Ryzen 5 3600 sürekli 4GHz'de çalışıyor

Anlamdığım bir şekilde multi thread 4k ya single da 500 e düştü cpuz de.
Şu da ram testi:
1656854338768.png

Anlamdığım bir şekilde multi thread 4K ya Single da 500'e düştü CPU-Z de.
Şu da RAM testi:
Eki Görüntüle 1439768

O test yaptığın esnada, PC farklı işler yapıyorsa ufak tefek değişikler gösterir. En temiz sonucu güvenli Kip'te alırsın ama gerek yok o aşağı yukarı stok değerlere ulaştı.

Gecikme değerinde 78.2Ns'e düşmüş 97'lerden.

Şimdi bunu 70 altına çekmek için uğraşacaksan RAM'lere overclock yapman gerek. Uğraşırım diyorsan yardımcı olmaya çalışırım. Belki RAM'lerinin potansiyeli vardır. Ben 3600MHz CL 18 RAM'lerimle 70-71 arası alıyordum. CL16'ya overclocklayıp 67ns civarlarına düşürdüm.

O test yaptığın esnada, PC farklı işler yapıyorsa ufak tefek değişikler gösterir. En temiz sonucu güvenli Kip'te alırsın ama gerek yok o aşağı yukarı stok değerlere ulaştı.

Gecikme değerinde 78.2Ns'e düşmüş 97'lerden.

Şimdi bunu 70 altına çekmek için uğraşacaksan RAM'lere overclock yapman gerek. Uğraşırım diyorsan yardımcı olmaya çalışırım. Belki RAM'lerinin potansiyeli vardır. Ben 3600MHz CL 18 RAM'lerimle 70-71 arası alıyordum. CL16'ya overclocklayıp 67ns civarlarına düşürdüm.
t force 3200mhz cl16 stok hali ramlerin eğer ihtiyaç varsa yapalım. Yoksa Zorlamanın şeyi olduğunu düşünmüyorum.

Güzel. İşlemcinin skorları düzelmiş. Sıcaklıklarda fena değil.

Tekrar aida64 ön bellek testi koşabilir misin ?

Skorlar stok değere gelmiş. İşlemci aida64 de max 1.232v çekmiş. Sıcaklıkda 1.33dk'da max 72 derece görmüş, bunu 10 dk daha uzatsan 2 derece daha yükselirdi. İşlemcilik bi durum kalmamış kısaca. Voltajı artık kendiniz düşürüp skor karşılaştırması yapabilirsiniz. Skor kaybetmediğin ve stabil olan değerini bulmak biraz deneme yanılma işi.

Birde ram gecikme olayı var.

AMD işlemci/ram birebir ölçekte çalışması için Latency'i 70 sınır kabul etmiş. Altına düşmek gerekiyor ki işlemci ve ram birebir senkron çalışsın. Buda performansı ve akıcılığı etkileyen faktör oyunlar için. Yüzde 1 ve binde 1 performansı direk belirleyen faktör. Yüksek fps'lere daha çok çıkıp, daha uzun kalmasını sağlıyor.
Şurada anlattım neden gerektiğini ama ram'leri overclocklamak biraz daha sabır ve deneme yanılma işi. Zaman harcaman gerekiyor. 3600mhz cl16 değerleri en ideal frekans ve gecikmeler. O bilgi aklının bi yerinde dursun. Yapmak istediğin zaman o değerleri hedefleyebilirsin.

Şurada anlattım neden gerektiğini ama ram'leri overclocklamak biraz daha sabır ve deneme yanılma işi. Zaman harcaman gerekiyor. 3600mhz cl16 değerleri en ideal frekans ve gecikmeler. O bilgi aklının bi yerinde dursun. Yapmak istediğin zaman o değerleri hedefleyebilirsin.
asus tuf b450 plus gaming max 3200mhz destekliyor diye biliyorum ben ama. anakartın desteklediğinin üzerine çıkılmıyor sanırım.

Geri
Yukarı