Ryzen 5 3600 ve MSI RX 5700 Mech GP OC yeniden başlıyor

Yer
İstanbul
Merhaba,

İtopya üzerinden yeni satın almış olduğum hazır sistem bilgisayarda restart atma sorunu var. Bu kapsamda iki defa komple sistem olarak İtopya'nın teknik servisine, iki defa da tekil olarak ekran kartı MSI yetkili teknik servise gitti. İtopya sorun görmediğini iddia ediyor. Forumdaki benzer konuların neredeyse tamamını inceledim fakat sorunuma halen bir çözüm bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: Sistem yeni satın alınmış olduğu için halihazırda hakem heyeti başvurusu yaptım fakat benim için öncelikli olan sorunun çözülerek sistemin sorunsuz çalışır hale gelmesi.

Sorun şu şekilde:
  • Sorun sistemi satın aldığımdan bu yana var. Yaklaşık olarak 2 ay.
  • Oyunlarda sürekli olarak baş gösteriyor, oyun oynamak mümkün değil. Fakat nadiren de olsa oyun haricinde de sorun ile karşılaşıyorum.
  • Saat gözetmeksizin tekrar ediyor. Oda sıcaklığı ile alakalı olduğunu sanmıyorum.
  • Oyun seçmiyor, birden fazla oyunda bu sorunla karşılaştım.
  • Grafik çözünürlüğü ve grafik kalite ayarlarından bağımsız olarak tekrarlıyor.
  • CPU veya GPU stres testlerinde bu sorun oluşmuyor.
  • Rastgele tekrar ediyor. Kimi zaman oyunu açarken, kimi zaman 30 dk. oyun oynadıktan sonra.

Şunları yaptım:
  • Bir çok kez temiz Windows kurulumu yaptım.
  • Bir çok kez DDU ile eski sürücüyü kaldırıp forumda tavsiye edilen sürücüleri kurarak denemeler yaptım. Şu anda 20.4.2 Recommended (WHQL) kurulu durumda.
  • Farklı bir ilçede aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımı denedim (elektrik şebekesindeki kalite sorunlarından kaynaklanabilecek durumlar için).
  • Anakart BIOS'u İtopya tarafından, ekran kartı BIOS'u ServisPoint tarafından güncellendi.
  • Farklı bir monitör ile denedim.
  • Sorunsuz çalıştığına kesin emin olduğum farklı bir PSU (Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W 80+ Gold) ile denedim (MSI bu kart için 750W önerirken benim PSU'm 650W olduğu için).
  • Farklı oyunlarda, farklı çözünürlüklerde ve farklı grafik ayarlarında (daha düşük kalite) denedim.
  • Radeon geçikme önleme, Radeon FreeSync gibi ayarları kapatarak ve açarak denedim.
  • Radeon yazılımı üzerinden düşük voltaj, düşük frekans, düşük güç ayarları yaparak ve fanın daha erken tam hızda çalışmasını sağlayacak ayarları yaparak denedim.
  • İtopya'nın tavsiyesi üzerine ekran kartını tekil olarak yetkili teknik servise farklı zamanlarda iki defa götürdüm. Kartta herhangi bir sorun olmadığını ilettiler.

Muadili değil biliyorum fakat arkadaşımdan temin ettiğim Sapphire RX 580 Nitro+ kart ile de denedim ve sorun görmedim. Fakat gerek ekran kartını yetkili teknik servise iki defa götürdüğüm için (ServisPoint ekran kartında kesinlikle arıza olmadığını belirtiyor) gerekse RX 5700 ile RX 580 arasındaki saat hızı, güç tüketimi, performans farklarından dolayı sorun kesin olarak ekran kartında diyemiyorum.

Satın aldığım sistem, işletim sistemi ve uzun zamandır kullandığım monitör:

1.Ekran kartının örnek fotoğraflardaki gibi çift Pci-e güç kablosu ile bağlamanızı rüca ediyorum ekran kartı güç girişlerini.

d3151eb570e618d9f569a431003da64b.pngindir.jpg

2. Olarak sizinkine çok benzeyen bir sorun yaşayan arkadaşımızın youtube de ki çözümünü bırakıyorum. Sorun anakart işlemci ekran kartı psu veya ramlerinizden kaynaklanıyor olabilir sorunun en kestirme yöntemini bulabilmek için 2. bir kasada işlemci ekran kartı ram ssd hdd bu parçaları tek tek denemeniz bunlar sorunsuz çıkarsa geriye anakart ve psu (farklı psu ile denemiş olsanız bile 1. örnekte vermiş olduğum bağlantıyı deneyimlemediğiniz için ve psu kaliteniz düşük sınıf olduğu için hala bu ihtimal biraz var) dan başka sıkıntı çıkarabilecek bir donanım kalmadığı için sorununuzu çözmüş olursunuz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemin yeniden başlaması "genelde" güç kaynağına işaret. RX 5700 serisi güç vampiri resmen. AMD driverından fan ayarı ve undervolt yapmanı öneririm. Stres testi yapıp sorun çıkmadıysa bence bağlantı problemi var. Bende aynı sorunu RX 5700 XT ile yaşıyordum bu videodaki arkadaşın anlattığı yöntemle çözdüm:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ek olarak minidump dosyası varsa paylaşır mısın?
1.Ekran kartının örnek fotoğraflardaki gibi çift Pci-e güç kablosu ile bağlamanızı rüca ediyorum ekran kartı güç girişlerini.

Eki Görüntüle 639254Eki Görüntüle 639255

2. Olarak sizinkine çok benzeyen bir sorun yaşayan arkadaşımızın youtube de ki çözümünü bırakıyorum. Sorun anakart işlemci ekran kartı psu veya ramlerinizden kaynaklanıyor olabilir sorunun en kestirme yöntemini bulabilmek için 2. bir kasada işlemci ekran kartı ram ssd hdd bu parçaları tek tek denemeniz bunlar sorunsuz çıkarsa geriye anakart ve psu (farklı psu ile denemiş olsanız bile 1. örnekte vermiş olduğum bağlantıyı deneyimlemediğiniz için ve psu kaliteniz düşük sınıf olduğu için hala bu ihtimal biraz var) dan başka sıkıntı çıkarabilecek bir donanım kalmadığı için sorununuzu çözmüş olursunuz.

Merhaba,

Paylaştığınız video bağlantısını @speh61 'da paylaşmıştı. Bu yöntemi denedim ve maalesef sorunumu gidermedi.

Şu anda bir yandan MSI Global'dan gelecek cevabı beklerken bir yandan da bu Pazar için bir aksilik çıkmazsa tüm parçaları bir arkadaşımın bilgisayarı ile çapraz test etmek için bir plan yaptık. Umarım çapraz test sonucu bir sonuca ulaşabiliriz. Şu anda benim gözümde en şüpheli parça ekran kartı. Sebebi tamamen RX580'de sorun görmemem.

PSU ve ekran kartı arasındaki güç bağlantısı ile ilgili paylaştığınız görseller çok ilgimi çekti. Bu ekran kartının anlık olarak o kablonun taşıyamayacağı kadar yüksek akım çekebileceği hiç aklıma gelmemişti. Benim güç kaynağım bu bağlantı için uygun değil fakat daha öncede denediğim 850W modüler güç kaynağında ikinci bir PCI-E güç kablosu edinerek bunu bağlantıyı deneyebilirim.

Merhaba,

Paylaştığınız video bağlantısını @speh61 'da paylaşmıştı. Bu yöntemi denedim ve maalesef sorunumu gidermedi.

Şu anda bir yandan MSI Global'dan gelecek cevabı beklerken bir yandan da bu Pazar için bir aksilik çıkmazsa tüm parçaları bir arkadaşımın bilgisayarı ile çapraz test etmek için bir plan yaptık. Umarım çapraz test sonucu bir sonuca ulaşabiliriz. Şu anda benim gözümde en şüpheli parça ekran kartı. Sebebi tamamen RX580'de sorun görmemem.

PSU ve ekran kartı arasındaki güç bağlantısı ile ilgili paylaştığınız görseller çok ilgimi çekti. Bu ekran kartının anlık olarak o kablonun taşıyamayacağı kadar yüksek akım çekebileceği hiç aklıma gelmemişti. Benim güç kaynağım bu bağlantı için uygun değil fakat daha öncede denediğim 850W modüler güç kaynağında ikinci bir PCI-E güç kablosu edinerek bunu bağlantıyı deneyebilirim.

Rx 580 de sorun olmadıysa ozaman %90 gene psu yada %90 gene ekran kartı arızası oluyor bu durum eğer benim önerdiğim bağlantı şekli ile kurtarabilirseniz kaliteli bir psu edinip yolunuza devam edersiniz eğer o yöntem ile kaliteli psu ile kurtamazsanız ekran kartı arkadaşınızın sisteminde de aynı şekilde sorunu yaratmaya devam ediyorsa kesin ekran kartı arızası olarak iade için gereken çabayı göstermeniz gerekecektir diye düşünüyorum.

Tekrar geçmiş olsun.
Bu arada tekrar baktım şaşırmayın ve bunu ciddiyetle de dikkate alın denediğiniz psu bu muydu? "Thermaltake Grand RGB Gold (Sync Edition) "

Cevap evet ise; Kötü psu dostum ama kötü sayılabilecek 3. tier c lerin arasında o sınıfın kendi içinde en iyi psu lardan.

Tier C • Recommended for cheap mid/low-end systems

Kontrol edebilirsiniz ki JonnyGURU veya Juular adlı linustechtips üylerine başlık altından üye olup soruda sorabilirsiniz.

Malesef şöyle bir durum var elinizde ki iki psu da gerçekten ekran kartında arıza olup olmadığının tespit edebilecek referans niteliklerini taşımıyor ama Thermaltake Grand rgb gold olan psu'nuz ile çift kablo güç beslemesi ve biraz undervolt ile gpu ya tabiki test ederseniz %90 çalıştıracaktır arıza yoksa ekran kartında.

Tekrar geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Rx 580 de sorun olmadıysa ozaman %90 gene psu yada %90 gene ekran kartı arızası oluyor bu durum eğer benim önerdiğim bağlantı şekli ile kurtarabilirseniz kaliteli bir psu edinip yolunuza devam edersiniz eğer o yöntem ile kaliteli psu ile kurtamazsanız ekran kartı arkadaşınızın sisteminde de aynı şekilde sorunu yaratmaya devam ediyorsa kesin ekran kartı arızası olarak iade için gereken çabayı göstermeniz gerekecektir diye düşünüyorum.

Tekrar geçmiş olsun.
Bu arada tekrar baktım şaşırmayın ve bunu ciddiyetle de dikkate alın denediğiniz psu bu muydu? "Thermaltake Grand RGB Gold (Sync Edition) "

Cevap evet ise; Kötü psu dostum ama kötü sayılabilecek 3. tier c lerin arasında o sınıfın kendi içinde en iyi psu lardan.

Tier C • Recommended for cheap mid/low-end systems

Kontrol edebilirsiniz ki JonnyGURU veya Juular adlı linustechtips üylerine başlık altından üye olup soruda sorabilirsiniz.

Malesef şöyle bir durum var elinizde ki iki psu da gerçekten ekran kartında arıza olup olmadığının tespit edebilecek referans niteliklerini taşımıyor ama Thermaltake Grand rgb gold olan psu'nuz ile çift kablo güç beslemesi ve biraz undervolt ile gpu ya tabiki test ederseniz %90 çalıştıracaktır arıza yoksa ekran kartında.

Tekrar geçmiş olsun.
Tekrar merhaba, teşekkür ederim.

Denediğim PSU Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W 80+ Gold idi. Bu isimle arattığımda birebir aynı PSU'yu ilettiğiniz listede göremedim. Belki ülkeden ülkeye etiketlemeleri değişiyordur ve sizin attığınız Tier C PSU ile aynıdır, anlayamadım. Ayrıca böyle bir listenin var olması çok iyi imiş. Teşekkür ederim ilettiğiniz için.

Kafamı kurcalayan bir konu da şu. Yakın zamanda Radeon kasa toplayan çoğu kişi tahminen benzer PSU'lar kullanmıştır, listedeki Tier C veya Tier D gibi. Acaba herkes benzer sorunlar yaşıyor mu? Bunu gerçekten merak ettim.

Bu sorunun ekran kartına olup olmadığını anlamak için sanırım yapabileceğim en iyi şey RX 5700 veya RX 5700 XT bir ekran kartı bularak bu kasaya takmak ve sorun olup olmadığını kontrol etmek. Bu da benim için çok zor bir ihtimal. Çünkü eğer durum sizin dediğiniz gibiyse ben bu ekran kartını yarın başka bir kasada denediğimde aynı sorunu görürsem ve o kasada takılı olan PSU'da listedeki nispeten kalitesiz PSU'lardan ise yine anlayamamış olacağım.

Tekrar merhaba, teşekkür ederim.

Denediğim PSU Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W 80+ Gold idi. Bu isimle arattığımda birebir aynı PSU'yu ilettiğiniz listede göremedim. Belki ülkeden ülkeye etiketlemeleri değişiyordur ve sizin attığınız Tier C PSU ile aynıdır, anlayamadım. Ayrıca böyle bir listenin var olması çok iyi imiş. Teşekkür ederim ilettiğiniz için.

Kafamı kurcalayan bir konu da şu. Yakın zamanda Radeon kasa toplayan çoğu kişi tahminen benzer PSU'lar kullanmıştır, listedeki Tier C veya Tier D gibi. Acaba herkes benzer sorunlar yaşıyor mu? Bunu gerçekten merak ettim.

Bu sorunun ekran kartına olup olmadığını anlamak için sanırım yapabileceğim en iyi şey RX 5700 veya RX 5700 XT bir ekran kartı bularak bu kasaya takmak ve sorun olup olmadığını kontrol etmek. Bu da benim için çok zor bir ihtimal. Çünkü eğer durum sizin dediğiniz gibiyse ben bu ekran kartını yarın başka bir kasada denediğimde aynı sorunu görürsem ve o kasada takılı olan PSU'da listedeki nispeten kalitesiz PSU'lardan ise yine anlayamamış olacağım.
Sync gold olarak benim yazdığım ürün ile aynı ürün iki versiyonu olunca ikinci versiyonu parantez içinde yazıyorlar.

Tier c de thermaltake başlığının ilerisinde görülüyor. Geçmiş olsun.

Burda yapacağınız iş basit ekran kartını söküyorsunuz götürüyorsunuz doğru düzgün a yada b tier bir makinede çift güç kablosuyla temiz kurulum test ediyorsunuz arıza veriyorsa video kaydı ile garantiye kesin iade değişim isteği ile gönderiyorsunuz başka yapabileceğiniz birşey yok.

Arıza vermiyor ise 3. 4. Kalite psu lardan kurtulup doğru düzgün tier a yada tier b+ gold psu alıyorsunuz makineye kurtuluyorunuz.

Örnek sizi kurtarabilecek psu tipi minimum High power performance gd 750w gold tier b+ dır aslında tier a kalitesindedir ama fan göbeği yüzünden b+ olmuştur. Bu model yeterli bütçe kısıtlıysa.

Veya fsp hydro g pro 850w yada corsair rm750/850 vb.

Son düzenleme:
Henüz aklıma gelen bir durumu da eklemek istiyorum. Önemli bir detay mıdır?

Nadiren BIOS'a girerken nispeten daha sık olarak da güvenli modda bilgisayarı açınca ekran fotoğraflardaki gibi açılabiliyor. Fakat dediğim bu çok sık olmuyor.
Eki Görüntüle 639704Eki Görüntüle 639705Eki Görüntüle 639706

Kart arıza gösteriyor donanımsal yani dostum sen bu fotoğraflarla kesin değişim için servise başvur birde önerdiğim tip psu alıp yeni gelen kartı artık onunla dene muhtemelen bu kart değişecek geçmiş olsun.

Kart arıza gösteriyor donanımsal yani dostum sen bu fotoğraflarla kesin değişim için servise başvur birde önerdiğim tip psu alıp yeni gelen kartı artık onunla dene muhtemelen bu kart değişecek geçmiş olsun.
Bu fotoğraflarla ve bilgisayarın oyunda restart yaptığının net belli olduğu bir video ile iki defa servise gittim fakat test ettiklerini, sorun olmadığını söyleyerek çıkışını yaptılar.

Eğer tamamen üstüne yoğunlaştığımız gibi ekran kartında donanımsal bir arıza varsa yarınki çapraz testlerde ortaya çıkacaktır diye umuyorum.

Ekleme: @Jarex Biraz kolaycılık gibi görünebilir ama kendinizin de kullandığınız veya bir yakınınızın kullandığı, tavsiye edebileceğiniz, şu anda satışta olan ve f/p olarak iyi konumda olan bir PSU marka modeli paylaşma şansınız olabilir mi?

Bu fotoğraflarla ve bilgisayarın oyunda restart yaptığının net belli olduğu bir video ile iki defa servise gittim fakat test ettiklerini, sorun olmadığını söyleyerek çıkışını yaptılar.

Eğer tamamen üstüne yoğunlaştığımız gibi ekran kartında donanımsal bir arıza varsa yarınki çapraz testlerde ortaya çıkacaktır diye umuyorum.
3. Defa gideceksiniz 3 defa da aynı sorunla servise gidip dönerse kesin değişim olmak zorunda bildiğim kadarıyla yasal olarak böyle bir hakkınız var değişim yapmazlarsa. Tüketici hakem heyetinden dava açacaksınız.

Bunları yapacaksınız ama kaliteli psu zaten mecbur alacaksınız high power performance gd 750w gold alın çift kablo bağlayın en azından kesinlikle psu dan olmadığını anlayıp net bir biçimde hakkınızı ararsınız.

İzlenecek yol burda anlatılmış.

Son düzenleme:
3. Defa gideceksiniz 3 defa da aynı sorunla servise gidip dönerse kesin değişim olmak zorunda bildiğim kadarıyla yasal olarak böyle bir hakkınız var değişim yapmazlarsa. Tüketici hakem heyetinden dava açacaksınız.

Bunları yapacaksınız ama kaliteli psu zaten mecbur alacaksınız high power performance gd 750w gold alın çift kablo bağlayın en azından kesinlikle psu dan olmadığını anlayıp net bir biçimde hakkınızı ararsınız.

İzlenecek yol burda anlatılmış.

Sistemi hazır olarak yeni satın aldım ve geçtiğimiz 2 ay içerisinde toplamda 5 defa servise gittim bu sorundan dolayı :(. İlk mesajımda da belirtmiştim fakat gözden kaçmış olabilir, aslında ben hali hazırda Hakem Heyeti başvurusu yaptım ve şu anda İtopya'dan savunma istendi aşamasında. Savunmanın gelmesini bekliyorum. Ama benim için öncelikli olan, eğer kurtarılabilecek bir durum ise, herhangi bir donanımsal arıza yok ise kurtarıp kullanmak ve Hakem Heyeti başvurusunu iptal etmekti.

Yarınki çapraz testlerin sonucuna göre ekran kartında kesin donanımsal bir arıza var diyebilirsek eğer artık sadece Hakem Heyeti başvurusunun sonucunu bekliyor olacağım.

Geri
Yukarı