Ryzen 5 3600 overclock ayarları nasıl yapılmalı?

Soğutucu montajını tekrar bir kontrol edin.
1.3v soeun olmuyor diye biliyorum. Ancak arkadaş sıcaklıklaeın yüksek olduğu için kontrol et dedi muhtemelen.
Merhaba hocam acaba bios güncellemesi yaptınız mı ?

Biosum güncel. Anakartım MSI B450 Tomahawk Max. Beni yönlendirirseniz sevinirim. Siz olsanız ne yapardınız? Tüm ayarları default yapıp auto modda işlemcinin boşta 35-70 derece ve 0.9-1.4v arasında gidip gelmesini mi isterdiniz? Yoksa auto modunu devre dışı bırakıp 4.2ghz 1.3v ya da 4.1ghz 1.28v değerlerinde sabit kullanmayı mı isterdiniz? Hangisi daha mantıklı ve uzun ömürlü olur benim ve işlemcim için?

Biosum güncel. Anakartım MSI B450 Tomahawk Max. Beni yönlendirirseniz sevinirim. Siz olsanız ne yapardınız? Tüm ayarları default yapıp auto modda işlemcinin boşta 35-70 derece ve 0.9-1.4v arasında gidip gelmesini mi isterdiniz? Yoksa auto modunu devre dışı bırakıp 4.2ghz 1.3v ya da 4.1ghz 1.28v değerlerinde sabit kullanmayı mı isterdiniz? Hangisi daha mantıklı ve uzun ömürlü olur benim ve işlemcim için?

Ne yazık ki asıl sorum MSI ve Asus anakartlarda. Özellikle b450 Tomahawk kullanıcısı olarak aynı sorunu ben de Ryzen 7 2700x ile yaşıyorum. Hiçbir çözüm bulamadım. İşin ilginci zaten olan sorun, fan konteolcüm bozulup Servispointe gittikten sonra daha da arttı gibi geliyor. Cooler Master macun ve Arctic MX4 ile denemeler yaptım sonuç aynı. Hele ki cinebench vs yapınca 83 dereceye çıkıyor. Arkadaşımda Gigabyte B450 Gaming X var aynı işlemciyle 76 yı geçmiyor. MSI ve Asus AMD chipsetli pclerde stabiliteyi sağlayamıyor.

4.2 GHz 1.320V ile kalıyorsa direkt kullan. Kalmazsa 4.1 GHz ile deneyin. Testte 80-85 görmesinden korkma, siz normal kullanımda ki sıcaklık değerlerine bakın. O da 75 dereceyi geçmedikçe yine korkmayın.

4.2 ile 1.32v bu testlerde ve oyunda stabil. 1.30v da da stabil kullandım. Ama 1.28v ile denerken test sonrasında PC donuyor. Test esnasında değil ama.
4.1 ile de 1.28v stabil, cinebench ard arda 3 test aldım. Daha altını denemeli miyim bilmiyorum.

Sürekli sabit kullanımda 1.32, 1.30, 1.28 voltlar ömründen yer mi? Sıcaklık max oyunlarda 55-60.

Ne yazık ki asıl sorum MSI ve Asus anakartlarda. Özellikle b450 Tomahawk kullanıcısı olarak aynı sorunu ben de Ryzen 7 2700x ile yaşıyorum. Hiçbir çözüm bulamadım. İşin ilginci zaten olan sorun, fan konteolcüm bozulup Servispointe gittikten sonra daha da arttı gibi geliyor. Cooler Master macun ve Arctic MX4 ile denemeler yaptım sonuç aynı. Hele ki cinebench vs yapınca 83 dereceye çıkıyor. Arkadaşımda Gigabyte B450 Gaming X var aynı işlemciyle 76 yı geçmiyor. MSI ve Asus AMD chipsetli pclerde stabiliteyi sağlayamıyor.

Hocam Core Performance Boost kapatınca benim sistemim manual ile çok stabil çalışıyor. Sıcaklıktan yana da şikayetim yok bu şekilde. CPB kapatıp 4.2ghz 1.32-1.30v ya da 4.1ghz 1.28v yaparsam max test sıcaklığım 76 oluyor. Oyunlarda da genelde 45-50-55 arası. Boşta 35-50 arası işleme göre dalgalanıyor.

Tek sıkıntım ve merakım şu.

CPB kapatınca ve biz sabit voltaj verince işlemciye sorun olur mu, ömründen yer mi?

Hocam Core Performance Boost kapatınca benim sistemim manual ile çok stabil çalışıyor. Sıcaklıktan yana da şikayetim yok bu şekilde. CPB kapatıp 4.2ghz 1.32-1.30v ya da 4.1ghz 1.28v yaparsam max test sıcaklığım 76 oluyor. Oyunlarda da genelde 45-50-55 arası. Boşta 35-50 arası işleme göre dalgalanıyor.

Tek sıkıntım ve merakım şu.

CPB kapatınca ve biz sabit voltaj verince işlemciye sorun olur mu, ömründen yer mi?

Araştırmam neticesinde sorunun b450 chipset ile alakalı olduğunu gördüm. Elle voltaj girince aksine daha düşük voltaj olduğu için ömrü dolaylı yoldan uzar..

Araştırmam neticesinde sorunun b450 chipset ile alakalı olduğunu gördüm. Elle voltaj girince aksine daha düşük voltaj olduğu için ömrü dolaylı yoldan uzar..

Hocam normalde ben sistemimi yaklaşık 2 hafta önce dizdim. İlk gelen işlemciyi bi taktım boşta sıvı soğutma ile 35-65 arasında çok ani dalgalanmalar yapıyor, FX8320den sonra korktum hemen garantiye yolladım. Bu da gelip aynısı olunca daha detaylı araştırdım tekrar göndermeden önce. Sonra bi baktım 4.2ghz 1.325v ayarlayınca ne sıcaklık sorunu kaldı, ne ani dalgalanma sorunu. Aslında sıcaklık yine problem değil, testlerde ve oyunda default yani auto modunda bu çipsetle yine max 75 oluyor. Ama sorun boşta 1.4v çekmesi ve 65-70 derece olması. Yani temiz format atılmış bir sistemde sıfır donanımlarla 70 derece boşta hiç ellemiyorken görmek abes. Şu an 1.3v değerinde ve 4.2ghzde. Altına düşürünce FPS ve puan kaybı yaşıyorum. 1.325te stabil. 1.300'te de stabil olduğunu görüyorum şu an. Ancak testlerde sorun yok ama 1.2x voltlara inince testlerden sonra sistem aniden donuyor reset atmak zorunda kalıyorum. 1.3lu voltlarda böyle bir sorun yok gibi. İşlemciyi bozmamışızdır inşallah 😀

3.9'a sabitleyip 1,3v verince sıkıntı yaşamadım. Tavsiye ederim. Isınma sorunu da olmuyor

Şu an 4.2'ye sabitledim ve 1.3v verdim. Cinebench ve Cpu-z stresslerinden geçiyor. Sistemde donma da yaşamadım. Yaşarsam voltaj arttıracağım. Aslında 3.8 3.9 4.0 kullanabilirim ama bende sıvı soğutma var ona güveniyorum, bu şekilde boşta 35-45, oyunda 55-60, testte ise 75 görüyor sıcaklık. 4.2den aşağı indirdiğim her değerde FPS kaybı oluyor. Örnek verecek olursam PUBG Lite 4.2 ile 245 FPS alıyorum. 4.1 de 220, altına indikçe de azalıyor. CPB kapatınca 3.6da ise 160-170lere iniyor FPS.

Sonuç olarak 4.2 Ghz değerinde 1.3v değeri ile boşta 35-45 arası, oyunda 55-60 arası, testlerde 70-75 arası stabilim. Donma yaşarsam voltaj artıracağım. Tek isteğim uzun ömürlü ve performanslı bir OC.

4.2 GHz 1.3V çalıştır bir sorun olmaz ben ryzen 5 2400g kullanıyorum sıvı soğutmam var 1 yıldır 1.4V bazen biraz arttığı oluyor hiçbir sorun yaşamadım.

4.2 GHz 1.3V çalıştır bir sorun olmaz ben ryzen 5 2400g kullanıyorum sıvı soğutmam var 1 yıldır 1.4V bazen biraz arttığı oluyor hiçbir sorun yaşamadım.

Şu an stabil çalışıyor bu ayarlarda. Herhangi bir sorun olmadı 1.28 volttaki gibi. Gayet güzel. Oyunlarda da çok performanslı. Bu arada 0.9 ile 1.45 volt arası dalgalanması mı iyi, yoksa sabitleyip 1.3 üzerine çıkartmamak mı? Uzun ömürlülük açısından soruyorum.

Geri
Yukarı