Ryzen 5 3600 Stok Soğutucu Yeterli midir?

Kasandaki hava çıkışı için bir tane egzoz fanı var ama PSU fanıda sıcak hava tahliyesinde yardımcı olabilir ancak yine de sıcaklık problemi yaşayabilirsin günümüzde kasalar güzel görünsün diye havalandırma akışını düzgün ayarlamıyorlar.
Yani bu ısı sadece işlemci için demiyorum ekran kartı da bu durumdan muzdarip olabilir denemeden bilemezsin.

Henüz yeni bilgisayar parçalarımı topladım bayağı da bir araştrma yaptım bu konuda ama yeter diyen var yetmez sıvı soğutma hava soğutma alın diyen var. Anakartım ASUS ROG STRIX B450-E Sadece oyun oynayacağım. Render vs ile uğraşmıyorum. Şu anda da masrafım biraz fazla olduğu için ekstra bir soğutucuya para vermek istemiyorum. Bütün oyunlar için stok soğutucu yeterli olur mu?

Teşekkürler.
Uzun süreli render yapma ya da stres testleri dışında ısınma gibi bir sorun olmaz. Zaten sorun çıkarsa o soğutucuyu koymazlardı. Benim gibi 1 sene kadar stok soğutucu kullanıp bütçen olduğunda kaliteli bir soğutucu alabilirsin.

Kasandaki hava çıkışı için bir tane egzoz fanı var ama PSU fanıda sıcak hava tahliyesinde yardımcı olabilir ancak yine de sıcaklık problemi yaşayabilirsin günümüzde kasalar güzel görünsün diye havalandırma akışını düzgün ayarlamıyorlar.
Yani bu ısı sadece işlemci için demiyorum ekran kartı da bu durumdan muzdarip olabilir denemeden bilemezsin.

6 Tane fan ya da 4 fan + 240mm sıvı soğutma veya 360mm sıvı soğutma + 3 fan olarak kullanabiliyorum kasayı ama şu anlık 2 fanım var ve fana veya sıvı soğutmaya harcayacak param yok. Bence yeterli gibi gözüküyor hava akışı. Siz ne düşünüyorsunuz ?

6 Tane fan ya da 4 fan + 240mm sıvı soğutma veya 360mm sıvı soğutma + 3 fan olarak kullanabiliyorum kasayı ama şu anlık 2 fanım var ve fana veya sıvı soğutmaya harcayacak param yok. Bence yeterli gibi gözüküyor hava akışı. Siz ne düşünüyorsunuz?

Şu anlık sıcaklık değerlerini gözlemen gerekli eğer ısı aşırı olmaz ise sorun da olmaz ayrıca Power'da egzoz fan görevi görüyor yani kasa soğutması kurtarır gibi 2 egzoz bir de içeri hava alan fanın var yeterli olabilir deneyerek sonuçları gözleyeceksin kardeşim.
Yeterli gelmez ise yüksek TDP'li CPU cooler alman gerekecek
Diğer arkadaşların da dediği yöntemler var sıcaklığı düşürme hakkında.

Aynı işlemciye sahibim stok soğutucu ile kullanıyorum. Kasam cooler master mb511. Oyunlarda en fazla 75-77 derecelere çıkıyor. Bu sıcaklıklar sizin için fazla ise başka soğutucu alabilirsin.

Daha önce Kule tipi güzel bir soğutucum vardı 4.2 GHz yapmıştım oyunlarda 58-60 dereceyi geçmiyordu şimdi yeni bir kasa topladığım için ona stok fan ile stabil bir OC atmayı düşünüyorum 4.0 ile deneyeceğim bakalım kaç V de yakalıcam birde test i direkt cinebench programında 3 kere deneyeceğim prime95 bütün çekirdekleri çalıştırmaya çalışıyor ve bir haltlar yiyor bilemedim zaten oyunlarda 6 çekirdeği kullanmayacağımız için olabilecek ısı değerlerini tahmin ediyorum stok fan ile stabil bir OC yapabilinir diye düşünüyorum Ryzen 5 1600 AF vardı 3.8 verdim oyunlarda 53-60 dereceyi geçmiyordu ki 12nm kendisi aşırıya kaçmadan stabil performansında bir OC hem verimli oluyor hemde performans yaratıyor. Manuel OC yapmadan ryzen kullanmak zulüm habire in çık yapar kendisi biraz manyak bu konularda iyi forumlar dilerim.

Henüz yeni bilgisayar parçalarımı topladım bayağı da bir araştrma yaptım bu konuda ama yeter diyen var yetmez sıvı soğutma hava soğutma alın diyen var. Anakartım ASUS ROG STRIX B450-E sadece oyun oynayacağım. Render vs ile uğraşmıyorum. Şu anda da masrafım biraz fazla olduğu için ekstra bir soğutucuya para vermek istemiyorum. Bütün oyunlar için stok soğutucu yeterli olur mu?

Teşekkürler.

Güncelleme: Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız diğer arkadaşların da dediği gibi BIOS ayarlarından CPB (Core performance Boost) ayarını kapatmanız gerek. Böylelikle işlemciniz yük altındayken bile 45-50 derece arasında çalışıyor.

Güncelleme: Eğer aynı sorunu yaşıyorsanız diğer arkadaşların da dediği gibi BIOS ayarlarından CPB (Core performance Boost) ayarını kapatmanız gerek. Böylelikle işlemciniz yük altındayken bile 45-50 derece arasında çalışıyor.

Aynen bende de 3600 işlemci var, boostu kapatmazsan stok fan yeterli olmuyor. Boostu kapatınca bile boşta 45 derece, yükte 60-65 derecelere çıkıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı