Çözüldü Ryzen 5 3600 işlemci ısınıyor ve bilgisayar kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Narcuria

Hectopat
Bu sorunu uzun süredir yaşıyorum. Boşta 40-50 derece arası dolaşırken oyun sırasında 70-80 derece civarı oluyor. Ama belli bir süre sonra sıcaklık 100 dereceye kadar çıkıyor ve bilgisayar kapanıyor. Neredeyse her şeyi yaptım. Termal macunu değiştirdim, BIOS'tan voltajı düşürmeyi denedim, internetten videolara baktım çözüm için ama bir tek ilerleme yok.
Bilgisayarımın özellikleri:
AMD Ryzen 5 3600.
ASUS TUF B450-PRO Gaming.
Corsair 16 GB RAM.
ASUS GeForce RTX 2060 OC 6 GB.
Corsair Spec Delta kasa.
650W Corsair güç kaynağı.
SilverStone PF240 sıvı soğutma.
2 TB Seagate hard disk.
500 GB Seagate SSD.
AOC C241g1.
Sıvı soğutma kasanın üstüne bağlı ve kasanın her iki yanı da hava girişi ve çıkışı için uygun.

Dosya Ekleri

• IMG_5429.jpeg
    IMG_5429.jpeg
    162,9 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şahsen MX-6 oneririm MX-4 ben de kullanmıyorum artık.

Şu an alamayabilirim hocam o yüzden 4 ile idare etmem gerekiyor. Dediğiniz gibi soğutmayı ve işlemciyi bir daha kontrol edeyim öyle çözmeye çalışayım.

Sıvı soğutmayı çıkartıp taktım sorun hala aynı.

Sorunu çözdüm galiba. Sıkıntı soğutmanın pompasındaymış. Biraz araştırdım ve su köpürme sesi gibi bir ses geliyordu pompadan. Önceden bende olan stok soğutucuyu taktım ve sorun düzeldi. Sıcaklıklar düştü.
Sıvı soğutman varmış ve böyle sorunlar yaşıyorsun hiç ama hiç normal değil.
Tahminim, ya soğutucunu düzgün takmadın. Takılıysa eğer ya işlemci ya da anakartlık bir sıkıntı olabilir. Çünkü sıvı soğutucu olmasına rağmen ısınarak pc kapanması normal değil

Bu sorunu uzun süredir yaşıyorum. Boşta 40-50 derece arası dolaşırken oyun sırasında 70-80 derece civarı oluyor. Ama belli bir süre sonra sıcaklık 100 dereceye kadar çıkıyor ve bilgisayar kapanıyor. Neredeyse her şeyi yaptım. Termal macunu değiştirdim, BIOS'tan voltajı düşürmeyi denedim, internetten videolara baktım çözüm için ama bir tek ilerleme yok.
Bilgisayarımın özellikleri:
AMD Ryzen 5 3600.
ASUS TUF B450-PRO Gaming.
Corsair 16 GB RAM.
ASUS GeForce RTX 2060 OC 6 GB.
Corsair Spec Delta kasa.
650W Corsair güç kaynağı.
SilverStone PF240 sıvı soğutma.
2 TB Seagate hard disk.
500 GB Seagate SSD.
AOC C241g1.
Sıvı soğutma kasanın üstüne bağlı ve kasanın her iki yanı da hava girişi ve çıkışı için uygu.

İşlemciyi çıkarıp geri takın ve sivi soğutucunuza bakın etiket olabilir onu sökün ve macun olarak ne kullanıyorsunuz.

İşlemciyi çıkarıp geri takın ve sivi soğutucunuza bakın etiket olabilir onu sökün ve macun olarak ne kullanıyorsunuz.

Arctic MX-4 kullanıyorum​

Sıvı soğutman varmış ve böyle sorunlar yaşıyorsun hiç ama hiç normal değil.
Tahminim, ya soğutucunu düzgün takmadın. Takılıysa eğer ya işlemci ya da anakartlık bir sıkıntı olabilir. Çünkü sıvı soğutucu olmasına rağmen ısınarak PC kapanması normal değil.

Şimdi en kısa zamanda sıvı soğutmayı çıkarıp tekrar takacağım, işlemciyi de çıkarıp takabilirm. Peki termal macunu tekrardan değiştireyim mi? Çok sık aralıklarla değiştirmemek lazım diye biliyorum ve değiştireli çok olmadı.

Şahsen MX-6 oneririm MX-4 ben de kullanmıyorum artık.

Şu an alamayabilirim hocam o yüzden 4 ile idare etmem gerekiyor. Dediğiniz gibi soğutmayı ve işlemciyi bir daha kontrol edeyim öyle çözmeye çalışayım.

Sıvı soğutmayı çıkartıp taktım sorun hala aynı.

Sorunu çözdüm galiba. Sıkıntı soğutmanın pompasındaymış. Biraz araştırdım ve su köpürme sesi gibi bir ses geliyordu pompadan. Önceden bende olan stok soğutucuyu taktım ve sorun düzeldi. Sıcaklıklar düştü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı