Ryzen 5 3600 yük altındaki sıcaklık değerleri normal mi?

Makaleler
4
Yer
Manisa/Salihli
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Apex Legends oyununda test ettim. Grafikte gördüğünüz gibi 70-75 arasından bir anda 80'e çıkıp geri iniyor sürekli. Bu değerler normal midir?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    186,6 KB · Görüntüleme: 411
Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli o degerlerde degil ise sorun değil fakat yine de sogutmada bir eksiklik var gibi tabi bu sogutucuyada bağlı . Ya kasaya taze hava akisi yeterli degil yada ternal macun yeterli değil. Bir de montaj hatasındanda kaynaklaniyor olabilir. CPU da OC var mi?

Sürekli o degerlerde degil ise sorun değil fakat yine de sogutmada bir eksiklik var gibi tabi bu sogutucuyada bağlı . Ya kasaya taze hava akisi yeterli degil yada ternal macun yeterli değil. Bir de montaj hatasındanda kaynaklaniyor olabilir. CPU da OC var mi?
Stok fan mı var ? OC yapılmış mı ? Kasanın Hava Sirkülasyonu Nasıl ?
Sistemi 2 hafta önce incehesap sitesinden aldım (Webtekno Battle Gold). Sistem yeni olduğu için termal macundan kaynaklandığını sanmıyorum. OC var mı yok mu bir bilgim yok. Sürekli o değerde değil ama 67-80 arası sürekli değişiyor anlık olarak.

Sistemi 2 hafta önce incehesap sitesinden aldım (Webtekno Battle Gold). Sistem yeni olduğu için termal macundan kaynaklandığını sanmıyorum. OC var mı yok mu bir bilgim yok. Sürekli o değerde değil ama 67-80 arası sürekli değişiyor anlık olarak.
Sıcaklık değerleri aşırı fazla değil stok fan kullanıyorsunuz zaten bende aynı işlemci var stok fanla Max 70 derece görüyorum ama voltaj ayarlarım manuel ayarlı.Sizde voltaj ayarları autodur ellemediyseniz 80 li derecelere çıkması normaldir düşük sıcaklıkta olduğu zaman anakart voltajı arttırıp Max çalışma gücü almak istiyor buda işlemciyi ısıtıyor sıcaklık değerlerini 10 derece aşağı çekmek istiyorsanız stok soğutucuyu değiştirmenizi öneririm bundan ayrı olarak voltaj autodan çekin ama bunu tavsiye etmiyorum soğutucuyu değiştirmeniz en mantıklı olan çözüm
Yardımcı olabildiysem ne mutlu

3600 kullanıyorum coolermaster Masterliquid lite 120 ile boşta 42 derece falan oyun yükünde 48 derece stres testinde 60 derece stok soğutucusu ile gayet iyi değer sizinki birde AMD sitesinden driverları çıktı onu indirin güç seçeneklerinden işlemci en düşük durumu %5 yapın bu sayede boşta 2.80ghz düşüyor uzun ömürlülük ve ısınma yönünden çok etkili.

Driver link: https://www.amd.com/en/support/cpu/...d-ryzen-5-desktop-processors/amd-ryzen-5-3600

Manuel voltaj ayari nasil yapilir ogrenmenizi tavsiye ederim. Bilgisayar, Bios bilginiz varsa biraz kurcalayin ayarlari bulursunuz. Sahsen ben Ryzen 5 2600 kullanicisi olarak gundelik kullanimda 4.0ghz de 1.35v ile Aigo Dt120 sivi sogutmayla max 70 dereceleri gordum. Gerci ilginctir 4.1ghz de yine ayni sicaklik degerlerini aliyordum ama gunluk kullanim acisindan 4.0ghz daha stabil olur gibi geldi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı