Ryzen 5 3600 sıcaklık değerleri

kaganyaprakli17

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Profil Kapağı
1524321022
Arkadaşlar, sistemi yeni aldım içinde sadece GTA V olduğu için 20 dakika sıcaklık testi yaptım. Ultra 1080P ayarlarda son değerler fotoğraftaki gibiydi. AMD'nin stok fanı takılı. Bu değerler normal mi? Normal değilse düşürmek için neler yapılabilir? Voltaj düşürme gibi şeyler duydum ama voltaj düşünce sanırım işlemci performansı da kısılıyormuş. Ben işlemciden verdiği performansı almak istiyorum, düşürmek istemiyorum.
Fotoğrafta zor okunuyorsa CPU 20 dakikanın sonunda ortalama 70 dereceydi, işlemci 4.2 GHz ile çalışıyordu.

Sistem;
Xigmatek İstanbul kasa.
MSI Mag B550M Bazooka.
MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming 6 GB.
Ryzen 5 3600 Wraith Stealth.
Corsair Vengeance CL16 2x8GB 3200MHz RAM.
Samsung 860 500 GB SSD.
Seagate 2 TB HDD.

sis.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıcaklık değerlerine yük altında normal denebilir. Bence sıkıntı yok. Kule tipi iyi bir soğutucu alırsanız 10 derece fark yakalayabilirsiiniz.

UEFI/BIOS üzerinden Core Performance Boost(CPB) ayarını kapatıp daha stabil sıcaklıklar elde ettiklerini söyleyen arkadaşlar vardı. Performans düşüşü olduğunu ama çok fazla etkilemediğini söylüyorlardı. Deneybilirsiniz.

Düzenleme: 60-70 derece gayet iyi.

Güzel değerler.

Çok normal. Bende de aynı işlemci var. 80-85 derece ve altı normal sıcaklıktır.

Sıcaklık değerlerine yük altında normal denebilir. Bence sıkıntı yok. Kule tipi iyi bir soğutucu alırsanız 10 derece fark yakalayabilirsiiniz.

Arkadaşlar fotoğrafta 60 derece gözüküyor ama o ani olmuştu ortalama 70’lerde 80'lere çıktığıda oldu. Bu değerler stok fana göre normalse bir süre sonra sıvı soğutma almayı düşünüyorum.

Sıvı sogutma alacaksan 240mm veya 360mm modellere bak. O değerler stok fana göre normal evet ama sorun edilecek değerler de değil. Sadece işlemciyi yüzde yüz yük altına sokacak render işlerinde stok fan tercih edilmiyor o kadar onun dışında normal diyebilirim.

Geri
Yukarı