Ryzen 5 3600 Yükte 73-75 Derecelere Ulaşıyor

İntel islemci alma sogutucu masrafin olacak diyen arkadaslarin hepsi ryzene sivi sogutma aldi( TEMSİLİ DEGİL) [emoji5]
Yav arkadaşım içeriği boş konuşma yapma. Konu sahibinin aldığı değerler zaten gayet normal. Git 100 derece üstünde ısı alanların konularına bu yazdığını yaz.

Dostum öncelikle işlemcin ısınmıyor ben 102 derece kullandım 4-5 ay civarı Rzyen 5 2600x imi. Bir problem yaşamadım ama sonra 120 mmlik bi sıvı soğutma aldım yük altında 102 derecedelerden 65 dereceye indi, 65 i daha geçtiğini görmedim. Çok kafana takıyorsan sıvı soğutma öneririm.
Hocam soğutucusu hiç mi yoktu. Stock fanla bu değere çıkması imkansız.

Hocam soğutucusu hiç mi yoktu. Stock fanla bu değere çıkması imkansız.
Stok fan vardı ama ben 4-5 oyun aynı anda oynuyorum ve bunların yanında sistemi ciddi anlamda zorlayacak can çekiştirecek işlemleri 7/24 açık bırakıp yapıyorum. Bu yüzden bendeki değerler bu. Normal oyununu oynayan işini yapan bir kullanıcı 75-80 lerde seyredebilir.

Stok fan vardı ama ben 4-5 oyun aynı anda oynuyorum ve bunların yanında sistemi ciddi anlamda zorlayacak can çekiştirecek işlemleri 7/24 açık bırakıp yapıyorum. Bu yüzden bendeki değerler bu. Normal oyununu oynayan işini yapan bir kullanıcı 75-80 lerde seyredebilir.
Hocam konu hortlatmak gibi olmasın ama ben aliexpresden r5 1600 alıcam soğutucusuz neler yapabilirim. 1 hafta sonra falan soğutucu alabilirim.

Şaşırmanıza gerek yok. Yeni teknoloji ile gelen güçlü işlemciler bunlar. Stok soğutucu yerine sıvı soğutma sistemi kullanırsanız daha da düşecektir dereceler fakat bu değerler gayet normal. Mevcut soğutmanız ile devam edebilirsiniz. İleri de gelecek olan voltaj değerleri güncellemeleri ile ısılar daha da düşecektir. AMD'nin 19 Ağustos'ta çıkardığı chipset güncellemesi var, onu yükleyin.
Eve gittiğim zaman yapacağım teşekkürler.

Ben de R5 3600 kullanıyorum. An itibarıyla arkaplanda Twitch, Discord, Chrome, Opera, CoreTemp, Wallpaper Engine ve Remote Mouse uygulamaları açık. 55-64 arası geziyor. Gördüğüm maksimum sıcaklık 90. Stok soğutucu ile standart değerler gibi görünüyor. Sistemimde 3 tane tırt fan, bir tane stok cpu fanı, bir tane de kasanın altından dışarı hava üfleyecek 8 cm'lik fan daha var ve zır stok ayarlardayım.

Boştaki sıcaklığın daha düşük olmasını isterdim aslında, ama yine de değerler fazla değil bana sorarsanız. Kule tipi uygun fiyatlı bir soğutucu almak istiyorum, bu sefer de AMD'nin soğutucusu bile rame değerken o kim bilir nasıl olur diye içimden geçiriyorum :)

Ben de R5 3600 kullanıyorum. An itibarıyla arkaplanda Twitch, Discord, Chrome, Opera, CoreTemp, Wallpaper Engine ve Remote Mouse uygulamaları açık. 55-64 arası geziyor. Gördüğüm maksimum sıcaklık 90. Stok soğutucu ile standart değerler gibi görünüyor. Sistemimde 3 tane tırt fan, bir tane stok cpu fanı, bir tane de kasanın altından dışarı hava üfleyecek 8 cm'lik fan daha var ve zır stok ayarlardayım.

Boştaki sıcaklığın daha düşük olmasını isterdim aslında, ama yine de değerler fazla değil bana sorarsanız. Kule tipi uygun fiyatlı bir soğutucu almak istiyorum, bu sefer de AMD'nin soğutucusu bile rame değerken o kim bilir nasıl olur diye içimden geçiriyorum :)
Yalnız 90 derece görmesi iyi değil. 95 derece sınır çünkü. Kasanıza bir düzenleme yapmanız şart. En fazla 80 derece görmesi makbul olur.

Geri
Yukarı