Ryzen 5 3600 Sıvı Soğutma Önerisi

vatoz419

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler, Öncelikle bu konu hakkında konular açılmış fakat ben aradığımı bulamadım.

Sıfır toplamış olduğum kasamda Ryzen5 3600 takılı ve soğutucu olarak da Wraith Stealth takılı. Pc toplayalı 1 hafta oldu. 15saat aktif çalışır durumdayken birde oyuna girim ve sıcaklık değerlerini kontrol edim dedim. Farcry 5 de +3 saat oynama sırasında işlemci sıcaklığı 80-82 dereceler de dalgalandı. Malum adana da yaşıyorum yaz geli ce sıkıntı doğurabilir(Sadece ağır oyunlarda ısınma yapıyor). Amd nin ısındığını biliyorum fakat işimi garantiye almak istiyorum.

700Tl civarı bütçem var fakat hangi Sıvı sofutucu alim kararsız kaldım. Kendisi soğutucu upgrade edipte, önerebileceği bir sıvı soğutucu varsa söylerseniz sevinirim?

Bütçenizi biraz aşıyor ama sizin yerinizde olsam bu sıvı soğutmayı bütçeyi zorlayabiliyorsam düşünmeden alırdım. Son zamanlarda dolar yükselince fiyatlar da artmış gözlemlediğim kadarıyla.
En uygun fiyatlı sıvı soğutmayı almak istiyorum diyorsanız.

Kendi kullandığım soğutma. Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB Led Fanlı İşlemci Sıvı Soğutma Kiti (İntel-AM4 destekli) 969230 | Trendyol Gayet memnunum ama ML360 ile değiştireceğim. 3900X alıp O.C yapmak için. Ama size Arctic Freezer 34 soğutucu yeterli gelir. Düşürür bayağı sıcaklıkları. Ayrıca 80-82 çok da değil Ultra ayarlarda kullanıyorsanız.

Bende aynı işlemcıyı kullanıyorum.
Boşta 40-50 derece, oyunlarda en az 67 derece , en yuksek 90 dereceyi gördüm.
Normal mı?

Kendi kullandığım soğutma. Cooler Master MasterLiquid ML240L RGB Led Fanlı İşlemci Sıvı Soğutma Kiti (İntel-AM4 destekli) 969230 | Trendyol Gayet memnunum ama ML360 ile değiştireceğim. 3900X alıp O.C yapmak için. Ama size Arctic Freezer 34 soğutucu yeterli gelir. Düşürür bayağı sıcaklıkları. Ayrıca 80-82 çok da değil Ultra ayarlarda kullanıyorsanız.
Ultrada kullanıyorum hocam, en fazla 70gibi derecelere indirebilecek soğutucu arıyorum.

Boşta sıvı soğutmaya rağmen benim işlemci 3600 MHz iken 35 derecede, kendiliğinden 4200 MHz olunca bir anda 45-50 dereceye çıkıyor. Kısa teste sokunca ilk 10 dakikada 70 dereceyi geçmezken yarım saat test sırasında 80 dereceyi görünce sıvı soğutma fan devrini iyice artırıp 79-78 dereceye kadar düşürüyor. En yüksek gördüğüm sıcaklık 80 oldu. Bu işlemci zaten sıcak çalışabilen bir işlemci.
Oyunlarda ise gayet serin çalışıyor diyebilirim.
@Oleeee Sizin kullandığınız soğutucu stok fan ise 90 dereceyi görmeniz normal. İşlemciyi teste sokunca yarım saat sonunda sıcaklık kaç oluyor?

Son düzenleme:
Corsair h100x 1 ay önce 500tl'ymiş şuan 850-1000 tl arası baya can sıkıcı bir durum keşke 1 ay önce aklımda olsaymış sıvı soğutucu fikri. Silverstone ise 5-6 yıllık bir model olduğu için biraz düşündürüyor. Çok sık olmasa da sızdırma,pompa bozulması,radyatör tıkanıklığı vb şikayetleri sıvı soğutmalarda okuyorum. Bundan dolayı bende güzel bir hava soğutma alacağım aklımda xigmatek windpower pro var hem fiyat olarak uygun hem de çift fanlı,6 borulu, rgb bir modelmiş fakat o da şuan türkiyede hiç bir satıcıda bulunmuyor.

Geri
Yukarı