Ryzen 5 3600 neden çok ısınıyor?

bruh momento

Femtopat
Ryzen 5 3600 işlemci, GTX 1660 ve 3600 MHz 16 GB RAM var ama Minecraft'ta mesela 32 chunksa alınca hemen ısınıp kapanıyor ya da CS:GO'da yüksek ayarlarda 200 civarı FPS alıyorum. O kadar da ısınmıyor ama yine de kapanıyor. Nedeni nedir?

Birden çok nedeni olabilir.
Montajı siz mi yaptınız? Eğer siz yaptıysanız belki de tam oturtamadınız.
Sıcaklık değerleriniz nedir? Neye göre çok ısınmıyor diyorsunuz?
Overclock yaptınız mı?
Sorunun aldığınız FPS ile alakası yok.

Ryzen 5 3600 işlemci, GTX 1660 ve 3600 MHz 16 GB RAM var ama Minecraft'ta mesela 32 chunksa alınca hemen ısınıp kapanıyor ya da CS:GO'da yüksek ayarlarda 200 civarı FPS alıyorum. O kadar da ısınmıyor ama yine de kapanıyor. Nedeni nedir?

Stok soğutucuyla CPB açıkken ısınması normal ama kapanmaması lazım şaşırdım diyebilirim. Soğutucunun montajını iyi bir şekilde yapabildiniz mi?

Soğutma bileşenlerini güncelleyene kadar CPB kapalı kullanmanızı tavsiye ederim. Stok macun ve fanla birlikte iyi bir kasa içi hava akışı olmadıkça fazla ısınan bir işlemci. Termal macun uygulayın. Sıvı soğutma veya iyi bir kule tipi soğutucu alın.

Bilgisayar kapanıyorsa bir hata kodu da veriyordur. Lütfen hata koduna nasıl ulaşabileceğiniz konusunda rehberler yardımıyla bilgi alınız. Daha sonra bu hata kodunu minidump dosyası oluşturup burada paylaşıp bilgili arkadaşlardan yardım isteyebilirsiniz. Hata kodu sorunun bulunmasına yardımcı olur.
Sadece tahminde bulunarak işlemci ısındığı için kapanıyor demek yanlış olabilir. Belki sebebi başkadır. Çünkü kaç derece olduğunu ve kapandığını belirtmemişsiniz.

Ortada rakam yok ama bir Ryzen işlemcinin sıcaklıktan kapanması için kasa içi havalandırma denen şeyin olmaması lazım. İster AMD ister İntel olsun, sıcaklıklar tehlikeli seviyeye geldiği zaman kapanmak yerine hızını düşürebildiği kadar düşürür. Bunu yaparken agresif şekilde yapıyor.

Bence kapanma nedeninin altında başka olasılık var.

Birden çok nedeni olabilir.
Montajı siz mi yaptınız? Eğer siz yaptıysanız belki de tam oturtamadınız.
Sıcaklık değerleriniz nedir? Neye göre çok ısınmıyor diyorsunuz?
Overclock yaptınız mı?
Sorunun aldığınız FPS ile alakası yok.
Normalde 50 derece civarı değer alıyorum.En son baktığımda Cs:Go'da 65 derece civarıydı.ona rağmen kapandı.Amd'nin kendi driverinden bakıyorum.

Geri
Yukarı