Ryzen 5 3600 ve GTX 1660 Super sistem incelemesi

Arkadaşlar merhaba, sistem incelememe hoş geldiniz. Sistemi öncelikle toplama hikayemi anlatayım. İlk parçayı ekim 2019'da Ryzen 5 3600 alarak başladım. Ardından ocak 2020 gibi B450M S2H, 16 GB RAM ve Aerocool Aero One Frost kasa aldım. O kasamın incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz. Aerocool One Frost kasa incelemesi - Technopat Sosyal

İncelememize devam edecek olursak, Haziran 2020'de GTX 1660 Super ekran kartını aldım. Ekran kartını aldığım gün sistemi toplamaya karar verdim. Bütün ekipmanlarımı tornavida vs masama koydum ve hazırlıklarımı bitirdim. Gayet dikkatli bir şekilde yapıyorum, diyeceksiniz ilk defa mı yapıyorsun diye. Hayır, 3. kez yapışım ve önceki 2 seferde de hiçbir sorunla karşılaşmadım. Ancak 3. seferde çok talihsiz bir şey yaşadım. Ekim 2019'da aldığım Ryzen 5 3600 işlemcinin 1 pini yamuk çıktı. Kutuyu da hiç kontrol etmemiştim Ekim 2019'da alıp kenara koyduğum ürüne Haziran 2020'de ilk kez baktım. Bu çok ağır benim kafasızlığım. :D Neyse Trendyol'dan almıştım kesinlikle iade yapmazlar diye oraya hiç sormadım bile. Trendyol'daki satıcıyla iletişime geçtim ve ürünü getirin yenisini verelim dedi. O kadar üstünden zaman geçmesine rağmen iade alıp yenisini verdiler. Gerçekten o gün çok sevinmiştim. Neyse sistemin bütün parçalarını takmıştım zaten. Eve gittim ve son kalan işlemciyi ve soğutucuyu da taktım. Bütün gerekli kabloları bağladım hazırladığım USB Windows 10 diskim de hazırdı. Fişe taktım bağladım ve ekranda Check Signal Cable hatası. O kadar moralim bozuldu ki anlatamam. Acaba montaj hatası mı yaptım diyorum ama sorunun kesinlikle dönüştürücüyle alakalı olduğunu biliyorum ama işte o anı bilirsiniz. Neyse daha sonra yakınlarda iyi bir bilgisayarcı vardı. Oraya götürdüm HDMI to VGA taktı denedi ve sistem açıldı. Meğer DVI to VGA çalışmıyormuş Vatan'dan aldığım 0 dönüştürücü. Teşekkür ettim ve HDMI to VGA alıp çıktım ve 25 TL'ye verdi Dark markaydı. Neyse sonra Windows 10 kurdum vs. sorunsuz bir şekilde kullanıyorum şu an.

Donanımlar hakkında konuşayım;

İşlemci: Ben aldığımda 1179 TL idi ancak şu anki fiyatını görünce o kadar uçuk geliyor ki anlatamam. İyi ki 2019 Ekim'de almışım. Şimdi alsam Ryzen 5 2600 bile zar zor geliyordu. Neyse işlemciyi öneririm, çok güçlü bir işlemcidir. Bu arada ısınıyor bu işlemci diyenler için söyleyeyim. Eğer mesh kaliteli bir kasanız varsa işlemci kesinlikle ısınmıyor. Silikon yapısına da bağlı tabii bu durumlar ancak benim işlemcim CBP kapalı değilken bile en fazla 70 derece gördü stok soğutucuyla olduğunu belirtmek isterim. CBP kapalı iken 53 derece maksimum gördüm. Oyunlar 45 derece, boşta 30-35 derece.
Ekran kartı: Geldik en çok düşündüren yere. Neden stok modelde bile 4 VRM bulunan ekran kartının 3 VRM modelini aldın diyecekler olacaktır. Ben bu ekran kartını aldığımda 2000 TL idi. Ve en ucuz 1660 Super modeli buydu. Bundan sonra INNO3D vardı 2300 TL idi en ucuz. Kasanızın soğutmasına güveniyorsanız alabilirsiniz. Backplate bulunan bir model. INNO3D modelinde yoktu sanırım. Sıcaklık farkları 3 aydır falan kullanıyorum en fazla 68 derece gördü oyunlarda. Ancak kasanıza bağlı olarak değişir bu sıcaklık. Palit markasını öneririm.
Anakart: Anlatmaya gerek yok. En uygun fiyatlı B450 model anakarttır kendisi. Ama eş değerleri olan A Pro Max ve M.2 Pro Max modellerinden daha iyi soğutmaya sahiptir. İşlemciniz Ryzen 5 3500 ve üstüyse kesinlikle minimum bu anakartı almanızı öneririm. Daha düşüğünü almayın.
RAM: 16 GB Corsair Vengeance 3000 MHz anlatmaya gerek yok bu da piyasadaki en uygun fiyatlı RAM modellerinden birisi. Güvenerek alabilirsiniz Corsair kalitesi.
SSD: Pioneer 240 GB kullanıyorum. SSD hediye geldiği için Pioneer yoksa ben kendim almadım. Kendim alacak olsaydım büyük ihtimal WD Green veya Patriot Burst alırdım. SSD fena değil ama çok kullanıcısı olmadığı için güvenmemekte haklı olabilirsiniz.
PSU: Eski sistemimden kalan tek parçadır kendisi. 4 senedir taş gibi çalışıyor Xigmatek XCalibre 600W. 80+ değil ancak oldukça kaliteli bir PSU olduğunu söyleyebilirim. Elbette 80+ bir PSU daha iyi olur ancak şimdilik böyle bir niyetim yok.
HDD: Anlatmaya gerek yok. Zaten 3 tane HDD markası var en ucuzu buydu bunu aldım.
Wi-Fi Adaptörü: Fena değil. İşimi görüyor. Ama kablo tabii ki daha iyi.
Kasa:
Son derece memnunum, yukarıya kendi yaptığım incelemeyi de koydum. Oradan bakabilirsiniz.
4 adet kasa fanı: Eleştiri alacağım tek yer burası olacak büyük ihtimal donanım konusunda. Neden Rampage aldın diyecekler olacaktır. Öncelikle şunu demek isterim ki, 50 TL'ye verdiği performans son derece iyi. Kimse burada marka kötülemeye çalışmasın hiç. Rampage bazı ürünlerde tercih edilmemesi daha iyidir elbet ama bu firmanın da iyi ürünleri var. Özellikle Corsair gibi markaların en ucuz RGB fanları 150 TL olduğunu düşünürsek zaten yeterli oluyor. 4 tane aldım toplam 200 TL. 1300 RPM Molex ole bağladım. FRGB fanları var. Renkleri ayarlanmıyor yani. Zaten 50 TL'lik fanlardan böyle bir özellik beklemiyorum. Aldığım sıcaklık değerleri zaten güzel. Sadece kasaya hava katmasını istedim. Soğutması zaten kendinden gelen 4 fan ve mesh panel olduğu için iyi ancak düşük sıcaklık daha iyi neden olmasın deyip aldım. :D

Donanım Listesi;
-Ryzen 5 3600
-16 GB Corsair Vengeance 3000 MHz RAM
-Gigabyte B450M-S2H anakart
-Palit GTX 1660 Super GP 6 GB ekran kartı
-600W Xigmatek XCalibre PSU
-TP-Link WN722N Wi-Fi adaptörü
-Pioneer 240 GB SSD
-1 TB WD 7200 RPM HDD
-Rampage 4C 120S kasa fanı 4 adet

Son olarak fotoğraflarla incelememi bitiriyorum. Okuyan okumayan herkese teşekkür eder, iyi günler dilerim.

WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.26.jpeg
WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.27 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.27 (2).jpeg
WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.27.jpeg
WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.28 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-11-09 at 14.20.28.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
@Despott Memnunum. PCI-E Wi-Fi adaptörü ile USB Wi-Fi adaptörünün hiçbir farkı yok. İkisi de aynı. Ping oluyor arada kablolu kesinlikle daha iyi. Ama full diş çekiyor 8 metre uzaklık 1 duvar 1 dolap var modemle arasında.

Yeni konular

Geri
Yukarı