Ryzen 5 3600 ve RTX 2070S Sistem Toplama

Egna

Centipat
Öncelikle herkese merhabalar. Bu benim ilk sistem toplayışım. (QQ Super'e bakarak kendime uygun hale getirmeye çalıştım). Her ne kadar mantığı az buz kavramış olsam da hala bir şey bildiğimi söyleyemem (o yüzden vurmayın lütfen: D). Kendimce bir kısmını yurt dışından getirterek (RAM, ekran kartı, işlemci) ucuza derlediğim şöyle bir sistem oluşturdum;

-Corsair Vengeance LPX 16 GB (2 X 8 GB) DDR4 3600 (PC4-28800) C18 1.35V Desktop Memory - Black
-MSI Gaming GeForce RTX 2070 Super 8 GB GDRR6 256-BIT HDMI/DP Nvlink Twin-Frozr Turing Architecture
Overclocked Graphics Card (RTX 2070 Super Gaming X)
-AMD Ryzen 5 3600 6-Core, 12-Thread Unlocked Desktop Processor with Wraith Stealth Cooler
-Kingston A400 480 GB 2.5 inç SATA 3 SSD SA400S37/480G
-MSI B450-A PRO AMD B450 3466(OC) DDR4 Soket ATX B450-A-Pro
-Phanteks Eclipse P350X Siyah Bilgisayar Kasası PH-EC350PTG_DBK
-Thermaltake Smart RGB BX1 PS-SPR-0750NHSABE-1 750W 80+ Bronze Aktif PFC ATX 4711246873964
-Seagate ST2000DM008 3.5' 2 TB 7200 RPM 256 MB SATA 3 HDD

Sistemi daha çok oyun amaçlı topluyorum. Anakartın vasat olduğunun farkındayım ama anakart bakımından sadece işimi görecek bir şey istiyorum yani gelecekte tekrardan parça değiştirmedir şudur budur uyumluluk sorunu yaşarsam değişim yaparım herhalde. Bunun dışında kasaya ayrı bir sempati beslediğimden küçük gelir mi gelmez mi bilmem ama değiştirmek istemedim. İşlemci olaraksa kendimce evde müzik, shop, edit ve tasarım yapıyorum o yüzden de birkaç yaptığım araştırma sonucu onu da sabit bırakmaya karar verdim. RAM'de ise 3600 MHz olduğuna inandığım bir değer yazıyor orada ama spesifik olarak Amazon sayfasında belirtilmemiş. Fiyatı çok hoşuma gitti ben de ekledim. En büyük sorunu pwde yaşadığımı söyleyebilirim. Yeterli yahut iyi bir şey seçip seçmediğimi bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla Thermaltake forumda da sevilen bir firma. Bronz olması ve 700W olması bunun dışında LED'lerini sevmem seçimimi etkiledi. Evet, bütçem 7000-7500 ₺ ki bu sistem bu haliyle 7448 tutuyor (eğer Amazon'un verdiği vergi değeri doğruysa vergisiyle beraber). Soğutucu hem QP red'de hem de QP super'de ekstradan eklenmediği için ben de eklemedim ki işlemciyi aynı tuttuğum için ısı oranının değişmeyeceğine inanıyorum. Evet ne diyorsunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı Tomahawk MAX, gerisi güzel. Ürünleri link olarak verseniz çok daha güzel olurdu. Şimdi mesela tek tek girip aramayacağım :) Öbür türlü tıklar bakardım.

Anakartı Tomahawk MAX, gerisi güzel. Ürünleri link olarak verseniz çok daha güzel olurdu. Şimdi mesela tek tek girip aramayacağım :) Öbür türlü tıklar bakardım.

Sitede yeniyim karma karışık görünür diye linkli atmak istememiştim kusura bakmayın, buyrun;
MSI MSI B450-A PRO AMD B450 3466(OC) DDR4 Soket ATX B450-A-PRO | Trendyol (attığınız anakarta yakın bir fiyata geliyor sanırsam ki o da şöyle;
)

Son düzenleme:
Arkadaşın dediği gibi anakartı Tomahawk MAX ya da Gaming Plus MAX almanızı tavsiye ederim çünkü Ryzen 3000 serisini doğrudan destekleyen işinizi gayet iyi görecek uygun fiyatlı anakartlar bunlar.

Arkadaşın dediği gibi anakartı Tomahawk MAX ya da Gaming Plus MAX almanızı tavsiye ederim çünkü Ryzen 3000 serisini doğrudan destekleyen işinizi gayet iyi görecek uygun fiyatlı anakartlar bunlar.
peki bunun dışında bana sorun çıkartabilecek yahut "bu ürün şu ürünün fiyatıyla neredeyse aynı şunu tavsiye ederim" diyeceğiniz bir parça var mı? Mesela soğutucu konusunda hala pek emin değilim. Ses konusunda yahut performans konusunda bir sorun çıkartır mı? Hiç bu tür şeyler duydunuz mu? En aşağı kaç watta kadar almam lazım ve bu bronz yahut altın modeller olmasa ne olur? Fiyatı belki de ona göre de aşağıya çekebilirim.

@Egna RGB olması şart değilse PSU'dan bir miktar kısabilirsiniz. Bronze olmasa bile 80+ ve kaliteli marka olması sizin için daha iyi olur. Hydro 600W 80+ FSP bakabilirsiniz, yeterli geleceksiz sisteminize. Bunun dışında stok halde kullanacağınız R5 3600 stok fan ile yeterli performans sunacaktır. Kasa içi hava akışı iyi olduğu sürece sorun yaşamazsınız. A400 480GB şu an TR'de de uygun ve tercih edilenlerden. Pek bir sorunu ya da konusunu göremedim gören bilen bir eksisini varsa yazabilir. Ben Ultra 3D 500GB kullanıyorum, çok araştırarak aldım. Samsung SATA almayan biri için Ultra 3D sanırım en iyi 2.tercih olurdu. Ekran kartınız kesinlikle güzel, sadece fiyatı aynı veya çok yakınsa Gaming Z alsanız sanki daha güzel olur. Yanlış bilmiyorsam GPU'lar da CPU'lar gibi hepsi aynı silikon kalitesinde olmuyor. MSI bildiğim kadarıyla en iyi GPU'ları Z serisine koyuyor. Sıralama Z - X - Gaming bilmem ne diye gidiyor. Fabrika çıkışı frekansı X ile aynı olsa bile hız aşırtma potansiyeli en yüksek Z'de diye biliyorum. Şart değil sadece info verdim Gaming X kesinlikle güzel kart. SSD kısmında Nvme elbette daha performanslı ancak normal bir kullanıcı için bunun günlük hayatta çok bir getirisi yok. Oyunlar programlar vs. çok benzer sürelerde hızlı şekilde işlem görüyor. Karışık olduysa kusura bakmayın.

Ekleme: 350X güzel, P400A da dikkat çekilen kasalar arasında isterseniz bir araştırın derim.

@Egna RGB olması şart değilse PSU'dan bir miktar kısabilirsiniz. Bronze olmasa bile 80+ ve kaliteli marka olması sizin için daha iyi olur. Hydro 600W 80+ FSP bakabilirsiniz, yeterli geleceksiz sisteminize. Bunun dışında stok halde kullanacağınız R5 3600 stok fan ile yeterli performans sunacaktır. Kasa içi hava akışı iyi olduğu sürece sorun yaşamazsınız. A400 480GB şu an TR'de de uygun ve tercih edilenlerden. Pek bir sorunu ya da konusunu göremedim gören bilen bir eksisini varsa yazabilir. Ben Ultra 3D 500GB kullanıyorum, çok araştırarak aldım. Samsung SATA almayan biri için Ultra 3D sanırım en iyi 2.tercih olurdu. Ekran kartınız kesinlikle güzel, sadece fiyatı aynı veya çok yakınsa Gaming Z alsanız sanki daha güzel olur. Yanlış bilmiyorsam GPU'lar da CPU'lar gibi hepsi aynı silikon kalitesinde olmuyor. MSI bildiğim kadarıyla en iyi GPU'ları Z serisine koyuyor. Sıralama Z - X - Gaming bilmem ne diye gidiyor. Fabrika çıkışı frekansı X ile aynı olsa bile hız aşırtma potansiyeli en yüksek Z'de diye biliyorum. Şart değil sadece info verdim Gaming X kesinlikle güzel kart. SSD kısmında Nvme elbette daha performanslı ancak normal bir kullanıcı için bunun günlük hayatta çok bir getirisi yok. Oyunlar programlar vs. çok benzer sürelerde hızlı şekilde işlem görüyor. Karışık olduysa kusura bakmayın.

Ekleme: 350X güzel, P400A da dikkat çekilen kasalar arasında isterseniz bir araştırın derim.
Yok estağfirullah, ne demek. Evet bir sayfada ben de farkına bakmıştım. Amazonda şu anda X serisinden de ucuza satılıyor. Her türlü ilk tercihim kesinlikse Z'den yana olurdu fakat ne yazık ki vergilendirme o kartta daha fazla. Bundan ötürü bana 144 dolar fazladan yansıma yaparak geliyor ki bu farkla neredeyse Trio'ya bile geçebilirim ki yanlış hatırlamıyorsam fark 3-5 fps kadar oluyor zaten. O yüzden bu tercihi yapmıştım. Bunun dışında 600w lik bir psu nun bronze bile olsa yeterli olacağına emin misiniz? Eğer öyleyse her türlü 600w lık o dediğiniz psu yu alırım çünkü. Kasa konusunda ise o kasayı daha önce de görmüştüm ki her ne kadar hoş gözükse de 350+ a karşı bir sempati besliyorum. Duruşu çok hoşuma gidiyor ama tabi ki hava akışı bu kasada beni en çok korkutan şeylerden bir tanesi. Mesela söylediğiniz kasada fan oranı çok daha fazla. Bildiğim kadarıyla 350+'da ise sadece bir tane fan bulunuyor ki bu özellikle ileride işime yarar mı bilmiyorum. Hatta normalde bile ısı seviyesini nasıl korur bir fikrim yok. Oc konusunda pek bilgili olduğumu söyleyemem ama kasa hava akışının fazlasıyla önemli olduğu gibi bir teorem kafamda oluşuyor ama dediğim gibi bilmiyorum belki de sadece kartın ve işlemcinin fanları önemlidir. Oclenebilir bir sisteme yükseltmek istersem bu kasanın ileride hem boyut olarak hem de ısı koruma yahut sirkülasyonu olarak beni yolda bırakabileceğinden korkuyorum. Eğer böyle bir şey olmaz derseniz fikrimi değiştirmem büyük ihtimalle. Diğer türlü her şekilde sizin söylediğiniz kasayı alırım. Ssd konusunda ise belki de dediğiniz gibi yaparım ama şu anlık aslında normal bir ssd bana yetecektir. İleride belki de bir değişim yaparım fiyatlar durmadan düşüyor gibi duruyor.

Son düzenleme:
@Egna
Düşündüğünüz 350X bildiğim kadarıyla güzel bir kasa. P400A nın çok iyi olmasının sebebi MB511 gibi ön tarafı tamamen mech yani direk dışarıdan çok fazla seviyede hava çekip içeriye üfleyebiliyor. 350X ile kutudan 1 fan bile geliyor olsa o fanı egzoz yaparsınız ve ayrı olarak 2-3 artık ne kadar oluyorsa statik basınç fanı alırsınız. Az çok kasadan anlarım diye düşünüyorum. P350X birçok kasadan daha iyi ön ızgaraya sahip gibi duruyor. Rahat rahat hava çekebileceğini düşünüyorum. Eğer sempati duyuyorsanız değiştirmenize gerek olmadığını düşünüyorum.

Eğer o derece fark var ise tabi ki de Z yerine X'i tercih ediniz. Arada çok az fark var zaten birçok kullanıcı bunun farkında bile olmaz.

Overclock yapmaktan ziyade R5 3600'e birkaç ince ayar verilerek daha stabil çalışması sağlanabiliyor. Gereksiz güç tüketmesi engellenip istikrarlı ve ortalama performans üzerinde çalıştırılabiliyor.

PSU olarak 600W yeterli olacaktır merak etmeyin. FPS HYDRO 600 80+ veya 650W bir modeli daha vardı fiyatları uygun sizinkine göre bakın isterseniz.

@Egna
Düşündüğünüz 350X bildiğim kadarıyla güzel bir kasa. P400A nın çok iyi olmasının sebebi MB511 gibi ön tarafı tamamen mech yani direk dışarıdan çok fazla seviyede hava çekip içeriye üfleyebiliyor. 350X ile kutudan 1 fan bile geliyor olsa o fanı egzoz yaparsınız ve ayrı olarak 2-3 artık ne kadar oluyorsa statik basınç fanı alırsınız. Az çok kasadan anlarım diye düşünüyorum. P350X birçok kasadan daha iyi ön ızgaraya sahip gibi duruyor. Rahat rahat hava çekebileceğini düşünüyorum. Eğer sempati duyuyorsanız değiştirmenize gerek olmadığını düşünüyorum.

Eğer o derece fark var ise tabi ki de Z yerine X'i tercih ediniz. Arada çok az fark var zaten birçok kullanıcı bunun farkında bile olmaz.

Overclock yapmaktan ziyade R5 3600'e birkaç ince ayar verilerek daha stabil çalışması sağlanabiliyor. Gereksiz güç tüketmesi engellenip istikrarlı ve ortalama performans üzerinde çalıştırılabiliyor.

PSU olarak 600W yeterli olacaktır merak etmeyin. FPS HYDRO 600 80+ veya 650W bir modeli daha vardı fiyatları uygun sizinkine göre bakın isterseniz.
Peki bana sirkülasyon için önerebileceğiniz güzel bir fan var mı? Gördüğüm kadarıyla bazıları daha pahalı. Rgb gibi şeylerden ötürü mü yoksa ses seviyesi, boyutu falan olarak mı bu fiyat farkları yaşanıyor bilmiyorum ama tavsiye edeceğiniz bir markaya yahut modele açığım. Kasanın önü gördüğüm kadarıyla iki fana kadar destekliyor. Ekstra iki fan alırım eğer alacak olursam.

aynı firmanın 700w psu su da ucuz görünüyor belki de onu alırım. Tabi 650w bulursam ona yönelme ihtimalim daha yüksek. 600w şimdilik beni idare etse de gelecekte de sistemde yaptığım değişiklikleri daha rahat destekleyecek bir şey almak istiyorum. O yüzden tercihimi 650 hatta 700'den yana kullanacağım büyük ihtimalle.

@Egna Şimdi şöyle söyleyeyim; Firmalar zaten watt başına performansı artırma rekabetinde oldukları için şu an 150W civarı kartlar 1080p oyunculukta yarıp geçebiliyor. Zamanla aynı seviyede yeni kartlar daha fazla performans verecek ve daha az güç tüketecek. Tabi yok ben 700 alayım kafam rahat olsun derseniz de zaten sorun yok alabilirsiniz :)

Fan olarak dünya kadar çeşit mevcut. İşin içine RGB girince değişebiliyor durumlar. Arctic P12 fiyatı çok uygun ve sessiz performanslı fanlardandır. Fan konusu çok karışık işin içine girersek çıkamayız :) Siz kasa için statik basıncı yüksek fan tavsiyesi konularına bakın derim. Noctua bu konuda çok başarılı sessizlik ve fan kalitesi olarak ama renklerini bir türlü sevemedim ve pahalılar. Sosyalde eminim size çok iyi F/P fan önerebilecekler vardır. Gerekirse konu açarsınız cevaplanır. Bütçe dahilinde araştırılabilir; Noctua, Corsair, Akasa, Arctic.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı