Ryzen 5 3600 overclock ayarları nasıl yapılmalı?

Ben de aynı anakart ile birlikte 3600x kullanıyorum. Sıcaklıkların çok yüksek geldi bana. Bende kule tipi Arctic Freezer 34 esports Duo var. Boştayken 30-40 civarı. Oyunlarda ortalama 50 derece arası dolaşıyor, Cinebech R20de max 65 derece. Default ayarlarda. Senin cbp kapalı hali de, overclock ile coltaj düşürmüş halinin de sıcaklıkları çok fazla. Soğutmanı bi gözden geçir bence.

Sıvı soğutma ile default ayarlarda auto modda işlemci 40-45 ani dalgalanmalarla 65e kadar çıkıyor. Ama oyunlarda bile o kadar çıkmıyor sıcaklık. İlk gelen işlemciyi bozuk diye gönderdim ama bu da böyle. CPB kapatınca çok güzel ama performans düşüyor. Açsam boşta 1.4 çekiyor. Oyunda 1.2. Çözemedim.

Soğutucu montajını tekrar bir kontrol edin.

Çok denedim hocam, montajda sorun yok. Hatta arkadaşın bilgisayarına taktım bi önceki işlemciyi, bende olan onda da oldu. Garantiden gelen sıfır işlemci bu da. Hatta bu diğerinden daha iyi diyebilirim. Stabil hale getirince hiçbir sorun yok ya da CPB kapatınca. Çok serin ve güzel çalışıyor. Benim tek korkum 4.2 ghz 1.3v ile sıkıntı yaşarmıyım sabitlersem, bu. İnebildiğim kadar ineyim mi voltajda, vs vs...

Çok denedim hocam, montajda sorun yok. Hatta arkadaşın bilgisayarına taktım bi önceki işlemciyi, bende olan onda da oldu. Garantiden gelen sıfır işlemci bu da. Hatta bu diğerinden daha iyi diyebilirim. Stabil hale getirince hiçbir sorun yok ya da CPB kapatınca. Çok serin ve güzel çalışıyor. Benim tek korkum 4.2 ghz 1.3v ile sıkıntı yaşarmıyım sabitlersem, bu. İnebildiğim kadar ineyim mi voltajda, vs vs...
1.3v soeun olmuyor diye biliyorum. Ancak arkadaş sıcaklıklaeın yüksek olduğu için kontrol et dedi muhtemelen.

1.3v soeun olmuyor diye biliyorum. Ancak arkadaş sıcaklıklaeın yüksek olduğu için kontrol et dedi muhtemelen.

O sıcaklık CPB açıkken oluyor. Eğer 4.2Ghz sabitleyip, 1.3 ya da 1.28 volt verirsem, boşta 35-45 arası yükte 70-75 arası oluyor. Oyunlarda 55-60. Şimdi esas sorum, 4.2ghze sabitledim frekansı. İnebildiğim kadar voltu inmeli miyim?

O sıcaklık CPB açıkken oluyor. Eğer 4.2Ghz sabitleyip, 1.3 ya da 1.28 volt verirsem, boşta 35-45 arası yükte 70-75 arası oluyor. Oyunlarda 55-60. Şimdi esas sorum, 4.2ghze sabitledim frekansı. İnebildiğim kadar voltu inmeli miyim?
Tamam Cbp açık iken de fazla biraz. Stok soğutucun yok sonuçta. Voltaj hakkında bilgim yok. Voltajı düşürüp testleri yaparsın, pc kilitlenir, mavi ekran hata vs verirse artırırsın.

Tamam Cbp açık iken de fazla biraz. Stok soğutucun yok sonuçta. Voltaj hakkında bilgim yok. Voltajı düşürüp testleri yaparsın, pc kilitlenir, mavi ekran hata vs verirse artırırsın.
İşlemci geldi aynı sorunlar vardı yolladım garantiye, bu sıfır ürün olarak geldi yine aynı. Kasam boştayken içinden buz gibi hava esiyor. Blok da güzel oturuyo üstüne. Parçalar da sıfır. Arkadşımın bilgisayarında da aynısını yaptı garantiye yolladığım işlemci. İşlemcide sorun var desem stabil ayarlarda güzel çalışıyor. 1.28de testten sonra tıkandı 1.3000 çektim voltajı. Olmadı akıllı fan özelliğinden tepkiyi azaltacak şekilde azaltır auto kullanırım. Overclock yapmak mı mantıklı, default kullanmak mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı