Ryzen 5 3600 overclock ayarları nasıl yapılmalı?

SwatOO

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Ryzen 5 3600 işlemcimdeki anlık ısınma ve voltaj problemlerini overclock yaparak ve Core performance Boost özelliğini kapatarak çözdüm. 1.325 Volt'tan başlayarak 1.280'e kadar indim. Cinebench R20 ve CPU-Z stres testlerinde 10 dakika stabil çalıştı. Sıcaklık sıvı soğutmamla birlikte Max 78 gördü. Genelde 74-75. fikriniz nedir? Voltaj azlığı ya da çokluğu nasıl sizce? Yüksek olması zarar veriyor tamam ama 4.200 MHz için 1.28 Volt düşük kalır mı ya da kalırsa ne gibi sorunlara yol açar?

Prime95 Small FFTs ile test yapın. Yetmezse görüntü gider. BIOS üzerinden tekrar voltaj vermeniz gerekir.
Her yerde Prime95 Small FFTs öneriliyor ama bu testi açtığımda 4.2, 4.0, 3.8 ghz farketmeksizin 1.325 voltta direk işlemci 90 küsürlere çıkıyor 5 snde sıvı soğutmaya rağmen. Ama bu dediğim testlerde ve oyunlarda sıkıntı olmuyor. Bir şeyi yanlış mı yapıyorum? 1.3 volt üzerine çıkmak istemiyorum açıkçası.

Core Performance Boost ile Prime95'te 74-75 sıcaklık değerini alıyorum ama sistem yükte değilken fanlar sürekli çalışıp duruyor. Hiç stabil değil.

3600'ü anlamıyorum. 2600X'i 1.4V ile kullanıyorum ve 80 derece maksimum gördüm geneli 77 derece(Prime95), oyunlarda sıkıntı olmuyorsa devam et. Ben, kendi yaptıklarımı Prime95 ile kontrol ederim. Yoksa dürtüyorlar 😂
Oyunlar bu testler kadar zorlamıyor. Bu testlerden de geçiyor görünüyor sistem. Voltajı düşürebildiğim kadar düşüreyim mi, yoksa 1.3V sabitleyip 4.200 ile devam mı edeyim?

Bir de araştırırken şu yorumu gördüm yabancı forumlarda. 4.0 Ghz ve 1.25 en iyisi. 4.0 üzerine çıkması sağlıklı değil denmiş. Ben normalde bırakacağım kendi haline işlemciyi ama, nette gezerken sıvı soğutma ile dakika başı ara gazı verir gibi fanlar bağırınca sinirim bozuluyor. 70-75e çıkıyor bazen. Bu yüzden stabil bir şekilde çalıştırmak istiyorum.
Asus AI Suite ile oto OC yapabilirsiniz. Bende Asus TUF x470 Plus Gaming anakart var bios'tan ayarı kapatmazsam standart OC ile çalışıyor.
MSI B450 Tomahawk Max kullanıyorum. Manuel ayarlamam gerekiyor galiba.

Kasanın hava akışında sorun mu var acaba? Cbp kapalı bi şekilde, hem de sıvı soğutma ile nasıl 78 derece görüyor?

Kasanın hava akışında sorun mu var acaba? Cbp kapalı bi şekilde, hem de sıvı soğutma ile nasıl 78 derece görüyor?

CBP kapalı iken boşta 35-40 yükte 60-65 arası. Ancak oyunlarda ciddi FPS kaybı yaşıyorum bu şekilde. 3600e sabitleniyor işlemci. Açarsam da boşta 65-70 oluor masaüstünde, sinir bozucu şekilde fanlar dönüp duruyor. Voltaj 1.4 küsürlerde oluyor sistem boştayken.

4.2Ghz 1.325 ya da 1.28v verdiğimde ise sıcaklık yükte max 73-78 arası.

4.2Ghz için 1.3volt değerinde ve max 75 derece sıcaklıkta sağlıklı bir overclok yapmış olur muyum? İşlemci ömründen gitmesin, overclock işini bu işlemci ile öğrendim.
Ben kendi fikrimi söyledim. Oyunlarda bu test kadar zorlamıyor ama benim işlemcim bu testte stabil kalamıyorsa, şahsi düşüncem overclock başarılı değildir. 4.0 üzerine çıkması sağlıklı değilse, çarpan kilidi neden acıkmış.

Haklısınız ama CPB açıkken Prime95 ile 75 max görüyor. Kapatıp 4.2ghz 1.3v sabitleyince 5-10snde 95 dereceye çıkıyor.

CBP kapalı iken boşta 35-40 yükte 60-65 arası. Ancak oyunlarda ciddi FPS kaybı yaşıyorum bu şekilde. 3600e sabitleniyor işlemci. Açarsam da boşta 65-70 oluor masaüstünde, sinir bozucu şekilde fanlar dönüp duruyor. Voltaj 1.4 küsürlerde oluyor sistem boştayken.

4.2Ghz 1.325 ya da 1.28v verdiğimde ise sıcaklık yükte max 73-78 arası.

4.2Ghz için 1.3volt değerinde ve max 75 derece sıcaklıkta sağlıklı bir overclok yapmış olur muyum? İşlemci ömründen gitmesin, overclock işini bu işlemci ile öğrendim.
Ben de aynı anakart ile birlikte 3600x kullanıyorum. Sıcaklıkların çok yüksek geldi bana. Bende kule tipi Arctic Freezer 34 esports Duo var. Boştayken 30-40 civarı. Oyunlarda ortalama 50 derece arası dolaşıyor, Cinebech R20de max 65 derece. Default ayarlarda. Senin cbp kapalı hali de, overclock ile coltaj düşürmüş halinin de sıcaklıkları çok fazla. Soğutmanı bi gözden geçir bence.

Yeni konular

Geri
Yukarı