Ryzen 5 3600 çok ısınıyor

Ozann7

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Herkese merhaba, 1 ay önce yeni bir sistem topladım. Sistemim şöyle: İşlemci: Ryzen5 3600 (stok fanı ile taktım), ekran kartı: MSI RX570 8 GB, anakart: MSI B450M-A PRO Max, RAM: 2xcorsair 3000MHz 8 GB (toplam 16 GB), SSD yok (bütçe bittiği için alamadım almayı planlıyorum), 2011'de 1 TB bir harddiscim vardı yeni sisteme de bu harddisci taktım, kasa olarak da Gametech GT-001 aldım. İşlemci oyunlara girdiimde beri değişmeyen fazla bir ısısı var örneğin: DotA 2 oyununda işlemcim 78-80 derece görüyor, PUBG: Bu gün 95 derecelerdeydi, CS:GO: 77-80 bandında gidip geliyor. Diğer bilgisayarlara baktığımda veya arkadaşlarımla konuştuğumda bu değeri almadıklarını görüyorum. İlk önce kasadan problem olacağını düşündüm ve gerçekten camı (tamperli camı açtım arasında havayı çıakrtıcak şekilde araladım) aralıklı kullandığımda sıcaklıkların düştüğünü fark ettim (kasada biraz pişmanlık yaşadığımı söylemeden geçemeceğim ama o fiyata normal sanırım) ama yine de diğer gördüğüm bilgisayarlar kadar ısısı az değildi. Ayrıca oyunlarda işlemci birden bir 10 derece yükselip kendi kendine iniyor ve bunu yarım saatte bir yapıyor. Ne olduğunu anlayamadım. Bilgisayarı kendim topladım yani takma işlemlerini kendim yaptım, macununa dikkat ettim, takarken mi bir hata yaptım yoksa anakarttan BIOS güncellemesi mi olmadı? (Bunu araştırdığımda ana kartla işlemci direk uyumlu olduğunu okudum) veya harddisk eski olduğu için mi zorluyor yani tam olarak bilmiyorum. Burada yaşadığım sorunu ve olabilecek durumları paylaştım ne yapıcağımı bilmiyorum. Bu ısı ileride sorun yaratabileceğini düşünüyorum, bu yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim.

CBPnin tam olarak ne olduğu bilmemekle birlikte Google araştırıp başka forumlarda da baktığımda CBPnin kapamasının performansta düşüklüğe sebep olucağı söylenmiş eğer böyle olacaksa performansta hiçbir sıkıntım yok tek sıkıntım sıcaklık. Ona rağmen yine de kapatmalı mıyım?
CPB işlemcini turbo hızında çalıştırır. Eğer iyi bir kasan ve işlemci soğutucun yoksa turbo hızda çalıştırman sisteminin çok ısınmasına neden olur. Performans kaybı illaki olacaktır ama Youtube'da bulunan videolar bunun 10FPS'i geçmediğini gösteriyor.

O oyunlarda o ısıyı alman ilginç doğrusu. Muhtemelen hava akışı yeterli değil ayrıca 3.nesil bir işlemci BIOS'dan da kaynaklı olabilir güncelleme gerekliyse yap hocam.

Stok fanı yamuk takmış ya da yamultmuş olabilirsin. Bunlara bir bak derim.
Anakartta bios güncellemesinin işlemci ile direk uyumlu olduğunu okumalarım sonucu öğrendim o yüzden ondan olma ihtimalinin düşük olduğunu düşünüyorum ama dediğiniz gibi fanda belki takmada bir problem olmuş olabilir.

Aslında Ryzen 5 3600 ısınmıyor. AMD malesef Ryzen 5 3600 ile yanlış soğutucuyu veriyor. Bu arada lütfen direkt olarak AMD fanboyu damgası vurmayın.

Stok soğutucunun yetersizliği, stok voltajın yüksek olması ve kasadaki hava akışının kötü olması böyle problemler çıkarıyor doğal olarak. İyi bir hava/sıvı soğutma elde edene kadar voltaj düşürüp frekans sabitlemek ısıyı düşürecektir.

BİOS'a gir, OC kısmına tıkla orada Core Performance Boost yazar onu kapat sıcaklıklar 70 dereceye kadar düşer.

Performans olarak 3-4 FPS daha az alırsın, 3-4 FPS sana bir şey kaybettirmez.
tamamdır cbp nin nasıl kapatılıcağını öğrenip deniyim sanırım yukarda yazdığını gibi girip yapsam olucak
Stok soğutucunun yetersizliği, stok voltajın yüksek olması ve kasadaki hava akışının kötü olması böyle problemler çıkarıyor doğal olarak. İyi bir hava/sıvı soğutma elde edene kadar voltaj düşürüp frekans sabitlemek ısıyı düşürecektir.
voltajı nasıl düşüreceğimi bilmiyorum , gelen yorumlar doğrultusunda Cbp kapatıp deneyeceğim , voltajı nasıl kapatıcağımı size zahmet olamazsa yazarsanız öğrenip denerim. teşekkürler
R5 3600 için ısı problemi çok meşhur bir olay. Yeni bir hava veya sıvı soğutma alabilirsiniz. Biraz performanstan ödün vererek 3.6 GHz sabit şekilde kullanabilirsiniz BIOS'tan CPB (Core Performance Boost) seçeneğini kapatıp. Veya undervolt yapabilirsiniz. Stok olarak yüksek voltaj verdiğinden yüksek böyle ısı değerleri.
Yazdığınız gibi biraz okuduktan sonra deniyim , teşekkür ederim

tamamdır cbp nin nasıl kapatılıcağını öğrenip deniyim sanırım yukarda yazdığını gibi girip yapsam olucak

voltajı nasıl düşüreceğimi bilmiyorum , gelen yorumlar doğrultusunda Cbp kapatıp deneyeceğim , voltajı nasıl kapatıcağımı size zahmet olamazsa yazarsanız öğrenip denerim. teşekkürler

Yazdığınız gibi biraz okuduktan sonra deniyim , teşekkür ederim
Aslında saçma bir yorum yapmışım şimdi fark ettim. CPB kapatmak yeterli olacaktır. Zaten yanlış hatırlamıyorsam CPB kapatınca frekans 3.6 GHz’ye sabitleniyordu, anlayacağınız ekstra voltaj düşürme gibi birşeye gerek yok.

Bu arada chipset sürücünün güncel olduğundan ve güç ayarlarında 'Ryzen Balanced'ın seçili olduğundan emin ol.

Bir tane program bulmuştum 2 hafta önce yaptığım için adını hatırlayamıyorum fakat o programda bütün sürümlerin güncelleğini denetliyordu. Dediğiniz chipsetin güncel olduğunu nereden bakıcağımı söylerseniz tekrar bakayım ve güç ayarlarında sırasıyla girmem gereken yeri yazarsanız ' Ryzen Balanced'ın seçili olup olmadığına bakabilirim.

Bu arada Chipset sürücünün güncel olduğundan ve güç ayarlarında 'Ryzen Balanced'ın seçili olduğundan emin ol.

Buldum sanırıım

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-07-24 at 01.56.59.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-24 at 01.56.59.jpeg
    229,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Geri
Yukarı