Ryzen 5 3600 ve RTX 2060 FPS sorunu

Dediğiniz gibi ekran kartı derecesini düşürüyorsa FPS'de düşüyor 40'lara iniyor gözlerimi yoruyor. Bahsettiğiniz optimum nedir resmini atar mısınız ben hiçbi ayar yapmadım, PC'yi toplayalı 2 hafta oldu.
Buyrun
Sıkıntı yapacak bir durum yok ortada. Şu anda 1080P'de kullandığınız için GPU'nun tam kapasite çalışmasına gerek yok. Şöyle düşünmelisiniz tek bir işçinin yapabileceği bir işi neden 3 işçi yapsın? Durum bundan ibaret. Eğer DSR çarpanlarını açıp görüntüyü 2K'ya alırsanız o zaman kartın %99 kullanıldığını görürsünüz. 1080P'de bu kullanımlar normal.
Ben 1080P DSR kapalı daha yüksek yüzde alıyorum.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    6,5 KB · Görüntüleme: 55
  • 2.png
    2.png
    29,1 KB · Görüntüleme: 66
İşlemci kullanım yüzdelerini tek bir kalıba sığdıramayız. Aynı işlemcilerin aynı sistemlerde ki çekirdek kullanımları bile bilgisayardan bilgisayara değişiyor. Kaldıki farklı seri işlemcilerin kullanım yüzdeleri tabii ki değişecektir. Sizin 2600X ile aldığınız yüzde değerlerinin 3600'den yüksek olması sistemin problemli olduğu anlamına gelmeyebilir. Sistemde drop, çökmeler, sıcaklık sorunları, anormal şekilde fps düşüklüğü vs var mı? Bunlara bakmak gerekir. Ben R5 3600+RTX 2070 sistemde Kingdom Come oyununu ultra ayarlarda 60-70 fps arası bitirdim. Ancak kullanım yüzdelerine dikkat etmedim. Bence arkadaşın değerleri normal.

FPS 40'lara kadar geriliyor. İşlemci ve GPU düşük yüzdelerde çalışıyor hocam. Bu duruma normal demek normal değil. 🙂

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
buradaki testte de aynı sizin gibi ekran kartı kullanımı bazen düşüyor ve FPS'te düşme yaşanıyor.

RAM'iniz dual kit mi? XMP açık mı?
Anakartta 2 RAM var girişi var kullandığım RAM > G.SKILL SniperX Gri Kamuflaj 16GB (2X8GB) 3200Mhz DDR4 Ram Fiyatı
RAMleri 3200de kullanmak için XMP açtım,RAMler şuan 3200de çalışıyor
Sıkıntı yapacak bir durum yok ortada. Şu anda 1080P'de kullandığınız için GPU'nun tam kapasite çalışmasına gerek yok. Şöyle düşünmelisiniz tek bir işçinin yapabileceği bir işi neden 3 işçi yapsın? Durum bundan ibaret. Eğer DSR çarpanlarını açıp görüntüyü 2K'ya alırsanız o zaman kartın %99 kullanıldığını görürsünüz. 1080P'de bu kullanımlar normal.
Aslında işlemcinin yada ekran kartının %kaç çalıştığını umursamıyorum 60FPS alim yeter :) sorun şu 1080p yüksek ayarda FPS 40lara iniyor bunun sebebinin ekran kartının %70lerde çalışmasına bağlıyorum ve şöyle düşünüyorum,işlemci ekran kartını besleyemiyomu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Benzer değerler bu sistemde de mevcut. İşlemci kullanımı gösterilmemiş ama GPU kullanım yüzdelerine bakılırsa CPU kullanımının sizinkinden farklı olmadığını tahmin etmek çok zor değil. Ayrıca oyunu Xbox Game Pass aracılığı ile mi indirdiniz? Eğer oradan indirdiyseniz optimizasyonun çokta sağlıklı olduğu söylenemez. Bence artık günümüzün güncel sistemlerinde 1080P oyunlarda yüksek GPU kullanımı beklemek biraz yanlış.(İstisna oyunlar var.)

RAM hakkında bilgi verebilir misiniz?
Anakart 2 slot var , XMP açık 3200HZ çalışıyor

Benzer değerler bu sistemde de mevcut. İşlemci kullanımı gösterilmemiş ama GPU kullanım yüzdelerine bakılırsa CPU kullanımının sizinkinden farklı olmadığını tahmin etmek çok zor değil. Ayrıca oyunu Xbox Game Pass aracılığı ile mi indirdiniz? Eğer oradan indirdiyseniz optimizasyonun çokta sağlıklı olduğu söylenemez. Bence artık günümüzün güncel sistemlerinde 1080P oyunlarda yüksek GPU kullanımı beklemek biraz yanlış.(İstisna oyunlar var.)
Epic Games'den satın aldım,bu video benimki gibi ekran kartı %70lerde çalışıyo ve bu nedenle FPS 40lara geriliyor bunun sebebi ne işte

Buyrun

Ben 1080P DSR kapalı daha yüksek yüzde alıyorum.
Bu ayarı yaptım ve biosuda en son versiona güncelledim az önce ama sonuç değişmedi
Aldığınız FPS YouTube'da çekilen videolardaki FPS ile aynıysa merak etmeyin.
Ekran kartı %98 vs çalıştığında FPS 90larda oluyo %70lerde çalıştığında FPS 40lara düşüyo bu gerçekten normal mi? pardon %70lerde çalışması normal mi

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı