Ryzen 5 3600 Sistem ekran kartına yük bindirince bilgisayar yeniden başlıyor

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Ryzen sisteme sonunda geçiş yaptım fakat şöyle bir sorunla karşılaştım. Mevcut güç kaynağım tek kanal üzerinden 264W ve iki kanal üzerinden de 432W sunabiliyor fakat çok eski bir güç kaynağı. Ekran kartına yük bindirdiğim zaman sistem mavi ekran bile vermeden yeniden başlıyor.
Sizce neden dolayı olabilir? Acaba güç kaynağım mı yetersiz?
Abim şimdi güç kaynağı almaya gidiyor. Sizce bu sorunu çözer mi?
Sistemim;
  • AMD Ryzen 5 3600 işlemci.
  • MSI B450 Tomahawk Max anakart.
  • XPG D60G 2x8GB DDR4 3000MHz CL16 bellek.
  • MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı.
  • Samsung 840 Evo 120GB SSD.
  • Kingston UV400 240GB SSD.
  • Samsung 850 Evo 120GB SSD.
  • Aerocool verkho 5 işlemci soğutucu.
  • Corsair 275R airflow white kasa.
  • Xigmatek XCP-A600 güç kaynağı.

Önemli olan güç değeri değil kullanılan kanal üzerinden verdiği güçtür. Kanal üzerinden hem az güç veriyor hem de PSU eski olduğu için verdiği gücün bir kısmını zamanla kaybediyor.

İnternette keyler satılıyor onlardan alabilirsiniz.
Maalesef KIS 2020 lisansı yalan oldu, tekrar almam gerekiyor. Fakat Windows lisansı aldım ve Windows'u etkinleştirdim.
Bu arada ilk defa 16 GB RAM'li bilgisayar kullanıyorum :D Eskiden Minecraft Direwolf20 1.12 mod paketinde RAM sorunu yaşıyordum, neden yaşadığımı şimdi anladım. Oyun içindeyken RAM kullanımı 11 GB'a dayanıyor. Eskiden oyun açıkken program açınca sistem sapıtıyordu. Şimdi arkada rahat rahat Edge'den internete girebiliyorum :D

Bu arada ilk defa 16 GB RAM'li bilgisayar kullanıyorum :D Eskiden Minecraft Direwolf20 1.12 mod paketinde RAM sorunu yaşıyordum, neden yaşadığımı şimdi anladım. Oyun içindeyken RAM kullanımı 11 GB'a dayanıyor. Eskiden oyun açıkken program açınca sistem sapıtıyordu. Şimdi arkada rahat rahat Edge'den internete girebiliyorum :D
Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Project Ozone 3: Kappa Mode oynuyorum 1.12.2 mod paketi. 8GB RAM var ve bir yere ışınlandığımda oyun çöküyor. Arada kasmalar falan da oluyor. Paketin açıklamasında 8GB RAM vermelisiniz yazıyor, ben 6GB vermiştim. Bir de bayağı gelişmişim diye böyle oluyor sanırım.

Bunu öğrendiğim çok iyi oldu. Project Ozone 3: Kappa Mode oynuyorum 1.12.2 mod paketi. 8GB RAM var ve bir yere ışınlandığımda oyun çöküyor. Arada kasmalar falan da oluyor. Paketin açıklamasında 8GB RAM vermelisiniz yazıyor, ben 6GB vermiştim. Bir de bayağı gelişmişim diye böyle oluyor sanırım.
Ben bir keresinde eski sistemde Minecraft FTB Infinity Evolved 1.7.10 oynuyordum. 5 GB RAM ayırmıştım ve sanal bellek boyutu sanırım 4 GB idi. Bir süre oynamıştım başka bir dünyada, tam NEI'dan bir şey arayayım derken pat diye PC siyah ekran vermişti. Ben de ne oluyor deyip Ctrl+Alt+Del yaptığımda ise çözünürlük 640x480 olmuştu ve explorer.exe hata vermişti. Sonra İptal deyip masaüstüne gelince çözünürlük 640x480 idi. Ben de bilgisayarı yeniden başlatmıştım, sorun düzelmişti. O yüzden sanal bellek boyutunu 8 GB olarak kullanıyordum ki halen daha öyle kullanıyorum. Fakat artık çok daha rahatım çünkü fiziksel olarak 16 GB RAM'im oldu :D
Gerçekten güncel mod paketleri için 8 GB sistem belleği tamamen yetersiz. Bazı mod paketleri var, daha kendisi bile 8 GB RAM harcıyor. Kaldı ki Windows 10 ve arka plan programları da RAM harcıyor. Tüm bunlar birleşince de en az 12 GB (hatta mümkünse 16 GB) RAM gerekiyor.
Technopat'ın videolarında özellikle de Recep Baltaş ve Ali Güngör abilerimiz 16 GB RAM'in günümüzde şart olduğundan bol bol bahsediyor, canlı örnekleri de burada :D Sen, ben ve daha birçok insan 8 GB RAM'den dolayı sorunlar yaşadı :D

Ben bir keresinde eski sistemde Minecraft FTB Infinity Evolved 1.7.10 oynuyordum. 5 GB RAM ayırmıştım ve sanal bellek boyutu sanırım 4 GB idi. Bir süre oynamıştım başka bir dünyada, tam NEI'dan bir şey arayayım derken pat diye PC siyah ekran vermişti. Ben de ne oluyor deyip Ctrl+Alt+Del yaptığımda ise çözünürlük 640x480 olmuştu ve explorer.exe hata vermişti. Sonra İptal deyip masaüstüne gelince çözünürlük 640x480 idi. Ben de bilgisayarı yeniden başlatmıştım, sorun düzelmişti. O yüzden sanal bellek boyutunu 8 GB olarak kullanıyordum ki halen daha öyle kullanıyorum. Fakat artık çok daha rahatım çünkü fiziksel olarak 16 GB RAM'im oldu :D
Gerçekten güncel mod paketleri için 8 GB sistem belleği tamamen yetersiz. Bazı mod paketleri var, daha kendisi bile 8 GB RAM harcıyor. Kaldı ki Windows 10 ve arka plan programları da RAM harcıyor. Tüm bunlar birleşince de en az 12 GB (hatta mümkünse 16 GB) RAM gerekiyor.
Technopat'ın videolarında özellikle de Recep Baltaş ve Ali Güngör abilerimiz 16 GB RAM'in günümüzde şart olduğundan bol bol bahsediyor, canlı örnekleri de burada :D Sen, ben ve daha birçok insan 8 GB RAM'den dolayı sorunlar yaşadı :D
Doğru gerçekten, benim de acilen 8GB daha alıp mod paketlerini kasa kasa oynamaktan kurtulmam lazım. Oyun çöküp duruyor. Benim 8GB RAM'den daha fazla çektiğim var, çünkü 2 kere büyük bir mod paketi olan Enigmatica 2'yi oynayıp bitirdim, 15FPS ile kasa kasa oynuyordum sonlara doğru. Uzay üssü kurup orada yaşamama rağmen. O yüzden daha fazla bu acıya katlanmadan 8GB RAM siparişi vereyim ben hemen. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı