Ryzen 5 3600 RTX 2060 Sıcaklık Değerleri

theoden92

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Önceki benzer konuları da inceledim ancak soruna çözüm bulamadım o nedenle ayrıca sormak istedim.

Sistemim
  • Ryzen 5 3600 İşlemci
  • MSI B450M Pro Max Anakart
  • ASUS ROG STRIX RTX 2060 OC Edition Ekran Kartı
  • Xigmatek BEAST 4X Rainbow Kasa

Genelde sıcaklıkla ilgili olan bileşenleri yazmak istedim baştan. Bu bileşenlerle oyun oynarken işlemci genelde 70-75 aralığında seyrediyor. Bazen anlık 80'e çıktığı oluyor ve düşüyor. Ekran kartım ise 50-55 arası çalışıyor sürekli hiç 60 olduğunu görmedim. Ekran kartı bu kadar serin çalışabilirken işlemcinin bu şekilde yükselmesi sorun göstergesi olabilir mi? Bazı konularda Core Performance Boost kapatmak işe yarıyabilir denmiş. Bunu denediğimde bir fark göremedim. Yine bazı konularda işlemci voltajı düşürmenin faydalı olduğu söylenmiş ve deneyen arkadaşlar tecrübelerini aktarmış. Bunu da denedim, işlemci voltajını 1,48'den kademeli olarak 1.30'a çektim ancak ortalama sıcaklık değerlerinde yine bir fark göremedim. Voltaj ayarlarını değiştirdikten sonra Prime 95 programı ile test ettim. Voltaj değiştirmeden önceki sıcaklığa (~95) çok yaklaştı ve stabil çalıştı her iki durumda da. Sıcaklık değerlerini 60-65 derecelere sabitleyebilenler olmuş, denedikleri her şeyi ben de denedim ancak olmadı. Sizce farklı bir sorun olabilir mi? Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende de Ryzen 7 2700 var, hava soğutmayla 75 dereceleri görüyordu aynı şekilde. Yakın zamanda sıvı soğutma aldım. Artık 50 dereceyi geçmiyor. Voltaj ayarlarını falan pek bilmem ama bütçenizi zorlayıp sıvı soğutma almanızı tavsiye ederim. Bu kadar fark yaratacağını tahmin etmezdim.

CPU soğutucusu ne acaba? Ben sıvı soğutma ve kaliteli termal macun tavsiye ediyorum. Kasanın önü mesh, kasa hava alıyor.
Kasana uygun Xigmatek Aurora var. CM termal macununu kullanıyorum. Gayet memnunum. OC li Ryzen 1700 işlemcim 3.8 Ghz de sorunsuz çalışıyor. Oyunlarda 55-60 derecelerde seyrediyor. Tabi bende 360 mm lik sıvı soğutma var.

Aynı sistem bende de var. Kasada tek fan var ve stock soğutucu var işlemcide fazla ısınıyordu CPB'u kapattım ve değerler normalleşti hava akışı ve fanların iyi değilse şimdilik kapat.

Anlık olarak kule tipi ya da sıvı soğutma almam mümkün değil bütçemi epey zorladım pcyi toplarken. Kasanın hava akışının kötü olduğunu düşünmüyorum ön taraf mesh içi geniş gayet fanları da iyi çalışıyor ancak bu şartlar altında 60-68 arasını yakalasam beni daha da rahatlatacak aslında.

MSI anakart kullanmadım hiç ama BIOS dan fan ayarlarına girip yapabilirsin. MSI 'ın kesin bir uygulaması vardır. Araştır bulursun. Asus da Fan Expert 4 var mesela.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı