Ryzen 5 3600 ve 1080 Ti sistem O.C. ile performans artar mı?

Mehmet Börü

Centipat
Öncelikle merhabalar.

PC toplayacağım ve sizlere birkaç soru sormak istedim.

PC'yi (oyun oynayıp yayın yapmak için kullanacağım ) (tek PC ile)

Sistemimin performansı etkileyen bileşenleri şöyle:

• AMD Ryzen 5 3600 (OC yapacağım)
  • İnno 3D ichill 1080 Ti X4 (OC yapacağım)
  • 3466 MHz 2x8GB RAM.
  • ASUS Prime B450M-A DDR4 (4400 MHz RAM desteği)
  • 1 TB HDD.

Soru 1)
Ryzen 5 3600 e OC yaparsam 3600X performansını yakalayabilir miyim?
(Sağlam bir CPU soğutucu var ısınma konusunda problem yaşayacağımı düşünmüyorum)

Soru 2)
1080 Ti OC yaparsam RTX 2080 ni yakalayabilir miyim? (Oyun FPS)

Soru 3)
1080 Ti OC'da INNO 3D ichill X4 modelinde ısınma konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Soru 4)
Bu sisteme anakart ve HDD yeterli midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genele bakıldığında 1080 Ti daha iyi anakart meselesine gelirsek ne gibi anakartlar önerebilirsiniz ne anlamda düşük kalabilir?

Diğer soruları yanıtlayabilecek arkadaşlar varmı ?

Bir de 2080 le 1080 ti testlerinde 2080 e çok yaklaşık fps alıyor fakat geride oc yaparak 2080 den yüksek hale getirimeyi ve 2080S e yaklaşmasını istiyorum

Soru 1)
Ryzen 5 3600 e OC yaparsam 3600X performansını yakalayabilir miyim?

Soru 2)
1080 Ti OC yaparsam RTX 2080 ni yakalayabilir miyim? (Oyun FPS)

Soru 3)
1080 Ti OC'da INNO 3D ichill X4 modelinde ısınma konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Şu 3 soruyu cevaplarsanız sevinirim

m/msi-b450-gaming-plus-max-4133mhzoc-ddr4-soket-am4-m2-hdmi-dvi-atx-anakart/
sistem alınmadı ise bunu alın O.C için daha mantıklı ve kaliteli zaten 1080 Tİ yerine güncel 2070 alınabilir ama 1080 Tİ daha güçlüdür. 2080'le aşağı yukarı aynı güçte Tİ modeli için O.C yaparak yaklaşırsın ama sıcaklık ne olur bilemem. İşlemci O.C ile 3600X yakalanabilir. İsterseniz bütçe belirtin arkadaşlar daha iyi yardımcı olur.

Anakartta sorun yok bence sadece chipset dusuk kalir.
Butcenizi arttırırsanız X470 veya X570 serisi anakart oneririz.
1080 TI sogutmaniz yeterli ise O.C yapabilirsiniz.
RAM voltaj ve gecikme suresini azaltip 4200MHz overclock deneyebilirsiniz yada 4000MHz.
Islemci silikonu guzel ise 4.2/4.3 OC yapılabilir.

Kısaca şöyle açıklayayım. Darboğaz yaşıyorsan o zaman işlemciye o.c yapman daha iyi olur. Şuan için ekran kartına odaklan baktın darboğaz oluyor işlemciyi de arttır. Darboğaz olmadan işlemciye o.c yapmak gereksiz.
Degil arkadas işlemci kullanan oyunlar oynuyor ise (CSGO ornek) islemci neden OC yapılmasın ki? Tabi yeterli soğutma var ise.

Sistemin gayet iyi işini görüyorsa böyle kalsın. İleride zorlanacak dönemlerde yapabilirsin. İhtiyacım var diyorsanız anakart gayet yeterli bence anakart özelliklere bakıldığında işlemci için hız aşırtma (overclock) desteği var yazıyor. A320 anakart olsaydı overclock yapamazdınız. Fütursuzca overclock etmediğin sürece ve soğutucun iyiyse sorun olmaz. Soğutucunuz nedir? Ekran kartı ise GTX 1080 Tİ'ye overclock yapmana gerek yok performanslı kart zaten. Yapacağım diyorsan ve RTX 2080 performansı yakalamak istiyorum diyorsan sıvı soğutma bloğu alabilirsin yoksa kart zarar görür.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin gayet iyi işini görüyorsa böyle kalsın. İleride zorlanacak dönemlerde yapabilirsin. İhtiyacım var diyorsanız anakart gayet yeterli bence anakart özelliklere bakıldığında işlemci için hız aşırtma (overclock) desteği var yazıyor. A320 anakart olsaydı overclock yapamazdınız. Fütursuzca overclock etmediğin sürece ve soğutucun iyiyse sorun olmaz. Soğutucunuz nedir? Ekran kartı ise GTX 1080 Tİ'ye overclock yapmana gerek yok performanslı kart zaten. Yapacağım diyorsan ve RTX 2080 performansı yakalamak istiyorum diyorsan sıvı soğutma bloğu alabilirsin yoksa kart zarar görür.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıvı soğutmaya girerse 2080 süper fiyatı çıkar.(fan radyatör pompa blok ve boru)

Arkadaşlar işlemciye overclock yapacağım sadece ekran kartını merak ediyorum.
Anakart OC a elverişli değilmi çünkü çok fazla masraf yapmak istemiyorum.

1080 Ti INNO 3D ichill X4 modelinde soğutma konusunda en iyi 1080ti lardan isterseniz sizde bakabilirsiniz.Soğutma konusunda yine de yetersizmidir ?
Eğer Overclock yaparsam cidden problem yaşarmıyım
Csgo Pubg Fortnite tarzı oyunlar oynayıp yayın yapacağım

Rog Strix Modeliyle Ortalama 0.8 0.7 fps fark var diye biliriz o model 1080 ti soğutmasıda güçlü O.C için yeterli değilmidir?
Ve sadece Asusun Rog Strixinin gerisinde

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı