Ryzen 5 3600 undervolt işlemi

Quboy

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar.
İşlemci: Ryzen 5 3600 (CPB açık)
İşlemci soğutucusu: Snowman T6 Ultra.
İşlemcime undervolt işlemi uygulamak istedim. Aşırı voltaj dengesizliği vardı ve soğutucu durduk yere hızlanıp yavaşlıyordu. Buna dur demenin zamanı geldi.
Öncelikle işleme 1.3v ve 4.2GHz değerleriyle başladım. Cinebench R20'de 3785 puan aldım. Daha sonra 1.225V'da 3781 puan aldım. Sonra 1.175V'da 3784 puan aldım.
Son olarak da 1.1375V'da 3787 puan aldım.
Bundan sonra düşürmeye devam etmeli miyim? Nereye kadar düşürürsem işlemci sağlığı bozulmaz?

Onu stabil olmasını sağlayacak testler belirler. İşlemciyi 10-15 dakikalık testlere soktuğunuzda da sistemde bir kapanma meydana gelmiyorsa en yüksek skoru elde ettiğiniz değerleri BIOS'a işleyerek kullanabilirsiniz.

Silikon kalitesini öğrenirseniz daha rahat olur. Böyle işlem uzun sürer. Stok hale getirip CTR yapın.

Onu stabil olmasını sağlayacak testler belirler. İşlemciyi 10-15 dakikalık testlere soktuğunuzda da sistemde bir kapanma meydana gelmiyorsa en yüksek skoru elde ettiğiniz değerleri BIOS'a işleyerek kullanabilirsiniz.

Az önce 10 dakikalık AIDA64 Extreme testi yaptım ve sıcaklık 61-63 derece arasında gezindi.
Sizce birkez daha voltaj düşürmeli miyim?
Yani voltaj düşürüp 10 dakikalık stress testi yaptıktan sonra sıkıntı çıkmazsa birkez daha düşürebiliriz doğru mu anladım?

Az önce 10 dakikalık AIDA64 Extreme testi yaptım ve sıcaklık 61-63 derece arasında gezindi.
Sizce birkez daha voltaj düşürmeli miyim?
Yani voltaj düşürüp 10 dakikalık stress testi yaptıktan sonra sıkıntı çıkmazsa birkez daha düşürebiliriz doğru mu anladım?
Burada sadece voltaj olarak düşünmeyin. Aldığınız puan önemli. Bazı kullanıcılar bu verime daha düşük ya da daha yüksek voltajlarda ulaşabilirler.

Voltaj aldığın skoru değiştirmez. Stabil olup olmamasını etkiler. Yeterli voltaj ile daha fazlası arasında tek fark sıcaklık olur.

Az önce 1V denedim ve mavi ekran verdi. Daha sonra 1.1125V denedim ve yine mavi ekran verdi.
Yukarıda söylediğim 1.1375V ile yarım saatlik AIDA64 Extreme testi yapsam ve herhangi bir hata almazsam, ayrıca işlemci sıcaklığı da 63-65 dereceleri geçmezse benim vermem gereken voltaj budur diyebilir miyim?

Az önce 1V denedim ve mavi ekran verdi. Daha sonra 1.1125V denedim ve yine mavi ekran verdi.
Yukarıda söylediğim 1.1375V ile yarım saatlik AIDA64 Extreme testi yapsam ve herhangi bir hata almazsam, ayrıca işlemci sıcaklığı da 63-65 dereceleri geçmezse benim vermem gereken voltaj budur diyebilir miyim?
Stabil voltaj değeri ve en yüksek puan. Bunları bulmuşsanız işiniz artık BIOS'luk demektir.

Geri
Yukarı