adet kasa ile gelen egzoz fan önde içeri hava alan 3 adet 120mm actic P12 mevcut.

Sorunum işlemci yüksek frekansta çalışırken fazla ısınıp sistem kendini yeniden başlatıyor. Oyun oynarken %20 yükte 4.2GHz frekansta 85-90 derece arası geziyor. Frekans düşünce sıcaklık değerleri de düşüyor. Ekran kartı sıcaklığı 65-70 derece aralığında sistem sıcaklığı da makul seviyelerde çözüm önerilerinizi bekliyorum.

İleri doğru sıvı soğutma alacağım planlarım arasında var fakat bu kadar ısınma mutsuz etti.

CPF kapatınca ısınma sorunu kayboldu. Performans için dediğiniz adımları uyguluyorum. Biraz işim çıktı o sebeple yazamadım şimdi okuyorum kusura bakmayın.

CPB kapattım 1.018V ile 3.6'da çalışıyor sıcaklık değerleri 60 civarında gayet güzel fakat elle voltaj arttırım yapmaya çalışıyorum.

CPU ratio ayarından 4GHz'e sabitleyince 1.264V ile çalışıyor ve yine ısınıyor. 1.1v ile 4GHz'de çalıştırmak için daha özel bir ayar mı yapmalıyım?

Dostum stok soğutucu ile ne kadar OC yapılır bilemiyorum ama geçen forumda bir arkadaş 4.0 GHz'e 1.075 voltaj ile sabitlediğini söylüyordu soğutucusu neydi hatırlamıyorum. 3.9 GHz ayarlayıp Core voltage bölümünü override yapıp voltajı 1.075 olarak gir sistem açılırsa AIDA 64 ile stres testi yap sıcaklık değerlerini benimle paylaş ona göre bir yol izleyelim.

Dostum stok soğutucu ile ne kadar OC yapılır bilemiyorum ama geçen forumda bir arkadaş 4.0 GHz'e 1.075 voltaj ile sabitlediğini söylüyordu soğutucusu neydi hatırlamıyorum. 3.9 GHz ayarlayıp Core voltage bölümünü override yapıp voltajı 1.075 olarak gir sistem açılırsa AIDA 64 ile stres testi yap sıcaklık değerlerini benimle paylaş ona göre bir yol izleyelim.

4.2GHz'ye 1.150V ile sabitledim sıcaklık 97 civarında seyretti fakat fail almadım 10 dk sonunda kendim sonlandırdım. Voltaj arttırınca sıcaklık hatası aldım GHz düşürünce performans düşüyor ideal dengeyi bulduğumu düşündüm. Performans testini de Cinebench 15 ile yaptım.

4.2GHz'ye 1.150V ile sabitledim sıcaklık 97 civarında seyretti fakat fail almadım 10 dk sonunda kendim sonlandırdım. Voltaj arttırınca sıcaklık hatası aldım GHz düşürünce performans düşüyor ideal dengeyi bulduğumu düşündüm. Performans testini de Cinebench 15 ile yaptım.
Senin soğutucu değişmen lazım. 3600'deki Stealth sadece Stealth değil, aynı zamanda 3100'de falan gelen Stealth'dan daha düşük kalitede.

Senin soğutucu değişmen lazım. 3600'deki Stealth sadece Stealth değil, aynı zamanda 3100'de falan gelen Stealth'dan daha düşük kalitede.

Sistemi toplarken bütçeyi diğer bileşenlere ayırdım beni biraz idare eder dedim fakat en kısa zamanda iyi bir soğutma alacağım Stealth ile olmayacak.

Sistemi toplarken bütçeyi diğer bileşenlere ayırdım beni biraz idare eder dedim fakat en kısa zamanda iyi bir soğutma alacağım Stealth ile olmayacak.

Geri
Yukarı